Objavujeme

| Editoriál | 9. 9. 2013

Istý blízky človek ma niekedy prezýva Rebeka. Nie v tom zmysle, keď mi to ako malej a neposlušnej hovorila mama. Rebeka pozorovateľka. Pamätáte si na takú rozprávku, kde blonďavá bábka s lenonkami na očiach objavovala krásy prírody? V tom zmysle táto prezývka pripadla aj mne v momentoch, keď sústredene pozorujem, som zaujatá, spoznávam, analyzujem a učím sa. Kým som bola školopovinná, prirodzene som slovo učiť sa neobľubovala. No odkedy to už mojou povinnosťou nie je, všade kde chodím, vravím, čo som sa naučila.

Napríklad, minule sa na mňa ktosi vykričal. Z môjho pohľadu bezdôvodne a nepríjemne. Tak som sa opýtala sestry, že prečo sa to stalo a čo mi to malo dať. „Učí ťa to trpezlivosti,“ znela odpoveď. Každý deň mám takéto minilekcie, hodí sa tu napísať to strašné klišé, zo školy života. Poučiť sa je výhodné, lebo životné skúšky sa opakujú že vraj vtedy, ak sme ich nesprávne spracovali. A tak vkuse čosi objavujem a učím sa detaily o sebe aj iných.

Lusi

V 17. čísle Zajtrajších novín sme znovuobjavili skvelý festival Street Art Communication, vďaka ktorému sa o Košiciach hovorí aj v zahraničí. Študenti z Turecka, Indie či Anglicka pomenovali naše mesto milými prívlastkami a vyspovedali sme aj opáta Ambróza, ktorý povedie Gymnázium Kováčska. Po uzávierke, v rámci prechádzky som sa ocitla v Steel parku v areáli Kasární/Kulturpark. Deti i dospelí sa radovali, že si mohli skúšať na troch podlažiach rôzne interaktívne experimenty. Dokonca dobrovoľne som absolvovala aj krátku prednášku z fyziky. Okrem levitujúceho vláčika som zbadala, ako voda vo vákuu vrie už pri izbovej teplote. A pritom ostala studená! Vás to možno neprekvapilo, lebo to dávno viete, ale ja som mala z fyziky vždy trojku. O Steel Parku v tomto čísle nepíšeme, ale rozhodne vám návštevu kreatívnej fabriky odporúčam.

Pre niekoho sa škola začala septembrom, pre všetkých pokračuje bez prestávky. Ako dobre!

Lucia Zacharová

sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Objavujeme

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems