Rozhovory

| Editoriál | 16. 11. 2013

Novinárske interview je úžasný žáner. Má v sebe kopec zákonitostí a pritom je to hotové dobrodružstvo. V podstate je to rozhovor medzi minimálne dvoma ľuďmi, ktorý finguje spontánnosť, no aspoň z jednej strany musí byť maximálne pripravený. Pred rozhovorom si zvyčajne novinár prelustruje svojho respondenta do poslednej bodky. Aby mu mohol klásť tie najlepšie otázky. No tým sa to nekončí.

Najväčšou úlohou pýtajúceho sa žurnalistu je počúvať. Počúvať respondenta, spájať si súvislosti a tasiť nové a nové otázky k veci. Nemyslite si, že je to úloha ľahká. Pred opýtaným nechceme vyzerať ako nerozhľadený ignorant, no kvôli čitateľovi nás niekedy zaujímajú elementárne veci. A tie reakcie. Nikdy presne nevieme, čím svoj objekt profesionálneho záujmu (nechtiac) popudíme, urazíme, rozohníme, rozplačeme, či v tom lepšom prípade rozosmejeme. Poviem vám, novinárske interview, to je hodená rukavica, hotová psychologická výzva. No výsledok väčšinou stojí za to. Preto sme sa rozhodli 22. číslo Zajtrajších novín venovať rozmanitým rozhovorom.

„Podľa autorizácie poznáš človeka.“
– príslovie Zajtrajších novín –

Existuje ešte jedno pravidlo, ktoré však nectia všetky médiá. Autorizácia. Je to taká kontroverzná vecička. Napísaný text môže a nemusí dať redakcia respondentovi na autorizáciu, teda na kontrolu správnosti jeho odpovedí. Jasné, ide o to, aby sa eliminovali šumy a nepresnosti. Aby sa redakcia kryla a respondent si mohol stáť za svojím. Nástroj ku všeobecnej spokojnosti. No, nie vždy to tak býva. Párkrát sa nám stalo, že záujemca chcel so sebou urobiť interview sám. Alebo existujú ľudia, ktorí sú schopní poprieť svoje včerajšie názory od podlahy. Pomenia aj otázky žurnalistu a najradšej by sa pod článok sami podpísali. Podaj prst…Zajtrajšie noviny autorizáciu denne realizujú. Zistili sme, že ani počas dlhého interview človek nespozná toho druhého. Všetko sa ukáže až po autorizácii. Chceli by ste vedieť, kto najviac vymýšľal? A čo sme my, bulvár, že budeme bonzovať?!

Lucia Zacharová

sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Rozhovory

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems