Budúcnosť dizajnu

| Tretí sektor | 19. 10. 2013

Členovia zoskupenia KEKS Design/creative lab milujú sladkosti. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa ich združenie volá ako chrumkavá pochúťka. Za skratkou KEKS sa ukrýva symbolická slovná hračka. „KE znamená Košice a KS kreatívna skupina alebo aj Košice – okolie. A ak KS otočíte, vznikne SK,“ hovorí produktový dizajnér Pavol Capik.

Samotné občianske združenie vzniklo v roku 2009. Jeho stálu zostavu tvorí desať absolventov Fakulty umení z katedry dizajnu košickej Technickej univerzity. Venujú sa produktovému, grafickému, interiérovému a priemyselnému dizajnu, vo voľnom čase pracujú na vlastných projektoch, vystavujú doma i v zahraničí, učia v školách či kurzoch, a popri tom si radi odbehnú na výstavu alebo workshop.

Obyčajné aj jedinečné

Najžiadanejším artiklom ich tvorby je v súčasnosti grafika. Členovia KEKSu majú na svedomí dizajn manuál Kasární/Kulturpark, vizuál projektu K.A.I.R. a medzinárodnej konferencie Košická moderna, logo divadla Na peróne či identitu výmenníka Brigádnická. Týmto sa ich pôsobenie ani zďaleka nekončí. „Dizajn je veľmi zodpovedná práca. Jednotlivé kúsky musia spĺňať viaceré požiadavky, a okrem toho majú byť aj funkčné, bezpečné a originálne. Jedálenská stolička napríklad nemôže mať výšku 60 centimetrov, aj keby bola neuveriteľne krásna,“ vysvetľuje Patrik Bujňák, ktorý sa okrem priemyselného dizajnu aktívne venuje aj tvorbe nábytku a interiérov. Nedávno si svojimi výtvormi zariadil celý byt. „Je prirodzené, že ľudia, ktorí pracujú s dizajnom, inklinujú k jedinečným veciam. Mám doma ale aj niekoľko ,obyčajnýchʻ vecí z veľkoobchodu,“ dopĺňa s úsmevom.

Vysmiati členovia KEKSu po výstave v dizajn štúdiu Ústredia ľudovej umeleckej výroby v Bratislave.

Vysmiati členovia KEKSu po výstave v dizajn štúdiu Ústredia ľudovej umeleckej výroby v Bratislave.

Inšpirácia všade naokolo

Napriek tomu, že členovia KEKSu vyrastali pod rukami tých istých učiteľov, tvorba každého z nich má punc jedinečnosti. Pavla inšpirujú remeslá, Patrika rôznorodosť, Mariána Košaru príroda a Silviu Bárdovú kontrasty. Aj keď sa každý venuje tomu svojmu, často sa obracia na svojich kolegov s prosbou o radu. Produktoví dizajnéri tak pomáhajú priemyselným, interiér sa kombinuje s grafikou. A výsledky žnú samé úspechy. „Za náš najlepší projekt považujeme BYT 70/80. Navštevovali sme domácnosti zariadené v štýle 70. a 80. rokov, pýtali sme sa na ,pikoškyʻ z daného obdobia, zbierali informácie, a na základe zisteného neskôr vytvárali nové dizajnové kusy inšpirované tými starými. Na výstave mali diváci možnosť tieto diela hodnotiť a my sme mali vďaka tomu spätnú väzbu. Bol to náš najväčší projekt a s výsledkom sme spokojní,“ popisujú členovia KEKSu. Okrem domácich výstav sa ich tvorba pravidelne zúčastňuje rôznych súťaží a prezentácií doma aj v zahraničí. Pavlovu kolekciu s názvom Plywood family momentálne nájdete na výstave dizajnu v Berlíne.

Veľké vízie

Zaujímavým paradoxom združenia je, že dizajnéri nechcú prioritne zarobiť kopu peňazí a stať sa slávnymi, aj keď by ich to samozrejme potešilo. Ich snom a cieľom je byť vzorom pre ostatných. „V prvom rade chceme vytrvať. Dokázať sebe aj ostatným, že práca v tomto odvetví má zmysel a základy, na ktorých sa dá stavať. Budeme radi, ak si ľudia uvedomia podstatu dizajnu, jeho hodnotu, krásu a náročnosť. Chceme inšpirovať mladých dizajnérov, aby spolu s nami vytvorili budúcnosť dizajnu,“ vyhlasuje v mene KEKS členov Patrik. A aj keď neplánujú v blízkej budúcnosti prijať do svojich radov nových ľudí, spoluprácam sa nebránia. Vedia totiž, že v jednote je sila.

Veronika Samková

Foto: archív KEKS Design/creative lab

KEKS vyjadruje svoju kreativitu všelijako. Stôl a stoličku Lapay a lampu Woody vám napríklad nepredstavuje chudučká modelka, ale huňatý írsky vlkodav.

KEKS vyjadruje svoju kreativitu všelijako. Stôl a stoličku Lapay a lampu Woody vám napríklad nepredstavuje chudučká modelka, ale huňatý írsky vlkodav.


Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Budúcnosť dizajnu
  1. […] Môžte si prečítať na tomto linku. […]

    Komentoval O nás v Zajtrajších novinách! | KEKS Design/creative lab dňa 23.01.2014 o 15:57:12

  2. […] O nás v Zajtrajších novinách! | KEKS Design/creative lab komentoval Budúcnosť dizajnu […]

    Komentoval Kultúrna kronika 2013 – To najlepšie z archívu Zajtrajších novín | Zajtrajšie noviny dňa 27.01.2014 o 22:12:14Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems