Mám nápad

| Hudobný profil, Rozhovory | 19. 10. 2013

„Tak vitaj človek milión, vitaj medzi nami. Veľký tresk ťa predbehol a prišiel si sem po cudzích, nedostal si zo všetkého, v piatich zmysloch to musíš…,“ takto sa začína hudobný príbeh Človeka milión zo Spiša inšpirovaný Jozefom Cígerom Hronským. Spojenie poetického repu a živej hudby predurčuje kapelu k istej dávke originality.  Hoci chalani interpretujú (repujú a hrajú) príbeh každého z milióna. Každého z nás. O tom, aké to je byť Človekom milión, som sa zhovárala s bubeníkom Martinom Krestiánom.

Kapela Človek milión rozpráva príbeh človeka – možno aj každého z nás. Ako si takéhoto človeka predstavujete?

Ako bežného človeka, ktorého stretnete na ulici alebo v továrni, kde pracuje šestnásť hodín denne. Môže žiť v Afrike, na Slovensku, v Čečensku. Celé je to o človeku a o tom, čo počas svojho života zažíva od momentu, keď prichádza na svet až po smrť.

Jozefa Maka by mal poznať každý, kto chodil do školy. Ty si ešte pamätáš, čo je v románe od Jozefa Cígera Hronského?

Ja si väčšinou zapamätám to, čo ma najviac dostane. A v tomto prípade to bola „nepodstatnosť“ existencie postavy Jozefa Maka pre tento svet.

Spojili ste poetický rep so živou hudbou. Aké na to máte ohlasy?

Ľuďom sa celkom páči, že to nie je ten klasický rep založený na nadávaní do opakujúceho sa loopu. Niektorí zasa vidia podobnosť so slovenskými kapelami, ako Puding pani Elvisovej alebo Polemic. Najmä pri skladbe Návrat k času. Pre iných sú naše texty náročné na pochopenie.

Prečo?

Pretože ich píše skôr básnik ako textár. Ľubove texty sú v podstate poéziou, ktorá si vyžaduje náročnejšieho poslucháča. V metaforách človek ľahko stratí niť príbehu, ktorú však môže opäť nájsť, ak si pieseň vypočuje znova. Prvé piesne vznikali tak, že do hotových podkladov sme vymysleli linky živých nástrojov a Ľubo to celé dochutil jeho poéziou. Škrtať z textov bolo nemysliteľné, pretože by si vyžadovali hlbšiu rekonštrukciu, a tak sme ich ponechali surovo živelné. Pri tvorbe nových piesní využívame chvíle, keď sme všetci spolu a je to určite prirodzenejšia cesta, ktorá nás môže dostať bližšie k ľuďom.

Fotografia z nátačania klipu Mám nápad. Foto: archív kapely Človek milión

Fotografia z nátačania klipu Mám nápad. Foto: archív kapely Človek milión

Dnešný hudobný priemysel je preplnený umelcami a rôznorodou tvorbou. Čo tu podľa teba chýba?

Svetová hudobná scéna je naozaj pestrá. Slovenská je o čosi chudobnejšia a myslím si, že sa asi málo snažíme. Kým za svetovými interpretmi stoja celé tímy producentov, my si všetko robíme, takpovediac, na kolene. Určite za tým stoja peniaze, ale tie idú ruka v ruke s kvalitou. Niekedy ľuďom chýba nadhľad a sebakritika.

Čo chcete dosiahnuť vy?

Chceli by sme dôjsť do štádia, keď budeme robiť iba hudbu. No najmä chceme, aby sme aj naďalej dobre vychádzali a hrali čo najdlhšie.

Bavili sme sa o náročnejších textoch, ale vy máte aj veselšie a jednoduchšie veci. Medzi nimi skladbu Mám nápad. Aký nápad?

Pesnička je o láske, a nápadov je šialene veľa, len sa treba odviazať a popustiť uzdu fantázii. Prvé rande s dievčaťom nemusí skončiť pri káve v obchodnom centre. V texte možno nájsť nápad, ako vyčariť ozajstnú romantiku. Pesnička je taká hravá, aký hravý by mal byť vzťah dvoch ľudí.

Natočili ste k nej veselý videoklip.

Je to náš prvý oficiálny klip a zvolili sme skladbu, ktorá na ľudí funguje a vie ich rozveseliť. Klip sme postavili na čarovnej rozprávkovej atmosfére. Prevzali sme na seba úlohy zázračných bytostí, škriatkov a tak trochu sme dopomohli stretnúť sa láske. Aj keď sa jedna z hlavných postáv v klipe veľa nachodí, kým zažije pravú lásku, myslíme si, že stretnúť ju takýmto spôsobom bude po jeho pozretí snom mnohých dievčat.

Ďakujem za rozhovor.

Informácie o kapele nájdete na www.facebook.com/clovekmilion.

Gabriela Kuchárová

Ľubomír Krestián – poét a reper
Martin Krestián – bicie
Gabriel Lukáč – klávesy
Pavol Fecík – basa

Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mám nápad
  1. […] Youtube kanál Človek milión: http://www.youtube.com/user/ClovekMilionOfficial?feature=watch Facebook Človek milión: https://www.facebook.com/clovekmilion Napísali o nás tiež: http://zajtrajsienoviny.sk/2013/10/mam-napad/ […]

    Komentoval Takýto slovenský klip tu už dlho nebol… | gregi.net - Multikultúrny portál dňa 28.10.2013 o 12:08:52Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems