Na koštovku

| Editoriál | 7. 10. 2013

Sused tak zvykne zavolať suseda. Okoštovať vypálenú slivovicu, vínko, čo sa urodilo, či čerstvo vyúdenú klobásku zo zabíjačky. Zajtrajšie noviny č. 19 vám však ponúkajú onakvejšie delikatesy.

Doslova uchlipnúť si môžete z Polievkového festivalu. Ten sa minulý rok zapísal do chuťových pohárikov návštevníkom tak, že tentokrát sa v rámci festivalu Rozmanitosť musel rozrásť o pár stoviek litrov (s. 3). Hlavným chodom je kresba Svetlany Fialovej, ktorá vyhrala významnú britskú Jerwood Drawing Prize 2013. Záujem zahraničných médií o úspešnú Košičanku je osviežujúci (s. 8 – 9). Dezert našľahaný z klasickej i súčasnej hudby ponúkajú majstri z Quasars Ensemble (s. 2). To všetko spláchnite pohárom toho najlepšieho nápoja, čerstvou vodou (s. 11). Jesenný zber však často prekazí dážď. No s ručne maľovaným dáždnikom mu to s ľahkosťou prepáčite (s. 4).

Ak ste nestihli výstavu fotografií Rukami nohami v Kasárňach/Kulturpark, prišli ste o detaily z bežných domácností a portréty ľudí pózujúcich na ulici. Obrázky Anji Schäfer, ktorá v Košiciach pôsobila v rámci rezidenčného pobytu K.A.I.R., boli okorenené príbehmi. Napríklad som sa dozvedela, čo má spoločné slovenský a kanadský dôchodca. Obaja si môžu dovoliť výlet do Prešova. Avšak mám tu pre vás ešte špeciálny bonbónik, ktorý stíhate degustovať vlastnými zmyslami. Výstavu malieb v Pyecka Gallery. Uznávaný výtvarník Ján Vasilko servíruje chaos čistých línií. Diela sú ovplyvnené ekonomickou krízou, konfliktmi a demonštráciami. Pritom v nich paradoxne možno nájdete upokojujúci poriadok. Slovami kritika Juraja Čarného môžete v malej galérii opáčiť maľby najvýraznejšieho a v domácom prostredí najrešpektovanejšieho predstaviteľa novej umeleckej generácie nastupujúcej na výtvarnú scénu v Košiciach.

Na týchto stránkach však nájdete ešte viac nevšedností vhodných na koštovku. Ostáva vám už len si to poriadne vychutnať.

Lucia Zacharová

sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Z výstavy Jána Vasilka: Old Future. Foto: Palko Matia

Z výstavy Jána Vasilka: Old Future. Foto: Palko Matia


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na koštovku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems