Na paneláku postavili stodolu

| Reportáž | 19. 10. 2013

Ľudová drevenica verzus moderný panelák. Drevo, hlina či slama proti tehlám a betónu. Ľudová architektúra bola od svojho počiatku súčasťou prírody. Priamo z nej pochádzala a nikdy s ňou nebojovala. Naopak, moderné domy, ulice a mestá sa stavajú práve na úkor prírody. Ľudové motívy na stenách nahradili čisté a jasné línie a po folklóre už nebadať ani stopy. Alebo predsa? Na Lidickom námestí v Košiciach vyrástli tri drevené stodoly s hmotnosťou 40 ton. Raritou je, že stoja priamo na moderných panelových domoch. Ich autorom je absolvent ateliéru monumentálnej tvorby Tomáš Džadoň.

Na betónovú džungľu dýchla minulosť

Dnes si pri pohľade na množstvo panelákov len zriedka spomenieme, ako žili naši starí otcovia. To, čo bolo kedysi samozrejmosťou, môžeme vidieť už len v múzeách či skanzenoch. Košičania však majú tri tradičné stavby ako na podnose. Už z diaľky vidieť stodoly posadené na streche panelového domu. Jedna pochádza z Liptovskej Tepličky, ďalšie dve sem merali cestu až z Párnice. Paradoxom je, že autor, ktorý sa dlhodobo zaoberal ľudovou architektúrou, nevyrastal na dedine „Cítil som v sebe rozpor, začal som vnímať svoju vlastnú skúsenosť, že som žil v paneláku. A práve tú som chcel postrčiť do popredia,“ prezradil Džadoň.

Pamätník ľudovej architektúry tvoria tri stodoly na furčianskom paneláku v Košiciach.

Pamätník ľudovej architektúry tvoria tri stodoly na furčianskom paneláku v Košiciach.

Furča si to vybrala sama

Sídlisko Dargovských hrdinov je typickým príkladom veľkomestského spôsobu bývania, paneláky sa týčia do výšky a klasický dom s prvkami ľudovej architektúry vidieť zriedka. Ako spojiť prežitok socializmu s pamiatkou po starých otcoch? Tomáš Džadoň mal na výber šesť lokalít, no zrealizovanie Pamätníka ľudovej architektúry bolo podmienené súhlasom obyvateľov. „Tu som získal súhlas, takže v podstate si lokalita našla mňa,“ dodáva umelec. Špeciálna príležitosť si vyžaduje špeciálne riešenia a Tomáš Džadoň mal od začiatku jasno v tom, čo presne chce a čo má hľadať. „Museli to byť zrubové  stodoly, robené z otesaných hranolov, čiže starou tesárskou technikou. Nie moderné, pílené. Chcel som, aby sa na tom podieľali tesári. Aby tam bola prítomná tradícia.“

Košice majú unikát

Spojenie panelákov a drevených stodôl je jedinečné a nikde inde ho nenájdete. Tomáš Džadoň ho nechce realizovať v inom meste. „Takéto veci majú byť jedinečné. Do ďalších by sa už nemohlo dostať toľko energie. Keby som to robil znova,  urobím to oveľa rýchlejšie a šikovnejšie, ale aj  neúspechy alebo komplikácie, ktoré boli, sú sčítané v tomto diele,“ dodal Džadoň.

Denisa Rybárová

študentka masmediálnych štúdií

Foto: Palko Matia

Pamätník ľudovej architektúry tvoria tri stodoly na furčianskom paneláku v Košiciach.


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na paneláku postavili stodolu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems