Voľnosť

| Editoriál | 19. 10. 2013

Bez nej neviem dýchať. LusiPotrebujem ju vo vzťahoch i v práci. Voľnosť a slobodu našťastie pociťujem od detstva. Už v ôsmich rokoch som sa mohla sama rozhodnúť, či si vyberiem od tretieho ročníka anglickú, alebo nemeckú triedu. Dôvera rodičov ma dodnes prekvapuje. Podobne to bolo aj s voľbou medzi náboženstvom a etickou výchovou. Pokrstená som nebola, pretože aj svoju duchovnú cestu som si mala vybrať sama. Rovnako ako mimoškolskú aktivitu. Spev vymenil dramaťák, ten vystriedal basketbal, až to v ére Spice girls a Backstreet boys ukončili diskotance. Úplná anarchia, čo vám poviem. Takto slobodne som si vybrala aj gymnázium, a potom masmediálku. Nikdy som nedostala nič príkazom. Ísť si vlastnou cestou, to je moje. Voľnosť je úžasná. Len škoda, že žiadne zo svojich rozhodnutí nemôžem hodiť na iných. Ani na prísnych rodičov, že mi diktovali život. Ani na totalitu, ktorá budovala šedivý dav. Alebo chvalabohu?

„Sloboda neškodí. Pomáha nájsť samého seba,“ hovorí profesor Bartusz, pedagóg a výtvarník, ktorý prispel ku založeniu Fakulty umení v Košiciach (s. 4). Školy, čo za 15 rokov svojho pôsobenia sformovala stovky autorov v oblasti umenia, dizajnu a architektúry, pre ktorých je voľnosť základnou látkou (s. 11). Z Fakulty umení vzišlo mnoho známych mien a skupín. Našli si miesto aj na stránkach Zajtrajších novín. Tentoraz sme navštívili mladých ľudí, ktorí nám ukázali svoj „KEKSY“ dizajn (s. 2).

Slobodne sme poňali v podstate celé 20. číslo Zajtrajších novín. Súčasný tanec, nová hudba, humorná kniha poviedok či literárny festival pre deti a rodičov sú témy, ktorým sme nevedeli odolať. Rovnako ako Bielej noci, Medzinárodnému maratónu mieru či dreveniciam na paneláku. Žiaden stres, všetko dobre dopadlo.

Uvoľnite sa, prosím, prajem vám príjemné čítanie.

Lucia Zacharová

sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Voľnosť

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems