Komorný Macbeth nebude chudobnejší

| Pozvánky | 19. 10. 2013

Po dvoch rokoch sa na dosky Štátneho divadla Košice vracia William Shakespeare. Jednu z jeho najobľúbenejších divadelných hier Macbeth uvedie činohra v premiére 25. októbra na javisku zrekonštruovanej Malej scény ŠD. Hra, ktorej originálna verzia má viac ako tridsať postáv, bude postavená na hereckom umení dvoch hercov – Michala Soltésza a Dany Košickej. „Macbeth je hra o túžbe po moci, ktorá sa rozrastá, kŕmená patologickými  ambíciami, z malého pramienka na rozbúrenú rieku, ktorá bez súcitu strháva všetko, čo jej stojí v ceste. Shakespearovská vášeň sa bude v Košiciach uvádzať v sústredenom komornom spracovaní, očistená od dejových ornamentov, keď na javisku dominujú silné herecké výkony,“ hovorí dramaturg Martin Gazdík.

Klenot svetovej dramatickej literatúry bude druhým režijným počinom jedného z najvýznamnejších slovenských režisérov Ľubomíra Vajdičku v košickom divadle. Komorná verzia nebude podľa jeho slov chudobnejšia. „Macbeth je zvláštny tým, že je skutočne sústredený len na dve postavy. A tým sa aj odlišuje od iných jeho veľkých drám. Množstvo postáv je len nositeľom informácie. Ak túto informáciu dostaneme na javisko, dá sa Macbeth inscenovať tak, že v ňom hrajú len dvaja herci bez toho, aby museli hrať viacero postáv. Nepovažujem to za ochudobnenie. Skôr naopak. Je to veľmi dobré, lebo sa môžem sústrediť na dve hlavné postavy v malom komornom priestore,“ povedal o košickom Macbethovi Vajdička.

Svjatoslav Dohovič

Súťažiť so Štátnym divadlom Košice môžete TU.

Macbeth na Malej scéne ŠD zahrajú len dvaja herci. Dana Košická a Michal Soltész počas skúšky. Foto: autor

Macbeth na Malej scéne ŠD zahrajú len dvaja herci. Dana Košická a Michal Soltész počas skúšky. Foto: autor


Tags: , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Komorný Macbeth nebude chudobnejší
  1. Títo dvaja košickí herci predstavujú svojim umením vždy zážitok plný ich hodnoty osobnej kreativity ktorú vedia pretaviť do úloh ktoré stvárňujú., tak to bolo aj tentokrát a ďalšie predstavenia budú ešte vycizelovanejšie, prínosom ich “JA” takže choďte !, odkazujem fanúšikom divadla., lebo “divadlo môže byť dobré,alebo zlé”., toto a ONI sú dobrí!

    Komentoval Gabriel Varga dňa 24.01.2014 o 15:25:31Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems