Pripravení na dobré dielo

| Školstvo a vzdelávanie | 9. 9. 2013

Gymnázium, ktoré vychovalo známe košické osobnosti, ako spisovateľa Sándora Máraia či sochára Jána Mathého, od septembra tohto roku znovu otvára brány študentom. „Túžba obnoviť cirkevné gymnázium tu bola už od roku 1990, od doby znovuobnovenia premonštrátskeho rádu, ktorý školu vlastnil aj v rokoch 1811 až 1945,“ objasňuje Ambróz Martin Štrbák, opát Rádu premonštrátov a riaditeľ gymnázia na Kováčskej 28. Premonštráti tak budove opäť vdýchnu atmosféru vzdelávania, ktorá týmto historickým priestorom bezpochyby patrí.

Hoci sám opát Ambróz na gymnáziu neštudoval, svoju funkciu vníma ako výzvu. „V poslednom čase na mňa dolieha moment zodpovednosti, keď si uvedomujem, že budem viesť tak študentov, ako aj učiteľov,“ hovorí jeden z desiatich kňazov – hudobníkov na Slovensku. Aj keď ide o netradičné spojenie, práve košické konzervatórium ho naučilo pokore i cieľavedomosti.

Motivácia študentov

Opát Ambróz si zaspomínal na svoje študentské časy, ktoré sa podľa jeho slov veľmi líšili od terajších. „My sme museli vynaložiť veľké úsilie, aby sme boli dobrými hudobníkmi. Dnešná generácia bez záujmu ‘prelieza’ z ročníka do ročníka, vzďaľuje sa od kníh a prestáva premýšľať. Chýba jej motivácia. Radi by sme nabudili študentov, aby sami chceli byť dobrí.“ Motiváciou budú napríklad študijné pobyty v zahraničí pre žiakov s najlepšími výsledkami alebo anglicky či nemecky hovoriaci učitelia – premonštráti, vďaka ktorým budú študenti nútení byť aktívni v konverzácii. Gymnázium bude samozrejme vychovávať aj po duchovnej stránke. „Nesnažíme sa vybudovať školu s veľkým množstvom študentov. Ak sa nám podarí každý rok otvoriť dve až tri triedy, bude to optimálny počet na to, aby sme našich žiakov poznali osobne a dostatočne sa im venovali,“ objasňuje riaditeľ smer ich vzdelávania.

Humanitný rast

Študentom jazykovej triedy Premonštrátskeho gymnázia k štandardne dvom povinným cudzím jazykom pribudne tretí. „Chceme ísť humanitnou cestou, preto sme do študijného plánu pridali dve hodiny latinského jazyka týždenne a v treťom ročníku budú mať žiaci možnosť doplniť si do rozvrhu koiné – biblickú gréčtinu. V budúcnosti by sme chceli rozšíriť povinné predmety o filozofiu, kde sa študenti naučia základy myslenia,“ hovorí opát Ambróz a dodáva, že s výnimkou gymnázia Šrobárova, ktoré má v ponuke latinský jazyk ako dobrovoľný predmet, v Košiciach pôjde o jedinú strednú školu s povinnou výučbou tohto jazyka. „Dnešná doba potrebuje dobrých a vzdelaných ľudí. Treba sa usilovať o komplexnú edukáciu, čiže spojiť dobro so vzdelaním. Dobro dokážeme budovať len vtedy, ak ukážeme, že vieme byť naozaj dobrí. Vzdelávať môžeme len vtedy, ak motivujeme študentov k tomu, aby sa učili. Keď sa nám toto podarí, tak sme zvíťazili. A k tomu potrebujeme Božiu silu i múdrosť, aby sme skrze našich žiakov vzdelávali aj ich rodičov,“ dodáva na konci nášho rozhovoru opát Ambróz. Gymnázium je zatiaľ iba na začiatku svojho znovuzrodenia, ale ak sa vízie naplnia, budú môcť premonštráti zopakovať ich základné heslo: „Byť pripravení na každé dobré dielo.“

Miroslava Psárová

študentka masmediálnych štúdií

Gymnázium, ktoré vychovalo známe košické osobnosti, Kováčska 28.

Gymnázium, ktoré vychovalo známe košické osobnosti, Kováčska 28.


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pripravení na dobré dielo

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems