Najcennejší poklad

| Školstvo a vzdelávanie, Veda | 7. 10. 2013

Po otvorení interaktívnej výstavy o vode som si odchytila hlúčik detí. Na otázku, čo nové sa naučili, mi odpovedali rozpačitým tichom. Po chvíli sa ozvalo asi deväťročné dievčatko: „Že voda je život.“

Mottom projektu Voda je život je spoznávať, šetriť a chrániť. Má naučiť deti, ale aj dospelých, aká je voda dôležitá a ako by s ňou mali zaobchádzať. Počas svojej takmer trojročnej existencie napĺňali organizátori z Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne tento cieľ prostredníctvom workshopov, súťaží, informačných listov a seminárov. Vrcholom ich snahy je interaktívna putovná výstava.

Deti modernej doby

Teoretické informácie predstavené v úvode otvorenia počúval len málokto. Väčšina detí, ako aj niektoré učiteľky, sa hneď rozbehla k skleneným guľkám symbolizujúcim rýchlosť toku riadeného a neriadeného koryta rieky, ku kolesu s kolobehom vody či záchodovej doske informujúcej o tom, koľko pitnej vody minieme pri splachovaní. Technickej generácii najviac učarovalo to, čo pípalo, šušťalo alebo svietilo. Pred prístrojom na meranie objemu vody v tele stáli celé rady. „Prečítala som si, že voda tvorí takmer polovicu váhy ľudského tela. Voda vo mne váži 18,3 kilogramov,“ s vážnosťou mi oznámila desaťročná Ema.

V slúchadlách znelo upokojujúce žblnkanie.

V slúchadlách znelo upokojujúce žblnkanie.

Malí aj veľkí návštevníci

Výstavu nájdete v priestoroch CVČ Orgovánová 5 v Košiciach. „V čase, keď sa na environmentálnu výchovu kladie veľký dôraz, ponúka výstava Voda je život príjemné spestrenie výučby. Už pred jej otvorením sme mali prihlásené štyri školy, ktoré sa k nám chystajú na prehliadku,“ povedala riaditeľka CVČ Alena Mocná. Výstava je určená deťom základných aj stredných škôl a tento počet určite nie je konečný. „Ide o historicky prvú výstavu tohto druhu na východnom Slovensku. Deťom je sprístupnená do 7. októbra. Potom sa presunie do Bardejova, kde bude od 10. do 31. októbra,“ doplnila Andrea Vranovská z Výskumného ústavu vodného hospodárstva.

Napite sa

Pri vstupe na výstavu ste popri pracovných listoch, informačných letákoch a brožúrach mohli nájsť aj automat na čistú vodu. Jeho objem počas otvorenia výstavy prudko klesal. O chvíľu už každé dieťa držalo v ruke pohár a usilovne dopĺňalo tekutiny. Prečo? „Lebo voda je to najdôležitejšie, čo človek potrebuje,” zhodli sa žiaci Základnej školy Staničná 13. Súhlasíte s nimi?

Veronika Samková

Foto: Miroslav Krbaťa, Fotoclub Mikádo

Namiesto živých rýb deti chytali aspoň plastové rybičky.

Namiesto živých rýb deti chytali aspoň plastové rybičky.

Výstava ponúkla aj prehľad živočíchov a rastlín, ktoré sú na vode úplne závislé.

Výstava ponúkla aj prehľad živočíchov a rastlín, ktoré sú na vode úplne závislé.


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Najcennejší poklad
  1. Dátum nasledujúcej výstavy bol dodatočne zmenený. Nájdete ju Centre voľného času, Dlhy rad 12 v Bardejove od 9. do 24. októbra 2013.

    Komentoval admin dňa 07.10.2013 o 07:20:29Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems