Umenie u vás doma

| Predstavujeme | 23. 9. 2013

Pred jedenástimi rokmi nemecký divadelný tvorca Mathias Lilienthal hľadal zaujímavý spôsob, ako ľuďom priblížiť neprebádané štvrte industriálnej oblasti Porúrie. Myšlienka sa zmenila na činy a vznikol projekt X Apartments, ktorý vďaka Goethe Inštitútu obohatí aj rok kultúry v Košiciach. K niektorým obyvateľom nášho mesta prídu umelci priamo do obývačky. Ostatní budú môcť nahliadnuť.

Ako bude návšteva bytov prebiehať? Zaspomínajte si na nočnú hru v tábore, keď ste dostali mapu s inštrukciami, a zvyšok ste sa dozvedeli priamo na mieste. Akurát vás cestou nikto nebude strašiť. Naopak, celá trasa sa bude niesť v duchu hravosti a objavovania. „X Apartments Košice umožnia obyvateľom preskúmať svoje mesto a príbehy ľudí, ktorí v ňom žili alebo žijú, a to priamo v priestoroch, kde sa často aj odohrávali. V ich vlastných izbách. Pomocou predstavivosti autorov a divákov zažijeme Košice iným spôsobom ako zvyčajne. V každom zo 14 priestorov budeme na 10 minút svedkami odlišnej situácie“ približuje cieľ projektu Juliana Berberich Sokolová a zdôrazňuje, že v dňoch od 26. do 29. septembra rozhodne nebudeme skúmať historické pamiatky. Navštívime byty a priestory, kde by sme sa inokedy nedostali a stretneme ľudí z rôznych komunít, ktoré odrážajú dejiny nášho mesta.

Objavovanie

Rozmanité nebudú len dejiny a komunity, ale aj umelecké žánre. Divadlo, tanec, hudba, výtvarné umenie a opera zmenia štrnásť košických bytov a iné priestory na malé divadelné scény. „Záleží od obyvateľov bytu, nakoľko umelci zasiahnu do súkromia. Niektorí prenechajú byt umelcom na celý čas, iní priamo participujú na predstavení. Niekde autori pracujú s príbehom danej rodiny, inde s charakterom priestoru, alebo sa zamerali na širší kontext či udalosť,“ vysvetľuje Juliana. Na dvoch trasách sa predstavia umelci z Nemecka, Veľkej Británie, Libanonu, Austrálie, Poľska, Rakúska a Slovenska. Spomenúť môžeme poľskú divadelnú režisérku Martu Górnicku a našu krajinu zastúpia výtvarníčky Ilona Németh a Pavlína Fichta Čierna či košické divadlo Na peróne. Aby sa však zachoval element objavovania, organizátori dopredu neprezradili, v ktorých bytoch sa budú predstavenia konať.

Košice a Bejrút

Tento rok sa podujatie koná v dvoch mestách. Hlavné mesto Libanonu má X Apartments už za sebou, v Košiciach umelcov v súkromných bytoch ešte len privítame. Juliana hovorí najmä o kontrastoch v projektoch: „V Bejrúte je namáhavá doprava. Naopak, trasy, ktoré sme vybrali v Košiciach, nebudú pre návštevníkov náročné na presun. Kým Bejrút zapojil do predstavení aj študentov, kurátorky Katrin Moll a Johanna Höhmann pre X Apartments Košice vybrali renomovaných slovenských i zahraničných umelcov.“ No pre tento koncept projektu je to prirodzené. „X Apartments nie je komerčný formát, na ktorý sa kupujú licencie. Každé podujatie má iný organizačný tím, iných kurátorov a iných umelcov. Mathias Lilienthal prišiel s myšlienkou, ktorá sa doteraz prirodzene rozvíja v ďalších mestách,“ vysvetľuje Juliana Berberich Sokolová. Nájdeme však aj čosi spoločné. Britského výtvarníka a finalistu Turner Prize Phila Collinsa, ktorý sa v máji predstavil v Bejrúte a svoje umenie predvedie aj slovenskému publiku.

Kultová hudobníčka Peaches počas vystúpenia v rámci X Apartments Neukolln. Foto: Sebastian Bolesch

Kultová hudobníčka Peaches počas vystúpenia v rámci X Apartments Neukolln. Foto: Sebastian Bolesch

Pre dvoch divákov

Pri hľadaní bytov, čo by vynorili skryté príbehy Košíc, sa zvolili trasy Staré mesto a Košice – Šaca. „Šaca reprezentuje dôležitý moment histórie Košíc, a to postavenie železiarní. Od šesťdesiatych rokov 20. storočia tak nastala migrácia ľudí, ktorí sem prichádzali za prácou. Byty a priestory Starého mesta tiež ukrývajú mnoho tajomstiev. V súzvuku a kontraste týchto dvoch štvrtí sa môžeme o Košiciach veľa dozvedieť,“ hovorí Juliana. Vďaka pravidlu konceptu X Apartments, ktoré spočíva v tom, že každé predstavenie je odohrané vždy pre dvoch, sa diváci vyhnú preplneným priestorom a desaťminútové predstavenia si vychutnajú zblízka.

Vstupenky na podujatie X Apartments je potrebné si zakúpiť vopred v kníhkupectve Artfórum na Mlynskej 4 v Košiciach. Na východiskové miesto musíte doraziť dvadsať minút pred začatím trasy. Najlepšie s hravou náladou. A objavovanie sa môže začať.

Miroslava Psárová

študentka masmediálnych štúdií

X-apartments_823x296px


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Umenie u vás doma

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems