Mladí, šikovní a bohatí?

| Rozhovory, Skutočné príbehy | 2. 11. 2013

V Košiciach možno už „onedlho“ vyrastie samostatná zelená štvrť. Nezávislá od okolia a ekologická. Vlastníci sa budú riadiť podľa svojich pravidiel a budú ustrážení od okolitého sveta. Sebestačnosť je predsa dôležitá. Keď padne systém, nespadnete tak ľahko s ním. Toto je skutočný cieľ mladých podnikateľov v stavebníctve Michala Šmajdu (26) a Jána Maňa (27). Už počas štúdia si založili vlastnú firmu a dnes projektujú a realizujú väčšie stavby. Ich devízou je vraj to, že začínali v kríze. Teda, v inak zafarbenom období.

Podnikať ste začali ešte počas štúdia na vysokej škole. Dalo sa to skĺbiť?

Prvý rok bol trochu vážnejší, nechceme povedať, že ťažký, lebo všetko je ťažké a zároveň ľahké. Bolo to zaujímavé sedieť na dvoch stoličkách – na školskej a firemnej. No po škole sme už nemuseli ísť na úrad práce ako niektorí spolužiaci, ale pokračovali sme v našom podnikaní a aj výsledky boli lepšie. Fungujeme ďalej v tom istom tempe. Máme cieľ, stratégiu. Máme to vymyslené na desať rokov dopredu, takže bojte sa.

Odkaz pre konkurenciu. Je veľká?

Veľká, ale slabá. Konkurencia žije v kríze, ktorú má v hlave. Ľudia sú zvyknutí na podmienky, ktoré boli kedysi, za iného režimu. My sme v tej kríze začínali, takže to pokladáme za normálny stav. Preto sa nesťažujeme. Prispôsobujeme sa momentálnej situácii, ktorá je okolo nás. Keď niekto funguje systémom, aký bol v minulosti, tak mu to nevychádza a hovorí o kríze.

Aká je teda súčasná situácia?

Situácia je taká, aká bola pred 10 – 20 rokmi, len je stále v inej farbe. Kto nevie vnímať svet rôznymi farbami, tak to bude mať ťažké. Skončili sme školu, keď to bolo najhoršie, no sme mladí a vieme sa flexibilne prispôsobiť.

Prečo ste sa rozhodli podnikať?

Už počas školy sme zistili, že naša cesta je byť nezávislí na šéfoch a chodiť do roboty, ako to vyhovuje nám. Chceli sme byť sebestační, nech sa okolo nás deje čokoľvek. Pravdaže to trvalo. Prvý rok sme žili zo 100 eur na mesiac. Autá nám požičiavali rodičia a museli sme si vziať pôžičku. Systematickou prácou, úsilím a vytýčením cieľa sme sa vypracovali. Teraz máme spoločnosť na projektovanie a realizáciu stavieb. Čiže, čo sa u nás na stole projektuje, to vieme aj zrealizovať. Snažíme sa pokryť všetko pod jednou strechou.

Na aký projekt ste zatiaľ najviac hrdí?

Začínali sme pravdaže v menšom – prestavbou kúpelní, bytov a teraz sú to veľké obnovy bytových domov.

IMG_8773V Košiciach?

V Gelnici, Prakovciach a okolí. Dosť veľa cestujeme mimo Košíc.

Dnes zo všetkých strán počujeme, že podmienky na podnikanie sú nepriaznivé a človeka zrujnujú. Vy ste tomu nepodľahli a napriek všetkému vediete vlastnú firmu. Kde skrývate ten zázračný prútik?

Prútik netreba, dôležité je robiť to, čo chcete. Mali by ste sa vyhnúť ľuďom, ktorí hovoria, ako sa tu nič nedá, ako je tu všetko zlé, ako oklamať systém. A v prvom rade by mali ľudia začať počúvať punk.

Nevyzeráte ako pankáči.

Nevyzeráme, ale práve táto hudba nás pozitívne ovplyvnila. Je rebelská, slobodná a človek sa popri nej učí mať vlastný názor, ísť svojou cestou, byť slobodný a nevzdávať sa. Už od začiatku sa na nás ľudia pozerali čudne, že projektujeme stavby a ešte sme neskončili školu. Vlastne sa na nás pozerajú čudne stále, pretože vedieme firmu a vyzeráme veľmi mlado. No my si len ideme za svojím cieľom.

Pamätáte si na prvú spoločnú prácu?

Bola to Tabačka. Mali sme zameriať objekt a nakresliť projekt existujúceho stavu budovy. Zo siedmich ľudí sme to dokonca dotiahli len my dvaja.

Michal ty si vyštudoval dizajn na Fakulte umení a Janko stavebného inžiniera na stavebnej fakulte. Dopĺňate sa?

Určite áno, každý z nás riadi svoju oblasť a tým sa dobre dopĺňame. Viem, že čoskoro budeme projektovať veľké veci, kde naplno využujeme svoj potenciál.

Čo by ste raz chceli projektovať a postaviť?

Vlastnú ekologickú štvrť. Nezávislú od okolia, ktorá bude fungovať podľa vlastných pravidiel. Veríme, že to bude čoskoro.

Ďakujem za rozhovor.

Gabriela Kuchárová

Foto: Miroslava Korytková


Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mladí, šikovní a bohatí?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems