Karči Vešeľak je do Scarlet

| Predstavujeme | 19. 10. 2013

„Chodia na Blamont, kde pijú vinčisko. Blaško furt ukradne fotrovcom dajaku fľašku, a potom hovoria o tom, jak zbalia ženy a čo im všetko zrobia.“ Takto sa začína jeden z príbehov Karčiho Vešeľaka, hlavnej postavy knihy Na krok od raja. Myslím si, že to isté som kedysi robieval aj ja s mojím gangom, s jediným rozdielom. Všetky tie stretnutia sa odohrávali priamo v centre mesta. Niekedy aj priamo v centre šošovky, pretože Spišská Nová Ves má šošovkovité námestie.

„Len jak mohli postaviť šošovkovité námestie, keď šošovky vynašiel jeden Čech za socializmu, povedal Totko,“ pokračuje sa v knihe Tomáša Repčiaka Na krok od raja, ktorá je nasledovníkom jeho knižného debutu Zo života Karčiho Vešeľaka. Vtipných postrehov je v oboch knihách neúrekom. Sú akýmsi pripomenutím toho, čo sme ako deti zažívali, vystrájali, ako sme rozmýšľali. „Karčiho príbehy som začal písať pre mojich kamarátov, len tak na pobavenie. Nahovoril ma na to môj dobrý priateľ Maťo Horbal. Zapáčilo sa im to natoľko, že som sa rozhodol napísať knihu,“ spomína Tomáš Repčiak. Kým príbehy prvého vydania sa odohrávajú v Prešove, Na krok od raja je situovaný do Spišskej Novej Vsi: „V Prešove som študoval a mám to mesto veľmi rád. Spišskú Novú Ves si tak povediac vyžiadal primátor Ján Volný, ktorému sa Karči veľmi zapáčil. Poskytol nám pomocnú ruku pri vydaní jeho pokračovania a obohatil knihu vlastnými nápadmi. Svoje miesto si v nej našli aj nezabudnuteľné postavy mesta ako Jano Foriš, známy svojím humorom alebo Feri Kalkulačka, ktorého si ľudia pamätajú vďaka jeho neskutočnej pamäti na dátumy.“ Okrem Karčiho sa do Spišskej presťahovala aj Scarlet Rusnáková. Zasnená krehká duša, ktorú najlepšie vystihuje citát z knihy: „Ona bola vždy poctivá a nevedela klamať. Mala vždy všetko pripravené. Aj úsmev, pre ktorý ju Karči bezhranične.“ Tomáš Repčiak sa netají tým, že má v pláne napísať aj ďalšie pokračovania humorne ladených príbehov dospievajúceho Karčiho a celého jeho gangu. Alebo to v konečnom dôsledku vôbec nemusí byť o nich. Autor si necháva pootvorené zadné dvierka, ale už teraz je plný nápadov, ktoré by chcel v budúcnosti premeniť v úsmevy na tvárach čitateľov.

Tomáš Repčiak. Foto: archív Tomáša Repčiaka

Tomáš Repčiak. Foto: archív Tomáša Repčiaka

A skoro som zabudol. V „centre šošovky“ som okrem Tomáša Repčiaka stretol aj samotnú Scarlet. Celý čas sedela pri vedľajšom stole. Je to naozaj Scarlet? „Áno, je to ona,“ odvetil Tomáš. Je naozaj tajomná.
 
Martin Krestián
 

Tomáš Repčiak (1972) žije v Spišskej Novej Vsi, venuje sa poézii, próze, publicistike, tvorbe piesňových textov. Je laureátom viacerých prestížnych literárnych súťaží ako Wolkrova Polianka, Akademický Prešov, Literárny Zvolen, Rubato a Moravský festival poézie. Je autorom rozhlasového kabaretu Pánska jazda (SRo, marec 2003 – január 2005) a zábavnej relácie Vlak (SRo, od apríla 2008). V roku 2013 debutoval zbierkou krátkych próz Zo života Karčiho Vešeľaka.

 

Obálku, ako aj celú knihu Na krok od raja ilustrovala Ivana Pančáková.

Obálku, ako aj celú knihu Na krok od raja ilustrovala Ivana Pančáková.


Tags: , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Karči Vešeľak je do Scarlet

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems