Košická komorná jeseň

| Tretí sektor | 7. 10. 2013

História komorného súboru Quasars Ensemble sa začala písať v roku 2008. V ich repertoári nájdete najmä skladby súčasných slovenských skladateľov vážnej hudby, ale aj zahraničných predstaviteľov. „Je to akási výpoveď mojej generácie. Mnohí členovia Quasars Ensemble pochádzajú z Košíc a východného Slovenska, študovali aj v zahraničí, kde si osvojili rôzne interpretačné idey v hudbe,“ hovorí Ivan Buffa, dirigent, skladateľ, vysokoškolský pedagóg na VŠMU v Bratislave a zároveň zakladateľ ansámblu.

Nekonvenční, neopozeraní a talentovaní. Každý člen Quasars Ensemble je sólista. Spolu s ostatnými však vytvára jeden harmonický celok. Tento komorný súbor patrí medzi jediné svojho druhu na Slovensku. Prvou lastovičkou bolo zoskupenie Hudba dneška zo 60. rokov 20. storočia, ktoré zaniklo z politických dôvodov. Quasars Ensemble hráva aj skladby Ivana Buffu. „Názov by mal súbor vystihovať. Quasars vznikol na základe mojej skladby pre nemeckú violončelistku Barbaru Brauckmann. Hráčom sa veľmi zapáčil. Kvazar je aj nedávno objavené vesmírne teleso (podobné hviezde, nachádza sa blízko čiernej diery – pozn. red.). Našli sme v tom názve istú symboliku, pretože často hrávame hudbu, ktorá bola objavená tiež len nedávno,“ dodáva Buffa.

Návrat do rodného mesta

Členovia ansámblu nemali doteraz stabilné pôsobisko. V súčasnosti však hrávajú v priestoroch Kasární/Kulturpark až do konca tohto roka. „Teší nás, že nám ponúkli rezidenciu. Boli sme síce zvyknutí na hudobnícky život plný cestovania,ale radi by sme v Kulturparku zostali dlhšie,“priznáva umelecký šéf. Košice sú jeho rodiskom. „Rozhodol som sa mestu odvďačiť za všetko, čo mi kedysi dalo, preto som založil projekt Quasars Ensemble & Košice. Z Košíc som v podstate neodišiel úplne. Už počas štúdia v zahraničí som tu organizoval koncerty. Hrávalo sa na nich to najnovšie z vtedajšej súčasnej klasickej komornej hudby,“ dopĺňa.

Kasárne/Kulturpark žijú modernou vážnou hudbou.

Kasárne/Kulturpark žijú modernou vážnou hudbou. Foto: Dávid Hanko

Štyri portréty

Organizátorom projektu Quasars Ensemble & Košice je občianske združenie QUASARS. Cieľom je predstaviť súčasný repertoár ansámblu. Tohtoročný štvrtý ročník bude prebiehať od 18. do 22. októbra. Významnými hosťami budú japonský skladateľ Toshio Hosokawa, Švajčiar Michael Jarrell či špičkový rumunský klarinetista Horia Dumitrache. Pred jednotlivými koncertmi sa uskutočnia rozhovory s umelcami. Súčasťou podujatia sú aj portréty, v ktorých Quasars Ensemble predstaví tvorbu nielen vyššie spomenutých zahraničných skladateľov, ale aj domácich – Jozefa Podprockého a Vieru Janárčekovú. Študenti košického konzervatória sa zapoja do workshopu, v ktorom si vymenia skúsenosti s rumunským klarinetistom.

Košice – mesto hudby

Po projekte Quasars Ensemble & Košice bude komorný súbor otvárať ISCM Dni novej hudby World Music Days. Je to celosvetový festival modernej vážnej hudby. „Tento rok sme odohrali v meste takmer dvadsať koncertov. Košiciam som venoval takmercelý rok 2013,“ uzatvára Buffa.

Alica Tkáčová

študentka masmediálnych štúdií

Kompletná zostava Quasars Ensemble. Foto: archív Quasars Ensemble

Kompletná zostava Quasars Ensemble. Foto: archív Quasars Ensemble


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košická komorná jeseň

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems