Košice vo svetle umenia

| Fotoriport, Reportáž | 19. 10. 2013

Niekoľko dní pred tohtoročnou Bielou nocou sme na hodine štylistiky skladali vetu z nasledujúcich slov: radiátor, hrozno, džem, disproporcia, svetlo. Spojila som povinné s užitočným a pozvala všetkých na súčasné umenie: „V sobotu večer zabudnite na domovy vyhrievané radiátormi, doplňte si energiu hroznovým džemom a príďte na Bielu noc, ktorá bude disproporčne plná svetiel!“

Biela noc 2013 bola, ako predošlé ročníky, svetielkujúca. Svietili pouličné lampy, bodky za dobrovoľný príspevok symbolizujúce budúcnosť podujatia a predovšetkým inštalácie. Francúzska umelkyňa Elise Morin ani tentoraz nesklamala. Do Košíc priniesla 22 000 metrov zlatých nitiek, špeciálne utkaných v Lyone, a vytvorila dve obdivuhodné inštalácie. Golden Age, padajúci víťazný oblúk, dokončený len chvíľu pred otvorením a Ex-Vivo, na prvý pohľad obyčajnú pavučinu, ktorá sa nakoniec ukázala ako neobyčajná. Elise sa inšpirovala výskumom a pomocou nitiek znázornila pavučiny tak, ako ich utkajú pavúky pod vplyvom omamných látok. Okrem francúzskeho a slovenského zastúpenia, participovali na tomto ročníku aj umelci z Anglicka, Českej republiky, Talianska, Austrálie, Španielska i Japonska.

Elise Morin „uplietla“ Golden Age a Ex-Vivo.

Elise Morin „uplietla“ Golden Age a Ex-Vivo.

Plné myšlienok

Cieľom projektu Biela noc je priblížiť ľuďom súčasné umenie. Otázne je, či organizátori a umelci dokážu s abstraktnými inštaláciami a ich zložitými popismi upútať aj verejnosť.Štvrtý ročník priniesol takýchto inštalácií dostatok, ale niektoré umelecké diela si diváci zapamätajú najmä pre ich jednoduchosť a hĺbku myšlienky. Košická dizajnérka Jana Nováková svojím dielom Vitajte na Slovensku poukázala na presýtenosť bilbordmi. Na stenu budovy Kováčska 71 vytvorila „reklamu“ zo živých kvetov dovezených z Holandska s výzvou obklopovať sa živou kultúrou. Zaujímavé boli inštalácie umiestnené vo Východoslovenskej galérii. Obrazy ľudí uväznených v balónoch vystihli problém závislosti dnešnej populácie na sociálnych sieťach.

Vitajte na Slovensku, inštalácia Jany Novákovej zo živých kvetov.

Vitajte na Slovensku, inštalácia Jany Novákovej zo živých kvetov.

Top inštalácie

Spojením svetla a vody vzniklo jedno z najvydarenejších umeleckých diel Bielej noci 2013. Kvapky-Drops, projekt Branislava Bernára a Show-Media, ste v Mestskom parku nemohli prehliadnuť. Farebné kvapky pokryli časť areálu, ktorý v tme vyzeral ako pole plné diamantov. Po úspešnej projekcii obrazov vo fontáne Mestského parku na tohtoročných Imagináciách, ste čosi podobné mohli zažiť aj počas Bielej noci. Tentoraz sa premietali fotografie nášho mesta. Premietalo sa aj na budovu Štátneho divadla a 3D mapping opäť oslovil mnohých divákov. Netradičné priestory na poschodiach obchodného domu Dargov si pre svoje predstavenie vybralo divadlo Na peróne. Keď sa herci práve nehýbali, pripomínali figúry vo výklade.

Mapping na Štátnom divadle, Landmarks of memory and signs, Luca Pulvirenti.

Mapping na Štátnom divadle, Landmarks of memory and signs, Luca Pulvirenti.

Zapojili aj verejnosť

Najviac osvetlenou bola v ten večer jednoznačne Ulička remesiel. Návštevníci dostali modré svetlo a našli mu svoje miesto v uličke. Hrnčiarsku ulicu a Katov dom pri Miklušovej väznici skrášlilo vyše 30-tisíc papierových skladačiek origami. Po prvýkrát tak bola do projektu Biela noc zapojená aj verejnosť, ktorá sa podieľala na výrobe origami s pomocou francúzskej umelkyne Mademoiselle Maurice.

Do diela z origami s názvom Spectrum od Mademoissele Maurice sa zapojila aj verejnosť.

Do diela z origami s názvom Spectrum od Mademoissele Maurice sa zapojila aj verejnosť.

Hoci bola tohtoročná trasa prispôsobená tak, aby ju verejnosť stihla prejsť celú, opäť to nebolo ľahké. Niektoré predstavenia sme mohli vidieť len v určené časy, a tak by pomohlo urobiť si vopred malý plánik. Škoda, že niektoré inštalácie, ktoré mali byť k dispozícii do druhej hodiny ráno, už po polnoci neboli prístupné. „Ďalší ročník Bielej noci by mal mať viac svetla, hudby a nápaditosti, aby bol človek ohúrený pri každej inštalácii, nie iba pri niektorých,“ vyjadrila sa návštevníčka Majka na margo budúcej Bielej noci. Súčasné umenie ale nie je len o ohurovaní verejnosti. „Cieľom projektu Biela noc je priniesť do Košíc svetovo uznávaných umelcov a naučiť laickú verejnosť, ako vnímať a chápať súčasné umenie. Myslím, že o chýbajúcej nápaditosti sa tu nedá hovoriť. Návštevníci si mohli pozrieť zvukové sochy, interaktívne diela, svetelné grafity, origami street art, holografickú inštaláciu, rôzne performancie, divadlá, koncerty, vizuálne spracované básne. Neponúkame šou, ohňostroje, lunapark, 3D kino. Ak po Bielej noci vznikajú polemiky a diskusie na tieto témy, náš zámer sa splnil nad očakávania. Keď návštevníkov ´ohúri´ len jediná inštalácia, je to najväčšie ocenenie našej práce. Rovnako ako aj fakt, že už štvrtý rok sa mesto zaplnilo ľuďmi každého veku. Tým sa opätovne dokázalo, že súčasné umenie zaujme napriek tomu, že nie je prvoplánovo estetické a gýčovo atraktívne,“ ozrejmila Zuzana Pacáková, dramaturgička Bielej noci. Budúcnosť podujatia však záleží aj od toho, či ľudia podporia rozvoj súčasného umenia v Košiciach.

Miroslava Psárová

študentka masmediálnych štúdií

Foto: Ján Radzo

Katarína Barlová pripravila projekt Signatúra, na ktorom sa mohol zvečniť ktokoľvek.

Katarína Barlová pripravila projekt Signatúra, na ktorom sa mohol zvečniť ktokoľvek.


Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košice vo svetle umenia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems