Keď tancujú aj páni v oblekoch

| Hudba, Koalícia 2013+, Rozhovory, T-Systems | 16. 11. 2013

Pracovať na poli informačných technológií a zároveň hrať hudbu dokáže len málokto. Vo firme T-Systems Slovakia sa však takýchto ľudí našlo dosť na to, aby založili vlastnú hudobnú skupinu. V duchu vernosti k svojmu zamestnávateľovi si zvolili názov T Band. Dokážu zahrať takmer čokoľvek a za svoj najväčší úspech považujú, keď sa im podarí roztancovať všetkých „svojich“. Viac prezradia manažér kapiel Lukáš Horváth (Luki), jeden z bubeníkov T Bandu Vladimír Kvitkovič (Vlado) a spoluzakladateľ skupiny Marek Kačmár (Marek).


Kto prišiel s myšlienkou založiť firemnú kapelu? Vedenie či zamestnanci?

Vlado: Prvý impulz pre vznik T Bandu prišiel od vtedajšieho riaditeľa T-Systems Slovakia Jozefa Ondáša. So založením firmy sa rozbehli aj prvé podujatia a vedenie hľadalo prijateľnú alternatívu k externým skupinám, ktoré by na akciách vystúpili. Vtedy si šéf poprezeral životopisy, v tom čase asi 600 zamestnancov, a našiel medzi nimi Mareka Kačmára, univerzálneho hudobníka a jedného z prvých členov T Band.
Marek: V októbri 2006 mi zavolal kolega Dávid. Zistil, že hrám na gitare a spýtal sa, či sa nechcem pridať a zahrať spolu s ním a pánom Ondášom niekoľko skladieb na prvej koncoročnej party. Onedlho sme začali cvičiť. Celý večer bol úžasný, naše vystúpenie nikto nečakal. Neskôr, keď som dobehol do šatne pre bundu, Gapa, saxofonista a líder skupiny Groovin’ Heads, mi povedal: „Hej, dobré to bolo! Čo tak dať nejaký song spolu? Napríklad Müllera. Basgitarista a bubeník by to mali vedieť, hrali s ním.“ „A čo tak Loď do neznáma?“ spýtal som sa. „Jasné, môžeme zahrať obe.“ Po niekoľkých ich skladbách sme vybehli na pódium a začali hrať. Ľudia v sále už boli riadne „rozžhavení“ a opäť nechápali čo sa deje. Pre nás to bolo prvýkrát na profesionálnom pódiu s takýmito muzikantmi. Keď sme skončili, pán Ondáš mi povedal: „Toto bol môj najväčší hudobný zážitok!” „Môj tiež,“ odvetil som a potriasol mu rukou. Kým sme hrali na pódiu, trochu som zasníval. Predstavil som si T Band, ako kompletnú kapelu, vyskladanú z muzikantov z T-Systems Slovakia, čo by mohla hrať každý rok. Našťastie, ako firma rástla, pribudol aj počet hudobníkov ochotných obetovať svoj čas a úsilie, aby sme vedeli našim kolegom pripraviť každý rok vždy nové hudobné prekvapenie.

Prvé vystúpenie T Bandu na koncoročnom večierku 2006.

Prvé vystúpenie T Bandu na koncoročnom večierku 2006.

Koľko hudobníkov tvorí T Band?

Luki: Spolu nás hrá 23, zostava sa však rýchlo mení. T Band sa interne rozdeľuje na tri časti – soft, hard a funky. Pomerne stále „srdce“ každej z kapiel tvorí bubeník a basový gitarista. Zvyšok sú najmä gitaristi, speváci a klavesáci, ale máme aj hráčov na dychové nástroje.
Vlado: T Band soft má troch spevákov, pričom jeden je občas aj klávesák, dve speváčky a dvoch gitaristov. Funky zostavu dopĺňa trubkár či saxofonista. Každý rok robíme malý kasting na nových členov, kde prídu záujemcovia, zahrajú, povedia nám, čo počúvajú a my sa potom rozhodujeme, koho vezmeme. Môže prísť ktokoľvek, stačí, keď má základy a chuť predviesť sa. Jedinou podmienkou je, aby bol zamestnancom T-Systems Slovakia.

Soft, hard a funky. Aké sú to žánre?

Luki: Vo firme je takmer tritisíc zamestnancov a každý má rád niečo iné. Aby sa na akciách zabavili všetci, snažíme sa pokryť čo najširšie spektrum hudby. Soft skupina hráva pop a disko, ľudia z hardu majú tvrdšie rockové a metalové veci a funky časť hrá soul a funk s prvkami džezu.

Hrávate vlastné pesničky alebo ide o covery známych songov?

Vlado: Vlastnú hudbu sme nikdy hrať nechceli. Niekedy na začiatku tu síce bola myšlienka zložiť hymnu firmy, no nevedeli sme sa zhodnúť na žánri. Ak by sme sa raz do toho pustili, určite by to bola rýchla skladba o ľuďoch, ktorí tu pracujú.
Luki: Neoficiálna T Band hymna bola Loď do neznáma od Tublatanky. Hrala sa na každej akcii, ale posledné 2 roky sme od toho upustili.

Kontroluje niekto, čo máte hrať?

Vlado: Repertoár si vyberáme sami. Podmienkou je, aby to boli známejšie veci, na ktoré sa ľudia vedia vyblázniť. Akcie sú často spojené s nejakou témou a tomu prispôsobujeme aj skladby. Vrcholom roka je vianočný večierok. Naposledy sme mali námet filmov, takže T Band si pripravil rôzne soundtracky. Donedávna si témy akcií vyberali cez intranet zamestnanci, teraz navrhlo tému oddelenie komunikácie, takže sme zvedaví, čo Vianoce prinesú.

Miroslava Medvecká z T Band Soft na koncoročnom večierku 2012.

Miroslava Medvecká z T Band Soft na koncoročnom večierku 2012.

Má T Band fanúšikov?

Vlado: Naším fanklubom sú takmer všetci zamestnanci T-Systems Slovakia. Myslím si, že nás majú radi a tešia sa na každé vystúpenie. Hviezdami firmy nie sme, no máme pozitívnu odozvu. Ľudia sa pristavujú, podávajú nám ruky, pýtajú sa, kedy budeme hrať a čo nové prinesieme. Vedia oceniť, keď zahráme niečo dobré.

Ako vyzerá samotná spolupráca s T-Systems Slovakia? Ide o barter – niečo za niečo, alebo je to platená pracovná náplň?

Luki: T Band je čisto dobrovoľná aktivita. Dohoda znie: Firma zakúpila základné nástroje a platí prenájom skúšobne, ktorú môžu hudobníci využívať aj s vlastnými kapelami, a T Band na oplátku hrá na firemných alebo firmou podporovaných akciách. Mať vlastné miesto na skúšanie je veľká výhoda, pretože byť v garáži, kde je v zime chladno a v lete horúco, so zlou akustikou a možnosťou vykradnutia, nie je to najlepšie. Prvé skúšobne síce boli v pivniciach a garážach hudobníkov, chvíľu sa dokonca hralo priamo v obývačke nášho vtedajšieho riaditeľa, no teraz máme ideálne priestory v budove na Moldavskej.

Mal T Band niekedy ambíciu vyhrávať hudobné súťaže?

Luki: Nie. Zmysel kapely je hrať pre potešenie, nepotrebujeme sa presadiť. Nie sme karieristi, ale priatelia hudby, ktorí si jednoducho radi zahrajú.

Takže sa nepovažujete za profesionálov?

Luki: Nie, je to naše hobby a hlavne relax po práci. V T-Systems Slovakia však máme aj niekoľko skutočných hudobníkov, ktorí majú vlastné kapely a cédečká. Niektorí z nich sa k T Band z osobných dôvodov nechcú pripojiť. Zvyknú stáť na podujatiach úplne vzadu so založenými rukami a striehnuť na každý falošný tón. Voláme ich „džezová polícia“. (smiech)

Hovoríte o skutočných hudobníkoch. Objavujú sa v histórii T Bandu aj ľudia, ktorí sa neskôr stali slávnymi?

Vlado: Za našu najväčšiu hviezdu považujeme Lukáša Adamca, ktorý bol spevákom v T Band hard. Vedel to naozaj „rozpumpovať“. Viacerí speváci z kapely sa neskôr objavili v Superstar a postúpili do divadla alebo do štvrťfinále. Spomeniem napríklad Mareka Kačmára alebo Dominiku Maščuchovú. Celý T-Systems Slovakia im vtedy držal palce.

Na záver taká klasická otázka. Čo považujete za svoj najväčší úspech?

Luki: Za môj najväčší úspech považujem, keď sme naposledy hrali na MMM a prišiel za nami cudzí človek s otázkou, aká sme kapela, kedy budeme mať najbližšie koncert a či náhodou nemáme CD, ktoré by si mohol kúpiť. Bol to signál toho, že sme dostatočné dobrí aj pre externé prostredie a nielen pre našich vlastných zamestnancov.
Vlado: Keďže nesúťažíme a nejde o peniaze, najväčšiu radosť nám urobí, keď vidíme, že sa ľudia naozaj bavia. Mňa osobne veľmi potešilo, keď za mnou po jednom z koncertov dobehol spotený vtedajší riaditeľ T-Systems Slovakia Philip Spiegel, seriózny vzdelaný pán, podával mi ruku a po anglicky kričal, akí sme boli super. Bol to úžasný pocit. Na každom z podujatí sa objaví aj niekoľko manažérov v oblekoch, ktorí sú rozhodnutí dôstojne reprezentovať firmu až do konca. Za náš najväčší úspech považujem, keď sa nám podarí roztancovať práve ich.

Ďakujem za rozhovor.

Veronika Samková

Foto: archív T-Systems Slovakia

T Band Hard na Medzinárodnom maratóne mieru 2013.

T Band Hard na Medzinárodnom maratóne mieru 2013.


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Keď tancujú aj páni v oblekoch

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems