Na košickom nočnom behu padali nové rekordy

| Reportáž | 7. 9. 2013

Jedinečný nočný beh Košicami prelomil hneď tri rekordy. V počte bežcov, v medzinárodnej účasti aj vo výsledkoch. Zaregistrovaných bolo celkovo 1500 účastníkov, na štart sa ich postavilo 1300. Povzbudzujúcich bolo oveľa viac.

6. septembra o 20:00 hod. si na Námestí osloboditeľov v Košiciach zmerali svoje sily rekreační i profesionálni bežci. Trasa s dĺžkou 9,17 km viedla historickým centrom Košíc. Do behu sa okrem Košičanov zapojili aj pretekári z ďalších deviatich krajín sveta. Na štarte stáli bežci z Kene, Maďarska, Talianska, Českej republiky, Španielska, Ukrajiny, USA, Portugalska i Rakúska.

Prvé tri miesta obsadili bežci zo zahraničia

Prvé miesto vyhral Keňan Lagat Julius Kiprono s časom 00:27:38. Beh večernými Košicami si vychutnával: „Beh som si užíval, veľmi sa mi páčili zástupy ľudí, ktoré nás povzbudzovali. Určite prídem aj na budúci rok.“ Na druhom mieste skončil jeho krajan Henry Kemboi len so sekundovým rozdielom 00:27:39. Bronzového „bežca“ si odniesol Ukrajinec Ruslan Pechnikov s časom 00:27:52. Minuloročný víťaz pretekov, Jozef Urban, skončil na štvrtom mieste s časom 0:28:32. Sklamaný však nebol: „Tento rok sa tu stretla špičková konkurencia. Chlapcov na prvých priečkach poznám, takže som už dopredu vedel, ako to asi bude. Tohtoročná atmosféra však bola oveľa lepšia.“

KOŠICE NIGHT RUN otvoril brány aj všetkým ženám a deťom

Medzi prvými ženami dobehla držiteľka niekoľkých traťových rekordov Keňanka Biwott Glady Jepkurui s časom 00:32:29. Druhú priečku obsadila jej krajanka Christine Chepekemei, ktorá nočný beh zvládla za 00:32:32. Trojicu víťazov uzavrela Poľka Katarzyna Kwoka s časom 00:33:54. Na štarte sa stretli aj deti z košických základných škôl, ktoré zabehli polovičnú trasu. Dokopy tvorili jeden veľký tím. Ich spoločným prvkom bolo tričko I love Košice, ktoré osobne zabezpečil primátor mesta. Najlepší chlapčenský čas 00:18:05 zabehol Matúš Slávik zo ZŠ Belehradská. Najrýchlejšou žiačkou s časom 00:19:21 bola Dominika Kumanová z rovnakej školy. Celkovo sa ich zaregistrovalo 180.

Bežcov z Kene priviezol na Košice Night Run maďarský manažér.

Bežcov z Kene priviezol na Košice Night Run maďarský manažér.

KOŠICE NIGHT RUN spája

Medzi pretekármi nechýbali ani predstavitelia mesta. Primátor mesta, Richard Raši, dobehol s časom 00:43:22. Zlepšil si tak poradie, ale zhoršil čas. Nočný beh si užíval aj tento rok: „Behalo sa mi výborne. Stihol som sa dokonca aj porozprávať so spolubežiacimi.“ Primátor načrtol aj budúcnosť behu: „Verím, že budúci rok pokoríme dvetisícku. Myslím si, že takýto nočný beh nie je v žiadnom inom Slovenskom meste. Atmosféru, ktorú dokáže vytvoriť centrum mesta spolu so športovcami, nám môže závidieť celé Slovensko.“

Zabávali sa aj nebežci

Neoddeliteľnou súčasťou behu boli Košičania povzbudzujúci svojich známych aj náhodných športovcov popri trati. „Nemám tu nikoho, tlieskam všetkým, veď sú úžasní. V meste je zase život,“ hovorí Košičanka Lenka. Okrem nezameniteľnej nočnej atmosféry bolo popri trati pripravených aj 7 stageov. Pretekári si tak počas behu vypočuli niekoľko hudobných žánrov. Pred samotným štartom sa rozcvičili aerobicom. Celý večer spríjemňovala bubnová šou Campana Batucada.

Košický nočný beh bol výborne zvládnutý aj po organizačnej stránke. Spokojnosť vyjadril aj hlavný organizátor, Marek Petráš, ktorý sa už teraz pozerá do budúcnosti: „Boli by sme veľmi radi, ak by na ďalší ročník prišli tisíce bežcov. Verím, že sa Košice night run stane tradíciou v nočných behoch a bude mať svoje meno nielen na Slovensku, ale aj v Európe.“ Kompletnú výsledkovú listinu 2. ročníka Košice night run nájdete na kosicenightrun.sk. Organizátori ďakujú bežcom za účasť a divákom za skvelú atmosféru. Na 3. ročníku Košice night run sa stretneme 5.9.2014.

Rádio Košice

Foto: Lívia Paholková

Na cieľovej rovinke prešli viacerí bežci do šprintu.

Na cieľovej rovinke prešli viacerí bežci do šprintu.

 


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na košickom nočnom behu padali nové rekordy

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems