Námesačná bude mať košickú premiéru

| Kultúra | 7. 10. 2013

Prvou premiérou Opery ŠD Košice bude 18. októbra uvedenie opery Vincenza Belliniho Námesačná. V Košiciach sa bude hrať prvýkrát. La Sonnambula patrí medzi virtuózne belcantové opery. Partitúra dáva vyniknúť nielen sólistom, na ktorých kladie veľké nároky, ale aj zboru, čo je na rozdiel od iných opier jednou z dominantných zložiek.

Príbeh nešťastnej nevesty, ktorá sa vďaka svojej námesačnosti ocitne v kompromitujúcom postavení, režíruje v Košiciach český režisér Václav Málek. Na základe doterajších skúseností verím, že naša Námesačná bude o plnokrvných ľuďoch s ich radosťami aj strasťami, o ich túžbach, snoch, láske i nenávisti. Bude ale aj o tom, čo hrá v ľudskom živote a vzťahoch medzi ľuďmi nezastupiteľnú úlohu, a to je prístup k životu, priateľom aj protivníkom. Žiadne vonkajšie okolnosti totiž nie sú dostatočne silné na to, aby ovplyvnili ľudský osud. Jedine človek sám svojím konaním berie vlastný osud do rúk a zasahuje do osudov tých naokolo,“ hovorí režisér o premiére.

Hudobne operu v Košiciach naštudoval dirigent Marek Prášil, o scénu sa postaral Jaroslav Záděra a o kostýmy Soňa Valentová. V hlavných úlohách sa predstavia domáci aj hosťujúci sólisti Marek Gurbaľ, Michal Onufer, Lenka Černáková, Andrea Nemcová, Nicola Proksch, Michaela Várady, Ondrej Šaling, Tatiana Paľovčíková, Janette Zsigová, Aleš Janiga, Marián Lukáč, Anton Baculík a Pavol Cebák.

Svjatoslav Dohovič

Súťažiť so Štátnym divadlom Košice môžete TU

Zo skúšky opery Námesačná. Foto: autor

Zo skúšky opery Námesačná. Foto: autor

 


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Námesačná bude mať košickú premiéru

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems