Velikáni organového sveta

| Pozvánky | 9. 9. 2013

Majster Ivan Sokol rozšíril krásu organovej hudby do celej Európy. Začal v Košiciach, ktoré vďaka nemu získali dva profesionálne nástroje. Metropola východného Slovenska tak žije v povedomí hudobného sveta ako mekka organovej hudby.

Vrcholom majstrovho snaženia je už 43. ročník Medzinárodného organového festivalu, ktorý nesie od roku 2005 jeho meno. Prioritou podujatia je predstaviť organ ako nástroj so svojráznou dramaturgiou. Na tohtoročnom festivale si vypočujete návrat k spojeniu zvuku organa so symfonickým orchestrom.

Známi aj nepoznaní

Popri velikánoch, ako Bach, Händl či Liszt nájdete v programe festivalu autorov, ktorých mená sa v bežnom repertoári hudby nevyskytujú. Príkladom toho je aj otvárací koncert, kde zaznejú skladby Ravanella či Bossiho. Predstaví ich taliansky organista Robert Micconi 12. septembra v Seminárnom kostole. O týždeň neskôr sa na rovnaké miesto posadí Nemec Hansjörg Albrecht. V utorok 24. septembra bude Leo Van Doeselaar hrať slávnu druhú symfóniu pre organ a orchester A. Guilmanta. Slovenskú organovú školu bude zastupovať Martin Gál. V jeho repertoári nebude chýbať Carl Philipp Emanuel Bach či Mendelssohn Bartholdy. Skladby zaznejú na novom organe v Kostole sv. košických mučeníkov 29. septembra.

Zážitok z povznášajúcej hudby je umocnený nádherou historických kostolov, kde často nachádzame organy historickej hodnoty. Všetci majstri nádherného kráľovského nástroja prinesú krásu tohto nástroja aj do Rožňavy, Kežmarku, Spišskej Novej Vsi a Popradu.

Redakcia


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Velikáni organového sveta

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems