Keď sa z koníčka stane kôň

| Kultúra, Rozhovory | 30. 11. 2013

Pomocou farbičiek vdýchol život knihe kreslených humorných príhod z košického hokeja. Miroslav Žolobanič je karikaturistom už od mlada, no až v týchto dňoch sa jeho zbierka Bavme sa hokejom dostáva na svet. Vtipné obrázky vychádzali aj v Zajtrajších novinách. Odkiaľ prichádza jeho inšpirácia? Všetky nápady mu na papier kreslí sám život.


Akú podobu mala vaša prvá karikatúra a kedy vznikla?

S vtipmi na papieri som začal ešte počas vysokej školy. Vedúci katedry sa dopočul, že robím karikatúry, tak ma poveril, aby som nimi skrášľoval nástenku. Postupne sa stal z koníčka kôň. Avšak na kreslenie si treba nájsť čas. Teraz mám priaznivé podmienky, deti sú už preč, takže keď odíde manželka do práce, ja sa pustím do tvorenia. Kreslím všetko, čo mám rád, inšpiruje ma každodenný život, ale aj samotný pocit, že sa kresby vylepšujú po technickej stránke.

Ako sa rodila kniha Bavme sa hokejom?

Všetko sa to začalo vďaka Zajtrajším novinám asi pred rokom, kde mi posunuli ten správny kontakt. Potom mi pomohol vydavateľ Vojtech Petty, ktorý tlačí aj hokejové ročenky. Mal som vtedy okolo 30 kresieb, a keď som mu ich ukázal, bol nimi priam nadšený. Povedal, že niečo také neexistuje, takže by bol dobrý nápad vydať knihu a prevzal celú réžiu. Dnes mám dosť obrázkov nato, aby vyšlo aj Bavme sa hokejom 2.

Čo vás spája s košickým hokejom a odkiaľ ste čerpali humorné námety?

Vybral som si hokejovú tematiku, často naň chodím ako fanúšik. Na zápase toho človek zažije, príhod je veľa. Niektoré sú pravdivé, tie absurdnejšie som si zasa vymyslel. Nápady si zaznamenám väčšinou večer, keď si ľahnem. Vtedy sa vynoria a ja si ich rýchlo zapíšem. No vraciam sa aj k iným témam, baví ma jemný humor zo zdravotníctva, školstva. V budúcnosti by som si prial vydať aj knižku pre deti s vtipmi o zvieratkách.

Ďakujeme za rozhovor.

Inga Kubaliaková

Všetko sa to začalo v Zajtrajších novinách. Foto: autorka

Všetko sa to začalo v Zajtrajších novinách. Foto: autorka


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Keď sa z koníčka stane kôň

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems