Podporme Bielu noc!

| K13 a VÝMENNÍKY, Rozhovory, Tretí sektor | 23. 9. 2013

Aké by to bolo, keby bolo umenie naším blízkym človekom? Na ulici by nás potešilo pozdravom, na narodeniny darčekom a v ťažkých chvíľach pekným slovom. Umenie nie je ľudská bytosť, no ľudia ho tvoria. Môže byť darčekom, vie nás potešiť a aj sa nám prihovára. A môžeme ho stretnúť. Len tak na ulici. V sobotu 5. októbra v rámci podujatia Biela noc. White night je formát, ktorý vo svete znamená veľa. Zvučné mená a neopakovateľné inštalácie. Každý by chcel byť jeho súčasťou. My sme. Košice sa už po štvrtýkrát zmenia na miesto, kde ľudí spája nové umenie. „Je to noc určená pre ľudí, ktorí nezvyknú chodiť do múzeí a galérií. Umenie príde za nimi,“ opisuje Bielu noc jej autorka Zuzana Pacáková. Na rozhovor prišla plná očakávaní z blížiaceho sa ročníka.

Biela noc príde tento rok s netradičným nápadom. Akým?

Okrem pestrého programu pripravujeme aj veľkú verejnú zbierku, v spolupráci s organizáciou KOŠICE – Turizmus a zakladáme aj občianske združenie Biela noc. Heslo kampane je „Bodka pre Bielu noc“. Za dobrovoľný príspevok dostane každý návštevník svietiacu bodku, ktorá nás bude spájať a predstavovať náš spoločný zámer. Aby podujatie takéhoto formátu v Košiciach ostalo a aj naďalej prinášalo svetovú umeleckú kvalitu, pričom by ostalo bezplatné. Aj malá pomoc by pri veľkom počte návštevníkov vedela výrazne pomôcť vo financovaní Bielej noci 2014. Ľudia by sa tak stali patrónmi podujatia a ukázali by, že sú ochotní sa za kvalitné umenie postaviť aj takouto formou. A možno by boli skvelým príkladom aj pre firmy, ktoré majú potenciál stať sa kultúrnymi mecenášmi. Veď čaro Bielej noci je o ľuďoch. Keby tu bolo aj 50 inštalácií, bez ľudí by to nemalo zmysel.

Kedy a kde môžeme prispieť?

Zbierka sa začne počas Bielej noci a bude trvať až do septembra 2014. Ľuďom poskytneme aj informácie o účte, na ktorý môžu posielať peniaze a kontrolovať jeho aktuálny stav. Touto cestou sa chcem veľmi pekne poďakovať hlavným partnerom, ktorí nás finančne podporujú už druhý rok, či už je to VSE RWE Group, Francúzsky inštitút, Košický samosprávny kraj alebo EU Japan fest.

Príprava je v plnom prúde a do Košíc opäť zavítajú významní umelci.

Biela noc je o súčasnom umení, ktoré vie byť vizuálne zaujímavé a atraktívne. Práve preto je podujatie o vizualite, hoci nejdeme pod latku kvality. Tento rok sme presiahli európsky kontinent. Prídu sem traja Japonci a významný Austrálčan. Minulý rok som Bielu noc chcela potiahnuť aj do periférií, ale potom, čo tam ľudia vôbec nešli, som sa rozhodla koncentrovať to do jednej linky. Začne sa to pri Tabačke a skončí sa v Kasárňach. Po ročnej prestávke sme sa znova dostali do mestského parku, kde bude zaujímavá vodno-svetelná inštalácia s názvom Kvapky z dielne košickej SHOWMEDIE. Celkovo máme pripravených 40 inštalácií, čo je náš historický rekord.

Spája tieto inštalácie niečo?

Biela noc je multižánrová, a preto je veľmi ťažké spojiť ju jednou ústrednou témou. Museli by sme to urobiť povrchne, a to nie je mojím zámerom. Mne sa páči rozmanitosť v žánroch a dielach. Ľudia si tak vedia nájsť, čo sa im páči a čo naopak nie.

Možnosť participovať na podujatí mali aj domáci či slovenskí umelci. Prihlásilo sa ich veľa?

Tak ako minulý rok, aj tento sa prihlásilo oveľa viac zahraničných umelcov, ako domácich. Neviem, či tí naši zaspali, ale nereagujú na výzvy. Mrzí ma to, no zároveň sa veľmi teším, že do Košíc prídu významné mená.

Aké?

Spomeniem Mademoiselle Maurice. Umelkyňu z Paríža, ktorá dlho žila v Japonsku a začala sa venovať súčasnému umeniu prepojenému s tradičnou japonskou kultúrou. Vytvára street art origami. Veľmi krehké origami vsádza do prostredia „drsnej“ ulice a prepája tieto dve hranice. Pre nás vytvorí dielo, ktoré bude umiestnené na budove Katovej bašty. Predstavuje ho 20 000 tisíc maličkých origami, ktoré budú umiestnené na fasádu budovy. Nadviazali sme spoluprácu s KSK a origami budú vytvárať ľudia zo sociálnych centier ako aj stredných a základných škôl na východnom Slovensku. Je to prvýkrát, čo ľudia participujú na príprave diela a veríme, že tak zmenia alebo posunú svoj vzťah k umeniu. Teším sa aj na Elise Morin, ktorá minulý rok pre Košice vytvorila skúmavky, jedno jej dielo sme použili aj pre Otvárací ceremoniál a príde sem aj tretíkrát. Dala prednosť košickej Bielej noci pred parížskou a vytvorí pre nás inštaláciu z nitiek, osadenú na Garbiarskej ulici, s tajomným názvom Golden Age. Opäť sa bude hrať so svetlom. Budú to dva modely priestorovej sochy, ktorú budeme môcť vidieť z dvoch uhlov. Vyzerá to nádherne, ale neviem si predstaviť, ako to budeme celé inštalovať. Bude to veľmi náročné. S Elise sme sa skamarátili a príde tu kvôli nám, nie peniazom, čo vidieť na samotnom honorári. Okrem toho nám v Paríži robí veľkú reklamu. Bielu noc vlastne spojila Košice s Parížom. A taktiež chcem spomenúť ďalšieho Francúza, Antoina Fourneau, ktorý do Košíc príde s interaktívnou stenou Water Light Graffiti, ktorá už obehla naozaj celý svet. Návštevníci si budú môcť vyskúšať maľovanie vodou na špeciálne technicky upravenú LED stenu.

Mademoiselle Maurice, Origami street art.

Mademoiselle Maurice, Origami street art.

Spomínala si, že prídu aj umelci spoza Európy.

Áno, ponuku prijal Austrálčan James Tapscott, ktorý pricestuje bez nároku na honorár a pripravil pre nás čarovnú svetelnú inštaláciu z optických káblov, ktorá bude umiestnená v kasárenskom parku. Jedinou jeho podmienkou bolo, že tu chce ostať dva týždne, aby spoznal Košice a ľudí. Treba si uvedomiť, že je to pre nás šťastie, pretože vo svete je Biela noc finančne neporovnateľne viac dotovaná a honoráre pre umelcov predstavujú veľké sumy. Taktiež som veľmi hrdá, že moje pozvanie prijal významný japonský umelec Ryoichi Kurokawa, ktorý nám prinesie svoje dve zvukové sochy vyrobené špeciálnymi technológiami. Ak všetko vyjde ako má, pôjde o prvú hologramovú sochu v Košiciach. Je to však veľmi technicky a finančne náročné, preto ešte stále neviem, či sa nám to podarí.

Minulý rok si ľudia pochvaľovali 3D Mapping na Urbanovej veži. Čo ste pripravili tentokrát?

Technicky oveľa náročnejšiu a kombinovanú projekciu. Do vopred pripraveného 3D Mappingu bude naživo vstupovať taliansky umelec Luca Pulvirenti a výsledok uvidíte na zadnej fasáde Štátneho divadla.

Mysleli ste aj na deti?

Aj tento rok máme päť stanovísk vyhradených pre deti. Predstavujú špeciálne kreatívne ateliéry, kde budú vyrábať veci na tému danej inštalácie. No participatívne inštalácie, do ktorých sa zapoja samotní diváci, budú pripravené aj pre dospelých návštevníkov.

Aké novinky ešte prinesie tento ročník?

Hoci Biela noc trvá do druhej rána, o jedenástej večer už v meste nikto nie je. Aby sme to zmenili, rozhodla som sa urobiť prvú oficiálnu after party. Okrem zábavy sa ľudia stretnú s umelcami a dobrovoľníkmi, vymenia si zážitky, názory. After party sa uskutoční v Kasárňach, v dvoch sálach paralelne so slovenskými a maďarskými DJ-mi a začne sa o polnoci. Keďže Biela noc bola stále zadarmo, tento rok chcem skúsiť zorganizovať dve podporné podujatia, kde sa budú kupovať lístky. Niektoré akcie sa jednoducho nedajú robiť neobmedzene. Jedným z tých podujatí bude koncert britského elektronického dua The Orb. Mali prísť na Návrat vody do mesta, ale pre nehodu sa to zrušilo. Lístok bude stáť 5 €, na after párty 3 €, ale kto si kúpi lístok na The Orb, párty bude mať zadarmo. Vyzbierané peniaze pôjdu na budúcu Bielu noc. Novinkou je aj silent disko, párty so slúchadlami na ušiach. Ľudia si to budú môcť vyskúšať od 19:00 do 23:00 hod. v Auparku a od polnoci na afterke v Kasárňach.

Biela noc je o súčasnom umení. Ako ho podľa teba vníma tunajšia verejnosť?

Pre mňa je pokrokom, že verejnosť vôbec vie, že existuje nové umenie. U nás toto umenie kedysi vôbec nebolo. Pred šiestimi rokmi ho prezentovala len Tabačka. Teraz nájdeme súčasné umenie v regionálnych galériách či v Štátnom divadle, takže ten posun je naozaj výrazný.

Ďakujem za rozhovor.

Gabriela Kuchárová

  • 40 inštalácií od Tabačky po Kasárne.
  • Určite neprehliadnite: Melle Maurice/Hrnčiarska, SHOWMEDIA/Mestský park, Studio 21 bis/Kasárne/Kulturpark, James Tapscott/Park Kasárne/Kulturpark, Luca Pulvirenti/Štátne divadlo, Antonin Fourneau/Námestie Urbanova veža, Jana Nováková/Kováčska 71, Elise Morin/Strojárenská ulica, Spitfire Company/Tabačka Kulturfabrik, Na peróne/OD Dargov, Ryoichi Kurokawa/ Timonová 4, Kasárne/ Kulturpark.
  • 200 mediátorov.
  • Výnimočná after párty Kasárňach/Kulturpark o 00:00 hod. (vstup 3 eurá).
  • Koncerty: The Orb/Kasárne/Kulturpark (vstup 5 eur), Quasars Ensemble/podzemné parkovisko Kasárne/Kulturpark, Dominik Blaško/Malá scéna ŠD, Silent disco/Aupark, Kasárne/Kulturpark.

 

Benoit Maubrey, Audio Peacock zvuková performancia.

Benoit Maubrey, Audio Peacock zvuková performancia.

 


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Podporme Bielu noc!
  1. […] Podporme Bielu noc […]

    Komentoval Kultúrna kronika 2013 – To najlepšie z archívu Zajtrajších novín | Zajtrajšie noviny dňa 14.12.2013 o 19:56:07Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems