Martina v krajine dáždnikov

| Skutočné príbehy | 7. 10. 2013

V Košiciach sa bude konať pochod s dáždnikmi. Očakávaný počet účastníkov je desať tisíc a cieľom organizátorov je poukázať na všednosť našich dní. Dáždniky totiž nebudú čierne, ani hnedé, ale farebné. Ručne maľované. Martina Chmurovičová na nich so svojím tímom pracovala rok a teší sa nielen na to, že verejnosť odhalí farby, ale i možnému zápisu do Guinnessovej knihy rekordov. Strach zo zlého počasia nemá. Dážď je žiadaný, dáždniky pripravené a sprievodný program nachystaný.

Takto by to raz možno mohlo vyzerať v Košiciach, keby si každý namiesto fádneho čierneho dáždnika zvolil farebný. Ručne maľovaný, veselý a vystihujúci danú osobnosť. Svet okolo nás by bol aj v zlom počasí veselší a každý z nás by vystúpil z davu. Prešovčanka Martina Chmurovičová maľuje dáždniky rok a pol. Robí ich aj na zákazku a motív si môžete vybrať. No nikdy neurobí dva rovnaké kúsky. Originalita a farebnosť sú na prvom mieste. „Bola to náhoda, keď som sa rozhodla maľovať okrem textilu aj dáždniky. Pršalo, bola som vonku a videla tú pochmúrnosť naokolo. Všade čierne a hnedé farby,“ vysvetľuje výtvarníčka, ktorá vyštudovala odevnú školu a maľovať sa učila sama. Pocitovo. Okrem vymýšľania motívov, či naopak splnenia predstáv zákazníka, kladie veľký dôraz na farby. „Záujemcom radím vybrať si farby podľa dátumu narodenia. Podľa neho viem určiť, aká farba je pre danú osobu ideálna a či ju vystihuje. Moja obľúbená je zelená, ale momentálne ´nosím´ oranžovú. Dodáva mi energiu, dobre sa v nej cítim a je to farba stability,“ ozrejmuje Martina. Na rozhovor s ňou prišiel aj kolega Frederik Olšák, ktorý potvrdil, že výtvarníčka sa drží pri zemi, je veľmi zodpovedná, a to oranžová vystihuje. Frederik sa okrem iného zaoberá kolorterapiou a Martine robí konzultanta farieb. Táto tímová práca má za následok už 200 dáždnikov. „Za týždeň viem namaľovať desať dáždnikov, bez spánku aj pätnásť. Najnetradičnejší bol dáždnik objednaný z Anglicka. Zákazníčka na ňom chcela mať symboly Londýna.“

Farebný dáždnik poteší a v zlom počasí zdvihne náladu.

Farebný dáždnik poteší a v zlom počasí zdvihne náladu.

Londýnske počasie

Dáždniky sú maľované farbami na textil a tepelne upravené, aby sa farba nezmyla. Doplnené môžu byť kamienkami či trblietavým práškom a každý jeden kus je originál. Na moje počudovanie, záujem prejavujú vo veľkej miere muži. Lebo je to pre ich ženy. „Veľmi často mi volajú práve muži, a to už s presnou predstavou, ako by mal dáždnik vyzerať,“ teší sa Martina tomuto záujmu. Ten je vraj ozaj veľký. Dáždniky posiela do zahraničia, predáva na handmade trhoch, cez internet, a objavili sa aj na niekoľkých charitatívnych módnych výstavách či prehliadkach. Preraziť by chcela do zahraničia a veľkým adeptom je Londýn. Mesto módy, dažďa aj dáždnikov. Nachádza sa v ňom jeden z najstarších obchodov s dáždnikmi na svete (založený v roku 1830). Z neho Martina čerpá energiu a cítisa ako Alica v krajine zázrakov.

Výrobky Martiny Chmurovičovej môžete nájsť na www.facebook.com/pages/Madam-Etela.

Gabriela Kuchárová

Foto: archív Martiny Chmurovičovej

Martina Chmurovičová, autorka maľovaných dáždnikov.

Martina Chmurovičová, autorka maľovaných dáždnikov.

 


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Martina v krajine dáždnikov
  1. …jednoznacne odporucam. V malovani je umenie a rozne druhy kultur z celeho sveta. Kombinacia fantazie umenia a pestrosti farieb na kvalitnom dazdniku potesi, spestri a rozosmeje nielen v necase ked prsi, ale aj v neprijemnych horucavach. Dazdniky su v kvalitnom prevedeni a roznej velkosti.

    Komentoval Palo dňa 16.10.2013 o 14:07:16Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems