Neprežívaj, zažívaj

| Editoriál | 2. 11. 2013

Ako sa mi len dakedy nechce. Chodiť na tie kultúrne podujatia. Vernisáže, koncerty, divadlá. Po pracovnom dni, pracovný večer… Hoci by som mohla vymenovať desať dôvodov, aké je to únavné, a možno by ste mi aj uverili, radšej sa premôžem. A idem. Veď kultúru zbožňujem! Veď ja okrem ručných prác a bicyklovania hádam inú záľubu ani nemám! Lenže čo s ľuďmi, ktorým výlety za kumštom nič nehovoria? Ako ich vytiahnuť z pohodlného gauča do špecificky voňajúcich kultúrnych inštitúcií, aby pootvárali tie svoje „okná“?

Neviem nájsť odpoveď. Možno stále dostatočne nefunguje komunikácia a dôvera. Môžno nie je chuť. Azda len potrebujeme ako národ dospieť. Čo však viem? Začať od seba. Tak som si napriek nevôli v jednu októbrovú stredu povedala, že sa premôžem a na vernisáž zájdem. Do Pyecky na Petra Cábockeho. Na Košičana, ktorý najprv vystavoval v Nemecku, Írsku a Anglicku, aby sa prvýkrát predstavil v rodnom meste. No dala som si záväzok, že umenie si vychutnám v nepracovnom režime a atmosféru videného nasajem v civilnom duchu.

„Tamto je ananás. Vieš prečo? Lebo tote šupky…“

„Toto sú duše zvierat, tam rozbité kryštály a vedľa kryštálový vodopád.“

„Tuná rozdielne svety, nadradenosť muža nad ženou.“

„Rozbité okno, obálka, tanky.“

„Mám rád malé galérie. Chýbajúci kyslík v miestnosti ti pritisne mozog a človek je viac emotívny.“

Nuž, situačné rozhovory vám asi veľa o Cábockeho vlnkách a čiarkach nepovedia. No avizovala som, že si vyrazím nepracovne. Okrem toho, výstava Tam a späť je prístupná v Pyecka Gallery do 20. novembra. Zájdite a uvidíte. Hoci škoda, že ste zmeškali vernisáž. Tie sú vždy zadarmo a ešte k tomu aj s pohostením. Ak vás inšpirovalo práve toto, radšej nečakajte priveľa. Inak vás stret s umením môže aj sklamať. Podobne ako istú košickú vínnu mušku:

„A slané pečivo dneska nemáte?!“

Lucia Zacharová

sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Z vernisáže Peter Cábocky: Tam a späť. Foto: Palko Matia

Z vernisáže Peter Cábocky: Tam a späť. Foto: Palko Matia

 


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Neprežívaj, zažívaj

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems