Kinový solitér

| Film, Kultúra, Rozhovory | 16. 11. 2013

Kola a pukance. Okuliare s 3D efektom. Najnovší trhák ako odmena po úspešných niekoľkohodinových nákupoch. Takto vyzerá kultúra kín v obchodných centrách. Kedysi to bolo inak. Šušťanie pred strieborným plátnom sa netolerovalo. Pozeranie snímok bolo v istých prípadoch dokonca klubovou záležitosťou. Ešte jedno také kamenné kino v Košiciach máme. Snaží sa znovuzrodiť a ponúknuť z filmu to dobré.


Akú pridanú hodnotu má staré kamenné kino v centre mesta?

Kamenní kinári označením kamenné kino radi zdôrazňujú, že budova a miestnosť, do ktorej si okoloidúci divák sadá, je hodnotou samou o sebe. Kino Úsmev, ktoré je poslednou takouto budovou v centre mesta, má dlhú históriu. I keď budova nebola postavená ako kino, má obrovskú architektonickú, historickú a niekedy aj sentimentálnu hodnotu. Nechceme sa samozrejme pozerať len za minulosťou a kino chceme vylepšovať. Na to, však momentálne nemáme podmienky. Radi by sme kino získali od mesta do prenájmu na dlhšiu dobu, aby úpravy boli dlhodobé a mohli byť čo najodvážnejšie.

Úsmev ponúka kvalitné klubové filmy. Čo ďalšie okrem nich?

Kino Úsmev je miestom pre filmy, ktoré sa oplatí vidieť. Nechcem povedať, že premietame len dobré či len artové filmy. Programová identita kina je postavená na filmoch, ktoré sú nové, archívne, artové… prívlastkov je mnoho. Pravdou je, že sa u nás nájdu aj filmy z komerčnej distribúcie. Nie však len preto, že sú nové. Ale preto, lebo stojí za to ísť na nich do kina. Naviac robíme premietania s presahom. Akési centrum audiovizuálnej kultúry, kde sa filmy spájajú s inými žánrami, umeleckými disciplínami alebo jednoducho s dobrou párty. Podporujeme scénu, dávame priestor mladým filmárom premiérovať filmy v kine. Úsmev je tiež košickým festivalovým kinom. V októbri to bol Brasil visual, festival brazílskeho filmu, v novembri prebieha Projekt 100. Každý týždeň otvárame aj malú sálu – Kino Impulz, ktoré bolo vždy výstavkou tak trochu “iných” filmov. Preto ňou aj ostáva.

Kto stojí za projektom?

Kino Úsmev je ďalšia zo zastávok skupiny ľudí na ceste ku kinu, ktoré dáva viac. Konkrétne je to občianske združenie Cinefil, ktoré bolo s kinom Cinefil na Dominikánskom námestí pri jeho začiatkoch aj pri jeho koncoch. Následne sa staralo o kino Biograf, ktoré premietalo v malej sále Východoslovenskej galérie. Sme ľudia, ktorí pracujú na rôznych projektoch doma aj za hranicami, ale stále sa vracajú k predstave, že kino v Košiciach bude fungovať a ľudia ho budú mať radi.

Na otázky odpovedal Ľuboš Bišto, dramaturg kina Úsmev žijúci a pracujúci v Amsterdame pre Melkweg – multižánrové kultúrne centrum, samozrejme aj s kinom.

Lucia Zacharová

1003978_488347154587185_942044037_n


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kinový solitér

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems