Len pekný obal nestačí

| Literatúra, Pozvánky, Rodina, Školstvo a vzdelávanie | 30. 11. 2013

Keď sa chce, tak sa dá. Povedala by som všetkým, ktorí tvrdia, že deti dnes nepoznajú knihy. A že za to môže doba. Možno len nechcú čítať samy. Možno sa o to nemajú s kým podeliť alebo nevedia po akej knihe siahnuť. Práve preto Knižnica pre mládež mesta Košice „chce“. Nielenže s deťmi číta a o čítaní sa rozpráva, ale aj radí po akej knihe siahnuť. O tom všetkom je podujatie Vianočná knižka sa otvára, ktorého súčasťou je aj rovnomenný bulletin odporúčajúcej literatúry. Práve o ňom sme sa zhovárali so zástupkyňou riaditeľky knižnice Kamilou Prextovou.


Predvianočných bulletinov, ktoré odporúčajú knihy ako vianočné darčeky, je niekoľko. Čím je váš bulletin Vianočná knižka sa otvára výnimočný?

Odporúča knihy, ktoré by deti mali čítať, pretože v nich zanechajú odozvu a posolstvo a mali by pohladiť ich dušu. Zámerom je, aby v bulletine boli knihy, ku ktorým sa vždy vraciame.

Čiže neuprednostňujete vydavateľstvá, ktoré vám na oplátku niečo ponúknu?

Nie, žiadna korupcia u nás nie je. Nemalo by význam takýto bulletin vydať, ak by nebol objektívny a neobsahoval by knižné tituly, čo si zaslúžia miesto v ňom.

Prečo je vlastne bulletin dôležitý? Rodičia a pedagógovia si nevedia vybrať podľa individuálnych potrieb svojich detí?

Podľa nás väčšinou nevedia, pretože sú ovplyvňovaní reklamou a trendmi. Snažíme sa pomôcť im zorientovať sa v návale kníh, ktoré prichádzajú na trh vo veľkom množstve najmä pred Vianocami.

Podľa akého kľúča vyberáte knižné tituly?

Nie podľa toho, ako často sa čítajú, ale akú majú hodnotu. Pri výbere kníh spolupracujeme s garantkou celého projektu Zuzanou Stanislavovou z Prešovskej univerzity, Kabinetu výskumu detskej reči a kultúry. Zároveň je to aj Tibor Hujdič alias pán Mrkvička, ktorý má internetové kníhkupectvo Pána Mrkvičku. Ponúka len hodnotné knihy, nie komerčné, pretlačené na trh. Všetky v bulletine zaradené tituly máme predčítané, čiže nevyberáme podľa pekných farebných obalov, nízkych cien, ale podľa hodnotného textu.

Sú to knihy slovenských autorov či aj zahraničných?

Aj od zahraničných. Celý bulletin je rozdelený na niekoľko kategórií podľa veku. Nechceli sme, aby to bol len stručný zoznam kníh, v ktorom je ťažké sa zorientovať. Každá kniha je zaradená do jednej z piatich kategórií. Pre deti vo veku 1 až 3 roky, 4 až 6 rokov, 7 až 9, 10 až 12 a 13 až 15 rokov. K základným údajom o knihe je pripojená aj anotácia a sken obálky.

Rozdeľuje v bulletine literatúru aj na oddychovú, náučnú a pod.?

Nie je to o náučnosti, ale o bežnom čítaní. Aby deti trávili voľný čas plnohodnotne.

Koľko knižných titulov bude obsahovať?

Tento rok 50 až 60.

Máte aj nejaký prehľad, koľko kníh sa zakúpilo minulý rok na základe práve vášho bulletinu? Dá sa vôbec odsledovať jeho účinok?

Ani si neviem predstaviť, že by sme to vedeli odkontrolovať, no máme spätnú odozvu od pedagógov. Tá je pozitívna. Máme 18 školských pobočiek, kde úzko spolupracujeme s pedagógmi. Bulletiny sú voľne prístupné, distribuované v pobočkách, kníhkupectvách, školách a ktokoľvek má o ne záujem, vieme ich poslať. Náklad je štyritisíc kusov.

Bulletin je aj tento rok súčasťou festivalu Vianočná knižka sa otvára. Kedy sa začína?

Festival trvá od 2. do 18. decembra na všetkých pobočkách knižnice, v detskej nemocnici, v rôznych centrách hendikepovaných detí a na stredných školách. Potvrdených máme autorov, ako Peter Karpinský, Marta Hlušíková, Daniel Pastirčák, Andrea Gregušová, Gabika Futová, Roman Brat a veríme, že aj tento rok prídu manželia Feldekovci.

Po minulých ročníkoch máte pocit, že deti a mládež majú záujem o knihy a besedy s autormi?

Áno a niekedy sme až prekvapení, akí sú aktívni. Chcú vedieť veľmi veľa vecí a idú až pod kožu autora. Adventný čas je ideálny na oddych, aby sme sa zastavili. Preto sme chceli, aby rodičia prišli s deťmi do knižnice a venovali im čas, ktorý počas roka pre pracovnú vyťaženosť veľmi nemajú.

Ďakujem za rozhovor.

Podrobný program festivalu nájdete na www.kosicekmk.sk.

Gabriela Kuchárová

vianoce


Tags: , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Len pekný obal nestačí
  1. […] Len pekný obal nestačí; Žiadne vratké kompromisy, žiadne lacné brečky; Umelecká a literárna polemika v Svedectve krvi; Od amatérskeho divadla ku „košickej nobelovke“; Stratené umenie. Nadpisy hlavných článkov v 23. čísle Zajtrajších novín odkazujú na kvalitu, náročnosť a možno aj menšinovosť. Nepohodlné a nútiace rozmýšľať, ťažko sa stane masovo populárne. Ale nadšeného čitateľa, diváka, poslucháča si vždy nájde. Ideálne je spoznať všakovaké obsahy. Komerčné, nekomerčné, ľúbivé, neľúbivé, nech si človek nežije len v tej svojej debničke bez vývinu. Nech si človek nežije len v tom svojom vedeckom laboratóriu bez radosti. […]

    Komentoval Bez pozlátky | Zajtrajšie noviny dňa 30.11.2013 o 15:05:37Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems