Mami, oci, poďme do knižnice

| Kultúra, Literatúra, Rodina, Rozhovory | 16. 11. 2013

V Kasárňach/Kulturpark pribudla nová kultúrna „oáza“. Ten, kto ju navštívi, dozvie sa veľa nového alebo zažije neopakovateľné dobrodružstvo. Aj v dobe tabletov či počítačov nájdu sa čitatelia, ktorí dávajú prednosť klasickým knihám. O najnovšej pobočke na Kukučínovej ulici a aktivitách knižnice nám porozprávala Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice.


Čím je nová pobočka LitPark v areáli Kasární/Kulturpark iná oproti ostatným?

Je nová, pekná a moderná. Jej súčasťou je Múzeum detskej knihy, nachádza sa tu zelený kútik pre tých najmenších, aj priestor na individuálne štúdium či na relax pri spoločenských hrách, ktoré zapožičiavame aj domov. Od ostatných našich pobočiek sa líši množstvom a rozmanitosťou knižných titulov aj rozšírenými otváracími hodinami, ktoré umožnia jej využívanie nielen v pracovných dňoch, ale tiež v sobotu doobeda a v nedeľu poobede.

Ktoré knihy sú v Múzeu detskej knihy najvzácnejšie?

V novootvorenom Múzeu detskej knihy sa nachádzajú exponáty titulov slovenskej detskej literatúry po rok vydania 1979 v celkovom počte 1500 kusov, pričom najstarší knižný titul Protivy od autorky Ľudmily Podjavorinskej je z roku 1893. Vystavené exponáty sú čitateľom k dispozícii iba prezenčne, to znamená, že ich nepožičiavame mimo pôdy knižnice, a teda sú určené iba na prezeranie a tiež na študijné účely. Našu zbierku môžu obohatiť aj čitatelia svojimi vlastnými knihami.

Nová pobočka knižnice LitPark v Kasárňach/Kulturpark je moderná, no jej súčasťou je i Múzeum detskej knihy.

Nová pobočka knižnice LitPark v Kasárňach/Kulturpark je moderná a jej súčasťou je i Múzeum detskej knihy.

Organizovali ste festival Číta celá rodina. Ktoré jeho podujatia boli najžiadanejšie?

Neviem či najžiadanejšie, ale určite najviac navštevované boli dramatizované čítania s Tiborom Hujdičom alias pánom Mrkvičkom. Myslím, že je to aj obraz toho, ako deti veľmi potrebujú osobné stretnutie s knihou, a hlavne príbehom. V záplave gýčov a povrchných rozprávok, kde nie je ani jasná polarizácia dobra a zla, je viac ako inokedy dôležitá propagácia kvalitných kníh, rozprávok a príbehov.

Prečo by mali rodičia čítať spoločne s deťmi?

Prvé a to najdôležitejšie je to, že ich majú radi a chcú im predať nielen svoju lásku, ale aj trvalý pocit prijatia a vedomia toho, že svet je plný krásnych príbehov a fantázie. Samozrejme, okrem upevnenia vzájomných vzťahov s tým súvisí aj rozvoj inteligencie, a čo je podstatné, aj tej emocionálnej, ktorá im pomáha v komunikácii s okolitým svetom. Rozvíja sa slovná zásoba, predstavivosť,  sluchové vnímanie, myslenie a kreativita.

Alica Tkáčová

študentka masmediálnych štúdií

Foto: archív Knižnice pre mládež mesta Košice 

LitPark, to je aj zelený kútik pre tých najmenších či relax pri spoločenských hrách, ktoré zapožičiavajú aj domov.

LitPark, to je aj zelený kútik pre tých najmenších či relax pri spoločenských hrách, ktoré zapožičiavajú aj domov.


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mami, oci, poďme do knižnice

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems