Tajomstvo ocele

| Školstvo a vzdelávanie, Veda | 23. 9. 2013

Náučný interaktívny Steelpark sa nachádza v areáli Kasární/Kulturpark na Kukučínovej ulici. Prvých návštevníkov privítal už počas festivalu Leto v parku. Do konca septembra je park otvorený počas soboty a nedele od 12:00 do 17:00 hod.

Auto, kľúč, radiátor… Výrobky z ocele nás sprevádzajú každý deň. Tajomstvo jej výroby odhalil človek už v dobe železnej a neustále ju zdokonaľoval. Objavil a pomenoval kovy, chemické prvky, rôzne zákony. Málokto z nás mal to šťastie počuť zvuk roztaveného železa alebo si vyskúšať pracovný odev hutníkov. Tento zážitok si môžete splniť v Steelparku.

Začína sa rudou

Na prízemí sa nachádzajú interaktívne kiosky, v ktorých si vypočujete zvuk roztaveného železa, zoznámite sa s chemickými prvkami či si vyskúšate fyzikálne a chemické pokusy. Pri vstupe sú za sklom skryté nenápadné červenkasté „kamene“. Je to železná ruda. Ekologicky mysliaci návštevníci môžu zlisovať plechovky, ktoré sa použijú pri výrobe ocele. Ak ste zvedaví, čo sa skrýva na prvom a druhom poschodí, vypýtajte si náramok s čipom a prejdite turniketom smerom ku schodom.

Sila magnetu

Oranžový plášť, biela helma a úsmev. Každý návštevník oblečený v pracovnom odeve sa ocitne aspoň virtuálne v železiarni. Deti si spoločne s rodičmi zahrajú netradičný stolný futbal. Ovládaním džojstiku pohybujú s malými robotmi loptičkou. Pomocou čipu na náramku si aktivujete niektoré interaktívne stánky, napríklad magnetického „ježka“. Takáto škola hrou láka zvedavé dievčatá a chlapcov. „Veľmi sa mi tu páči, najviac že sa magnetická pružina hýbe. Chcel by som tu ešte raz prísť,“ hovorí šesťročný Jakubko.

Netradičný futbalový zápas detí s rodičmi.

Netradičný futbalový zápas detí s rodičmi.

Výroba autíčka

Pracovníci v bielych tričkách ochotne ukazujú a vysvetľujú jednotlivé stanovištia. V jednom z kioskov vyrábajú autíčka z plechu, ktoré si môžete nechať. Dospeláci a staršie deti so záujmom sledujú 3D film o lietadlách. Každú hodinu je prednáška o „levitujúcom“ vlaku, fungujúcom na princípe supravodivých magnetov. Takéto najrýchlejšie vlaky nájdete v Japonsku. Po absolvovaní všetkých stanovíšť si môžete vytlačiť na pamiatku certifikát. „Najviac ma oslovila dynamická levitácia. Je to neuveriteľné, že niečo stojí vo vzduchu. Steelpark je úžasná vec, deti sa tu veľa naučia,“ skonštatovala pani Jana (30).

V súčasnosti je Steelpark v skúšobnej prevádzke, niektoré kiosky nie sú funkčné. Momentálne všetci návštevníci bez ohľadu na vek platia 1 euro. Ako však prezradila projektová manažérka Zuzana Filčáková, park bude oficiálne otvorený až 4. októbra. „Vstupné a otváracie hodiny budú upresnené dodatočne,“ dodala.

Alica Tkáčová

študentka masmediálnych štúdií

Foto: Maria Ferial

Dynamická levitácia.

Dynamická levitácia.

 


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Tajomstvo ocele

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems