Rozosmiaty víkend

| Reportáž, Stĺpček | 23. 9. 2013

V posledný augustový víkend sa každý rok počet obyvateľov päť a pol tisícovej Kremnice znásobí. V uliciach mestečka môžete zazrieť aj Milana Markoviča, Stanislav Štepku, Petru Polnišovú, Ivetu Radičovú, kopu turistov, ba aj (karika)turistov, hercov, recitátorov. S nimi sa prechádza ruka v ruke dobrá nálada. Vybuchujúce salvy smiechu sú najlepšou navigáciou k vystúpeniam, výstavám, koncertom alebo besedám. Všetko je humorné, veď Kremnické gagy sú festivalom humoru a satiry. No nielen to. Aj zaujímavé, podnetné, poetické i hladivé pre dušu.

Foto Milan KolcunMožno je Kremnica pre Košičana od ruky, ale stojí to za to. Vlakom sa tam dá dostať len na jeden prestup. A od stanice zostupujete romantickými serpentínami do mestečka obkoleseného malebnými Kremnickými vrchmi. „Presne toto ma dostalo, keď som sa sem prišla pozrieť, lebo mi ponúkli miesto zubárky,“ hovorí rodená Košičanka, Gabika. Odvtedy jej ubehlo v Kremnici už 16 rokov, má tam aj svoj byt. Spolu zájdeme na prvé predstavenie v sobotu o desiatej ráno. Ja v ten deň uvidím ešte päť ďalších podujatí, Gabika ma však volá do lesa na huby.

Mám pocit, že nie všetci Kremničania doceňujú, že majú najhodnotnejší festival na Slovensku. Pozrite si na internete aspoň ich tohtoročného víťaza akrobaticko-klaunsko-hudobné duo Les rois vagabonds, ktoré pochádza zo Švajčiarska a Francúzska.

Závidím Kremničanom ich gagy. Ešteže v Košiciach týždeň po nich štartuje Festival stredoeurópskych divadiel. A v máji bude zasa festival Use the city. I keď, to nie je úplne presne to.

Milan Kolcun


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Rozosmiaty víkend

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems