Ako chutí nová hudba?

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 19. 10. 2013

Súčasná aj klasická, tradičná aj experimentálna. Aj taká je vážna hudba. Od roku 1923 má dokonca svoj vlastný festival. Podujatie sa koná každoročne a prezentuje hudbu takmer 60 krajín sveta. Košice, Bratislava a Viedeň sú jeho súčasťou. Košická časť festivalu ponúkne desať koncertov v troch koncertných sálach. Festival ISCM World New Music Days 2013 sa uskutoční v Košiciach od 4. do 7. novembra. 

Desať dôvodov, prečo zažiť desať koncertov

1. Tvorivosť, hravosť a talent mladých hudobníkov. Hudba pre deti nie je iba pre deti.
Portréty, 4. 11. o 18:00 hod., Dom umenia

2. Interpretačná špička, jeden z najaktívnejších slovenských súborov. Quasars Ensemble predstaví úžasný farebný svet novej hudby napísaný za posledné tri roky.
Quasars Ensemble, 4. 11. o 20:00 hod., Kasárne/Kulturpark

3. Najmladší skladateľ festivalu Matej Demko, najnovšia tvorba, študenti a absolventi košického konzervatória sľubujú sviežu originalitu.
Conservatory ensemble, 5. 11. o 16:00 hod., Kasárne/Kulturpark

4. Impozantné Trio pre sláčiky čílskeho skladateľa Francisca Alvarada v podaní Českého sláčikového kvarteta Fama Quartet podporia domáci špičkoví interpreti – klaviristka Daniela Varínska a akordeonista Peter Katina.
Fama Quartet, 5. 11. o 18:00 hod., Kasárne/Kulturpark

5. Súčasná hudba Japonska, Tatarskej republiky či Rumunska. Pod taktovkou Balázsa Horvátha predstavia hudbu pre nás exotických krajín súbory VENI ensemble (SK) a THReNSeMBle (HU).
VENI ensemble / THReNSeMBle, 5. 11. o 20:00 hod., Kasárne/Kulturpark

6. Klavírny recitál Nory a Mikiho Skutu predvedie, ako elektronické sláčiky rozozvučia struny klavíra. Cageové Sonáty a Interlúdiá v podaní Nory Skutovej patria medzi 1001 nahrávok, ktoré musíte počuť aspoň raz za život.
Miki Skuta, Nora Skuta, 6. 11. o 18:00 hod., Dom umenia

7. VENI ACADEMY je po letnom nahrávaní ich debutového CD v plnej sile. Divácky a poslucháčsky zaujímavé bude predvedenie tzv. grafických partitúr (hudba ako obraz) slovenského umelca Milana Adamčiaka.
VENI ACADEMY, 6. 11. o 20:00 hod., Kusthalle/Hala umenia Košice

8. Na nočnom recitáli belgického klaviristu Daan Vandewalle zaznie hudba komponovaná podľa starej čínskej knihy I ťing. Jej autorom je Američan John Cage, jeden z najvýznamnejších skladateľov hudby 20. storočia.
Daan Vandewalle, 6. 11. o 22:00 hod., Kusthalle/Hala umenia Košice

9. Hudba skladateľov z ôsmich krajín pre husle a violu interpretovaná sólovým recitálom špičkového slovenského huslistu a violistu Milana Paľu.
Milan Paľa, 7. 11. o 18:00 hod., Kasárne/Kulturpark

10. Významné dielo Svätenie jari Igora Stravinského sa na svojej premiére v roku 1913 nezaobišlo bez smiechu, kriku a bitky. V súčasnosti koncert zaručuje veľkolepé a očarujúce uzatvorenie košickej časti festivalu.
Štátna filharmónia Košice,  7. 11. o 20:00 hod., Dom umenia

Do vrecka! Festival ISCM World New Music Days 2013 prináša sprievodcu všetkými koncertmi, kompletný program a biografie účinkujúcich. Aplikácia je dostupná prostredníctvom Google Play a App Store. Medzi funkcie aplikácie patria automatické upozornenia pred začiatkom koncertov, festivalové novinky či tzv. push notifikácie. Viac na www.hudbanovejchuti.sk.

Lucia Zacharová, Juraj Beráts

Súťažiť o vstupenky na festival ISCM môžete TU.

Untitled02


Tags: , , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ako chutí nová hudba?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems