Na ľudovú nôtu

| Tretí sektor | 2. 11. 2013

Keď sa povie ľudová tradícia, napadne mi redový tanec alebo vianočné koledy. Majú pôvod v ľudovej kultúre a zachovali sa dodnes. Hoci sa do popredia čoraz viac dostáva súčasné umenie, folklór má stále čestné miesto v našej krajine. O zachovanie tradičnej kultúry na východe dbá i občianske združenie Košické folklórne štúdio. Každoročne organizuje podujatia Cassovia Folkfest, Stavanie Májov či Košické folklórne dni, ktorých 19. ročník sa práve pripravuje. Pre všetkých milovníkov ľudového umenia, ale aj pre tých, ktorí sa chcú zoznámiť s našou kultúrou.

Nielen pre skôr narodených

Ako to vyzerá s tradičnou kultúrou dnes? „Mladých ľudí zaujíma to, čo je moderné a ľudový tanec ich veľmi neláka. Väčší záujem je v zrelších vekových kategóriách. Tí si skôr uvedomujú význam a hodnoty nášho pôvodného,“ hovorí predseda Košického folklórneho štúdia Vladimír Urban. Dodáva, že výchovné koncerty organizované pre materské, základné a stredné školy v rámci Košických folklórnych dní, pomáhajú prebúdzať záujem o ľudové umenie práve u najmladších. Pre tanečníkov v kategórii deti a mládež je pripravená súťaž o tituly vynikajúci, veľmi dobrý a dobrý tanečník. Dospelí budú súťažiť v družstvách a v nepoznaných tanečných motívoch. Napriek modernej dobe, košické folklórne súbory nezívajú prázdnotou. Naopak, sú plné mladých ľudí, ktorí svoj talent predvedú na slávnostnom galavečere v Štátnom divadle.

Zábery z minuloročných Košických folklórnych dní. Foto: Michal Kristek

Zábery z minuloročných Košických folklórnych dní.

Iný kraj, iný tanec

Druhá časť galaprogramu s názvom Made in dedina predstaví dedinskú kultúru so všetkým, čo k nej patrí. Stredoslovenské súbory Bočkoroši, Urpín a folklórna skupina zo Šumiaca v réžii Vlada Michalka ukážu, ako vyzerá zábava na dedine. V každom regióne má ľudový tanec rôzne krokové obmeny a možno uvidíme čosi, čo východniarsky folklór nepozná. „Čardáš, jeden z najznámejších ľudových tancov, ktorý sa v 19. storočí šíril v Strednej Európe, má tiež rôzne variácie. V každom čardáši sa vyskytne dvojkročka a krútenie v páre, ale zvyšné prvky sú rozdielne, podľa toho, ako ho kto rozvíjal a tradoval,“ vysvetľuje Vladimír. Okrem slovenských umelcov zavítajú do Košíc aj súbory z Bieloruska.

Zábery z minuloročných Košických folklórnych dní. Foto: Michal Kristek

Zábery z minuloročných Košických folklórnych dní.

Hudba a výtvarné umenie

Verejnosť sa nebude len pasívne prizerať, ale môže sa i zapojiť. Súčasťou festivalového programu je Škola tanca, kde budú základy ľudového tanca vyučovať pedagógovia z košického folklórneho súboru Hornád. Tanec však nie je jediný spôsobo prezentovania ľudovej kultúry. Z estrádnej sály Jumbo centra zaznejú zvuky píšťalky, heligónky, gajdy či fujary, doplnené speváckou zložkou. Zastúpené bude aj výtvarné umenie. Výstava Krása v krojoch ukrytá sa začne už 5. novembra v Kasárňach/Kulturpark a predstaví rozmanité ľudové kroje z abovského kraja.

Zábery z minuloročných Košických folklórnych dní. Foto: Michal Kristek

Zábery z minuloročných Košických folklórnych dní.

Tohtoročné Košické folklórne dni oficiálne otvorí hudobno-spevácky koncert košických folkloristov, spojený s krstom CD Tancuj, tancuj, vykrúcaj od súborov Železiar a Železiarik. Nápomocné bude pedagógom na výučbu ľudových tancov z celého Slovenska. Presný program Košických folklórnych dní, ktoré budú prebiehať od 16. do 24. novembra 2013, nájdete na stránke www.kosickefolklornedni.sk.

Miroslava Psárová

študentka masmediálnych štúdií

Foto: Michal Kristek


Tags: , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na ľudovú nôtu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems