Bez Fakulty umení by nebolo EHMK

| Školstvo a vzdelávanie | 19. 10. 2013

Unikátne spojenie výtvarného umenia, dizajnu a architektúry na akademickej pôde nájdete v rámci Slovenska len v Košiciach. Fakulta umení Technickej univerzity oslávila svoje 15. narodeniny a o jej prínose mestu svedčí množstvo projektov. Medzi ten najväčší, ktorý stále trvá, patrí projekt Európskeho hlavného mesta kultúry.

Podľa slov Jána Sudzinu, riaditeľa Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n.o. , by bez existencie Fakulty umení neexistoval ani projekt EHMK. Na jeho rozvoj má škola veľký vplyv. Kreujú ho totiž ľudia, ktorí vzišli práve z nej. Dekan Ján Kanócz vníma fakultu ako pozitívny impulz formujúci súčasnú umeleckú scénu. Mimo iného vyzdvihuje prínos výtvarníka a profesora Juraja Bartusza, ktorý sa zaslúžil o založenie fakulty v roku 1998.

Reálne uplatnenie v umení?

V rámci výročia ste mali možnosť spoznať ateliéry, ktoré sa presunuli do pavilónu Bravo v Kasárňach/Kulturpark. Výstava FUTU – RES na troch podlažiach prezentovala tvorbu katedier architektúry, dizajnu, výtvarných umení a intermédií, a teórie a dejín umenia. Inštalácie, objekty, maľby, grafiky, projekty, videoart, produkty – diela absolventov Fakulty umení prinášajú nové pohľady a otvárajú často pálčivé otázky. Ako sa však absolventi vedia reálne uplatniť po štúdiu? „V oblasti kreatívneho priemyslu. Samotný Kulturpark je výsledkom aj našich študentov, vedia sa zapojiť, čo je hmatateľné,“ uviedol kurátor výstavy Peter Tajkov. Podľa absolventky katedry dizajnu, doktorandky Michaely Podolanovej sa vedia autori uplatniť na projektoch ako sú Steel Park, Biela noc, Bazzart, POKE festival, Street Art Communication, Pyecka Gallery, Make up Gallery, Keks design či Ideoci. „Veľa z menovaného založili samotní študenti či absolventi, čím si sami vytvárajú svoje uplatnenie. Zakladajú firmy a galérie, dostávajú sa do povedomia, a tak ich začnú oslovovať aj iné subjekty. Pretože už niečo odprezentovali.“ Mladí umelci rozbiehavajú interiérové štúdiá, grafické a reklamné agentúry alebo v už existujúcich pracujú. Nie je to však ľahká ani rýchla cesta k zbohatnutiu. No ako Michaela poznamenala: „Na Design Weeku v Budapešti som bola svedkom toho, ako im tam kreatívny priemysel prekvitá. Čím ďalej, tým viac sa rozvíja. Dúfajme, že sa to prenesie aj k nám.“

Ak ste výstavu FUTU – RES premeškali, vedzte, že šanca vidieť tvorbu budúcich umelcov, grafikov či architektov sa naskytá vždy na konci semestrov počas tzv. prieskumov. Ateliéry bývajú otvorené verejnosti niekoľko dní.

Lucia Zacharová

Foto: Veronika Zvadová

študentka masmediálnych štúdií

Z výstavy absolventov Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach, FUTU – RES

Z výstavy absolventov Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach, FUTU – RES

_DSC1044 copy


Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Bez Fakulty umení by nebolo EHMK

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems