Príbehy východoslovenských umelcov

| Kultúra | 4. 10. 2013

Za každou výstavou, dielom, umelcom sa ukrýva nielen to, čo vidíme na výstave. Kreatívny proces za sebou zanecháva stopy, ktoré dokresľujú výsledné dielo. Sú cenným pokladom o to viac, že vznikajú prirodzene a akosi samozrejme. Najmä s odstupom času je veľmi vzácne poznať kontext, v ktorom výtvarník tvoril. K odborným činnostiam galérie patrí preto nielen diela vystavovať, ale tiež zaznamenávať o nich a ich tvorcoch čo najviac informácii.

Podobne je to aj vo Východoslovenskej galérii v Košiciach. Dokumentuje umelcov a ich činnosť na východnom Slovensku. Tejto náplni sa galéria venuje od svojho vzniku v r. 1952 v dokumentačnom centre. Zhromažďuje údaje z fungovania galérie, výskumný a dokumentačný materiál o výtvarných pamiatkach, živote a tvorbe umelcov a tiež výstavnej činnosti v regióne. Materiály obsahujú informácie zo života starších i súčasných umelcov, zábery z ich ateliérov, novinové výstrižky o ich výstavách, výsledky z výskumov. Dokumentačné materiály dokresľujú obdobie, v ktorom výtvarník žil a tvoril. Poskytujú pramene pre umelecko-historický výskum. Sú pomocníkom pre študentov i odborníkov v danej problematike, ale aj pre bežných záujemcov. Materiály k svojim témam môžu študovať a konzultovať v dokumentačnom centre Východoslovenskej galérie na Hlavnej 27 v Košiciach.

Ak sa medzi vašimi rodinnými pokladmi nachádzajú listy, fotografie či iné pamiatky po výtvarníkoch nášho regiónu, dajte nám o nich vedieť. Aj váš osobný poznatok sa môže stať súčasťou pátrania po východoslovenských umelcoch, ich tvorbe a príbehoch. V prípade záujmu a akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na adrese dokumentacia@vsg.sk.

Katarína Nádaská, VSG


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Príbehy východoslovenských umelcov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems