Kristina Forbat: Zrazu je jeseň

| Stĺpček | 7. 10. 2013

…a všetko je iné. Ranný vzduch nadobudol, pre mňa doteraz nepoznaný, svieži tón oznamujúci príchod nového ročného obdobia. Listy su zafarbené, vietor ich rozfúkal po uliciach. Moje päťmesačné pôsobenie v Košiciach ako mestskej kronikárky sa končí. Obzerám sa späť a žasnem, ako rýchlo to ubehlo.

Ráno, v deň môjho odchodu z maďarského divadla Thália, začujem znova po dlhšom čase zvuk hudobných nástrojov. Vychádzajúci z konzervatória, čo stojí oproti môjmu podkrovnému bytu. Z otvorených okien tried ku mne preniká zmes tónov sláčikových a dychových nástrojov. Táto hudobná kulisa ma počas pobytu v Košiciach sprevádzala až do začiatku letných prázdnin. Teraz sa po takmer dvoch mesiacoch spánku Šípkovej Ruženky znova prebudila. Po chodbách maďarského divadla opäť pobehujú zamestnanci. O dva dni pricestuje dramaturg z Budapešti a hneď na to sa začne skúšať ďalšie predstavenie. Uprostred tohto ruchu si do škatúľ balím posledné knihy a poslednýkrát si vychutnávam výhľad na Dóm sv. Alžbety a kostolnú vežu Dominikánskeho kláštora. Tie oranžové strechy s ich komínmi mi budú chýbať.Už si viac nepoklebetím so šibalsky sa usmievajúcim domovníkom Bertim a nebudem viac obdivovať pravidelne sa meniacu frizúru recepčnej Valiky. Zamestnanci divadla mi prirástli k srdcu. Táto maďarská skupinka, s ktorou som žila pod jednou strechou a ktorej jazyku nerozumiem, sa stala mojím domovom. Ale je načase sa rozlúčiť a vyraziť na ďalšie cesty a k novým dobrodružstvám.

So zármutkom sa však mieša aj radosť a vďačnosť. Týchto päť mesiacov v Košiciach mi umožnilo znova objaviť toto mesto, ako aj moje slovenské korene. V spomienkach mi ostanú všetky tie nezabudnuteľné chvíle a stretnutia s mimoriadnymi ľuďmi. Ďakujem v prvom rade Nemeckému kultúrnemu fóru Východná Európa, ako aj organizácii K.A.I.R. (Košice Artists in Residence), ktorá ma ubytovala a začlenila do sociálneho života. Ďakujem, Köszönöm Divadlo Tháliaund Auf Wiedersehen!

Kristina Forbat

www.mestsky-kronikar-kosice.blogspot.sk

Autorka je Nemka. Poskytovateľmi štipendia „Mestský kronikár“ Košice / Kaschau 2013 sú Nemecké kultúrne fórum pre východnú Európu a K.A.I.R. Košice Artist in Residence, Košice EHMK 2013.

DSCN5735


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kristina Forbat: Zrazu je jeseň

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems