Mladí vďaka technike

| Koalícia 2013+, T-Systems | 30. 11. 2013

Nedávno ma babička prekvapila informáciou, že má nového frajera. Vraj je to generál, Američan, veľmi milý a zhovorčivý. „Babi, a to ako ste sa spoznali?“ opýtala som sa udivene. „Napísal mi cez ,translátorʻ na ,skajpeʻ,“ odvetila s úsmevom.

Technika modernej doby už dávno nie je pre staršiu generáciu tabu. Seniori pracujú s tabuľkami, textami a obrázkami na počítačoch či notebookoch, čítajú, sledujú televízne noviny, ba aj nakupujú cez internet. A tí, čo to ešte nevedia, sa usilovne učia. Napríklad na kurze AjTySenior.

Dvaja na jedného

Projekt, ktorého cieľom je dokázať svetu, že vzdelávanie nemá vekové hranice, zastrešuje spoločnosť T-Systems Slovakia. Rozbehol sa od septembra a prihlásilo sa naň šestnásť žiakov vo veku od 50 do 80 rokov. Prevládajú ženy, vitálne dámy dychtiace po vedomostiach. „Chcem sa naučiť všetko, čo si stihnem zapamätať. Mojím cieľom je vyrovnať sa svojim deťom, hoci viem, že ich určite nedobehnem,“ hovorí päťdesiatštyriročná Marta. Seniori sú rozdelení na úplných začiatočníkov a pokročilých. V laviciach sedia po dvoch, miesto medzi nimi patrí učiteľovi. Obyčajne ide o pracovníka z T-Systems Slovakia, no sem-tam nájdete aj študentov Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach. Práve tu, v IT Labe SPŠE na Komenského 44, sa každú stredu od 15:00 hod. vyučovanie koná. Moderné laboratórium sponzorované T-Systems Slovakia má vďaka kurzu hneď dvojité využitie. Doobedu sa v ňom učia študenti duálneho vzdelávania v odbore Počítačové systémy a podvečer ich nahrádzajú seniori.

Okrem pracovníkov T-Systems Slovakia pomáhajú žiakom aj študenti SPŠ Elektrotechnickej v Košiciach.

Okrem pracovníkov T-Systems Slovakia pomáhajú žiakom aj študenti SPŠ Elektrotechnickej v Košiciach.

Elixír mladosti

Na prvej hodine sa žiaci zoznámili so základným prostredím systému Windows, nasledovala práca s internetom, e-mail, Microsoft Word a Excel. Počas výučby je v triede rovnako rušno, ako na základných školách. Kým rozpráva učiteľ, všetci počúvajú, no hneď, ako začne individuálna práca, z každej strany sa ozývajú otázky. „Všetci chcú vedieť viac. Pýtajú sa na ďalšie funkcie programov, ako urobia to a ako ono, čo sa stane, ak stlačia túto ikonku a ktoré okienko treba označiť, aby sa niečo zmenilo. Domáce úlohy im nedávame, nie je to potrebné. Väčšina si všetko z hodín zopakuje hneď po príchode domov,“ hovorí Lenka Ondová, jedna z učiteliek. „Je to ako vrátiť sa späť do školy, len lepšie,“ zhodli sa seniori. „Určite sme tu omladli,“ dopĺňajú spokojne.

Škola trpezlivosti

Z bezplatného kurzu majú zážitok nielen žiaci, ale aj učitelia. „Najväčšou výhodou je možnosť naučiť sa komunikovať s ľuďmi a precvičiť si prezentačné schopnosti. A samozrejme, cibríme si trpezlivosť,“ vraví s úsmevom ďalší z učiteľov, Tomáš Malý. Spolu s ním sa do projektu prihlásilo ešte osem pracovníkov T-Systems Slovakia. Pri tabuli sa striedajú, každý týždeň má hlavnú prezentáciu niekto iný a tí ďalší sedia v laviciach a pomáhajú seniorom s každou drobnosťou. „Jediným nedostatkom projektu je, že rozdelením na dve skupiny stratili žiaci polovicu hodín. Mohli by sa naučiť oveľa viac,“ dopĺňa Tomáš. Spoločnosť T-Systems Slovakia má však ambíciu vo vzdelávaní seniorov pokračovať.

Hodinu vedie jeden z učiteľov. Premietané prezentácie si pripravuje každý z nich sám.

Hodinu vedie jeden z učiteľov. Premietané prezentácie si pripravuje každý z nich sám.

Radosť z maličkostí

Na záver projektu dostanú žiaci certifikát o ukončení kurzu spolu s informáciou o všetkých novonadobudnutých zručnostiach. Seniorom som preto položila krátku anketovú otázku: „Čo budú s týmto pomyselným vysvedčením robiť?“ Odpovede boli rôznorodé:

„Zarámujem si ho.“ Jozef, 80 rokov.

„Využijem ho v budúcom povolaní.“ Gabriela, 51 rokov.

„Ešte neviem.“ Jaroslav, 64 rokov.

„Budem sa z neho tešiť.“ Andrej, 70 rokov.

Ako zužitkujú seniori certifikát, nevie zatiaľ nikto. Isté však je, že vedomosti, ktoré na kurze nadobudli, im už nikto nevezme. A kto vie, možno sa raz v práci na počítači naozaj vyrovnajú svojim deťom.

Veronika Samková

Foto: autorka

Vyučovanie vyžaduje maximálne sústredenie sa.

Vyučovanie vyžaduje maximálne sústredenie sa.


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:









pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mladí vďaka technike
  1. velmi ma zaujal clanok mladi vdaka technike kde sa da zistit kedy bude kurz pre seniorov pokracovat dakujem

    Komentoval Anna Porubska dňa 31.12.2013 o 13:54:30

  2. Dobry den, kurz pre seniorov zacne opat v marci. Bude trvat 3 mesiace a je bezplatny. Pojde o kurz pre zaciatocnikov (zapnutie pocitaca, spoznanie a praca s plochou a priecinkami atd.). Tento kurz odporucame najma pre ludi, ktori nemaju este ziadne alebo len mierne skusenosti s pocitacom. V pripade otazok nas mozete kontaktovat na t-systems@t-systems.sk. Dakujeme. Tim T-Systems Slovakia

    Komentoval T-Systems Slovakia dňa 08.01.2014 o 15:58:28







Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems