Pod lupou

| Editoriál | 23. 9. 2013

Košice sú pod lupou. Už dlhší čas ich pozorujú. A bude to ešte horšie. Či lepšie? Chystá sa silný víkend (5. – 6. október), ktorý do mesta naleje davy návštevníkov. Nielen pre turistov sú dve výrazné košické podujatia veľkým lákadlom. Biela noc tento rok „osvetlí“ ulice nočného centra až štyridsiatimi inštaláciami. Medzinárodný maratón mieru oslavuje okrem deväťdesiatky aj ďalšie jubileum. Jeden víkend, dve udalosti, na ktoré sa oplatí ostať doma.

Alebo je tých udalostí viac? Highligtom výtvarného umenia sezóny v Košiciach je podľa vedenia EHMK prebiehajúce Trienále súčasného obrazu. Oficiálne otvorenie sa konalo 12. septembra v Kunsthalle. Ľudí nebolo málo, ale ani o davoch hovoriť nemožno. Tak skúsim teda poštekliť vašu zvedavosť, aby ste sa sami vydali po stopách umenia dneška. Môj recept je takýto:

  1. Zvoláte pár priateľov, ktorí neberú ponevieranie sa po galériách za trest.
  2. Pripravíte im niečo pod zub, niečo na osvieženie, hovorí sa tomu „warm up“. Skrátka ich naladíte.
  3. Spoločne sa presuniete do Kunsthalle, kde na vás čakajú obrazy, inštalácie a videá. Asi vás najviac budú šokovať Kinterove diela, Frešov Husák v čipke alebo Surůvkove detičky s hilerovským fúzikom.
  4. Cestu do Kasární/Kulturpark si strihnete cez mestský park. Nie kvôli zeleni, ale kvôli Pavilónu Twist and Shout od Dana Grahama. Sám autor tvrdí, že jeho dielo asi najviac zaujme malé deti, čo kurátor doplnil slovami, že toto dielo treba zažívať, nie obdivovať.
  5. V Kasárňach zhliadnete videá v spolupráci s FRAC Marseille PACA. Určite vás pobaví snímka Prah od Alexandra Gerarda.
  6. V Rotunde sa bližšie zoznámite s Danom Grahamom, ktorého kurátor Jiří Švestka pripodobnil k Bobovi Dylanovi. Odôvodnil to nielen vplyvom oboch pánov na danú oblasť kultúry, ale aj ich hippiesáckou históriou.
  7. Rozhodne nevynechajte Východoslovenské múzeum, ponúka dva v jednom. V rámci trienále ochutnáte svieže a provokačné veci najmladšej generácie, absolventov Fakulty umení TUKE. Navyše do zrekonštruovaného múzea sa vrátil Košický zlatý poklad.
  8. Ostáva vám ešte Múzeum Vojtecha Löfflera s výstavou Petry Feriancovej a DIG gallery s dvojicou digitálnych umelcov.

Kto zvládne takúto jazdu galériami, dostane celkom slušný obraz o súčasnej medzinárodnej výtvarnej scéne za jeden večer. A to už je hodená rukavica.

Lucia Zacharová

sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Foto: Ján Radzo

Monument slobody od Martina Kochana ste mohli vidieť pred rokom na Bielej noci. Aktuálne sa nachádza v Kunsthalle.

Monument slobody od Martina Kochana ste mohli vidieť pred rokom na Bielej noci. Aktuálne sa nachádza v Kunsthalle.

 


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pod lupou

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems