Cenzúrovaná Dilemma

| Hudobný profil, Rozhovory | 7. 10. 2013

Po meste vidieť plagáty s nadpisom Dilemma Rock Tour 2013. Že ide o rockové turné, je zrejmé, no kapelu Dilemma nepozná každý z vás. Jej frontmanom je Košičan Ján Spišák a hrá s hudobníkmi, ktorí mali tú česťpracovať s Petrom Lipom, Pavlom Hammelom, Richardom Müllerom, Andrejom Šebanom a mnohými inými.

Dilemma funguje od roku 1995 s istými obmenami a už rok ju okrem teba tvoria Čech Matěj Morávek a známi slovenskí hudobníci Marcel Buntaj, Juraj Tatár a Martin Gašpar. Závideniahodná zostava. Ako sa ti to podarilo?

Martin so mnou spolupracuje už od prvého albumu. Keď som po vydaní tretej platne dával dokopy živú zostavu, chceli sme hrať spolu. Martin zavolal Marcela a Juraja, s ktorými sú zohratí už viac ako 15 rokov a ostávalo voľné miesto už len pre gitaristu.

Tvoríte tvrdú rockovú alternatívnu hudbu a čo sa týka komerčných médií, idete tak trochu proti prúdu. Vaším cieľom asi nie je osloviť masy.

Naším cieľom je hrať kvalitnú a plnohodnotnú hudbu pre náročnejších a rockovo cítiacich poslucháčov, ktorí nepotrebujú mať nadiktované, čo chcú počúvať. Ide to mimo mainstream, ale možno by sa komerčné médiá čudovali, koľko poslucháčov je mimo nich. Ľudí, ktorí dnes nedokážu počúvať rádio kvôli hudbe, je podľa mňa väčšina.

Sám hovoríš, že hudobníkovi nestačia kvalitné skladby a talent, ale musí sa ukázať a byť aktívny. Možno šokovať. Vy ste šokovali klipom ku skladbe Oh no. Bol to zámer alebo ste len chceli urobiť tvrdé krvavé video?

Chceli sme upozorniť na určitý problém, ktorý si v našich zemepisných šírkach verejnosť až tak neuvedomuje.Pozná ho len z televízie a má pocit, že sa jej to netýka. Áno, chceli sme to natvrdo, pretože dnes to ľudia tak trochu potrebujú. To, že je klip nehrateľný v médiách, a kanál YouTube ho cenzúroval, sa dalo čakať, pretože je celkom hustý.

Minulý rok vám vyšiel tretí album Low Profile Scream, opíš ho piatimi prívlastkami.

Netradičný, drzý, koncepčný, nekompromisný a pre mňa aj krásny.

S CD súvisí aj video súťaž.

Ktokoľvek mohol na našu hudbu do konca septembra natočiť nejaké video. Víťaz získa 2000 eur a rozhodne o ňom počet likeov na YouTube. Hlasovať sa dá do konca októbra.

V čase rozhovoru ste už na svojom jesennom turné po Slovensku. Ako to ide?

Sme v plnom prúde, máme výborný tím technikov, zvukárov, osvetlovačov. Tvoríme zohratú partiu na pódiu i mimo neho, a to nám dáva silu podeliť sa s našou muzikou s čo najväčšou radosťou. Myslím, že sa to darí. Z Košíc máme aj záznam, ktorý verím, moje slová potvrdí.

Hrať budete ešte 17. 10. v Brezne, 18. 10. v Prešove a 19. 10. vo Svidníku. Na jar sa chystáte do Českej republiky. Kde sa vám hráva lepšie? U násči v Čechách?

Slovenský fanúšik je síce viac spontánny a niekedy sa na koncertoch vytvorí neuveriteľná atmosféra, ale mne osobne sa lepšie hráva v Čechách. Myslím, že tam je bigbít viac v krvi, ľudia sú viac zvedaví aj na menej známe veci, celkovo tam lepšie funguje aj klubová scéna. Ale v konečnom dôsledku to nie je o národnosti, skôr o celkovom nastavení. Každé mesto alebo klub sú osobité a konečný výsledok a pocit z koncertu ovplyvňuje hromada iných vecí, ako promo, prístup majiteľa, technika či pohoda v tíme. Myslím si, že aj to je zmyslom turné. Hrať síce to isté viackrát po sebe, ale nikdy to vlastne nie je to isté. Ani zďaleka.

Ďakujem za rozhovor.

Gabriela Kuchárová

Ján Spišák. Foto: archív speváka

Ján Spišák. Foto: archív speváka


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Cenzúrovaná Dilemma

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems