Muralizmus preslávi Košice

| Fotoriport, Reportáž | 9. 9. 2013

Tvoria intuitívne. Poznajú rozmery steny, jej okolie a atmosféru. Do Košíc prichádzajú s nápadom v hlave, ktorý sa zvykne zmeniť, lebo na mieste sa, opakujem, tvorí intuitívne. Často sú samotní umelci prekvapení z vlastného diela. Muralisti, ktorí maľujú počas festivalu Street Art Communication (SAC), neradi o svojej práci hovoria. Ich obrazy rozprávajú za nich. „Muralizmus je v súčasnosti vrchol streetartu,“ vysvetľuje Palko Matia z tímu SAC. Sadli sme spolu na bicykle a obišli si všetky steny, ktoré koncom augusta počas 6. ročníka festivalu vznikli. Výtvarný smer prišiel z Latinskej Ameriky a ide v ňom o veľkoplošné maľby na obrovské steny, napríklad obytných domov. Každý autor má svoj štýl a tému. Vďaka SAC festivalu Košice zdobí niekoľko výrazných stien na sídliskách aj v centre mesta, ktoré priťahujú pozornosť a dokážu urobiť radosť. Matia vidí zmysel tejto práce v tom, že sa o Košiciach hovorí ako o pouličnej galérii. Vznikajú mohutné diela, ktoré menia kolorit jednotlivých miest. Festival je dôkazom, že samotní obyvatelia sú progresívni, majú odvahu vzoprieť sa konvenciám. A čo je najdôležitejšie, pouličná galéria je oproti iným formám umenia, trvácna.

Okrem štyroch stien zažila premenu aj električka ktorá jazdí na viacerých linkách. V jej útrobách sa možno dočkáme aj malej galérie. SAC 2013 mal podtitul Týždeň poľského súčasného umenia. Festival podporil okrem EHMK a iných subjektov aj Poľský inštitút. Práve poľskí funkcionári prejavili o prehliadku hotových diel záujem a odchádzali nadšení.

PS: Vďaka SAC festivalu sa o Košiciach hovorí aj na francúzskom ostrove Réunion. Autori Boogie a Kid Kreol pricestovali na festival na vlastné náklady, aby sa mohli stať jeho súčasťou. Vymaľovali priestory Pyecka Gallery a zmajstrovali aj jedno plátno. Čerstvé fotografie všetkých diel obleteli web. Ľudia tlieskajú, vyjadrujú obdiv. Street Art Communication plánuje zmeniť svoj model a prejsť do celoročnej produkcie, aby systematicky vznikali nové maľby, nielen v lete. Veria v podporu zo súkromného sektoru. Veď, čo je lepšia reklama, ako výrazná umelecká stena, ku ktoré každý dvihne zrak?

Lucia Zacharová

Foto: Palko Matia


BEZT & PENER (Poľsko)

Trieda SNP 4, Spoločenský pavilón

Maľba The Healer (Liečiteľ) interpretuje silu ľudského ducha. Kompozične je sústredená do nežensky šľachovitých rúk, ktoré držia vtáča. V tomto bode sa triešti aj pozadie. Postava ženy s modrými vlasmi, symbolizujúcimi nádej, hľadí do neba, v čom možno hľadať ďalšie odkazy.

BEZT & PENER (Poľsko) Trieda SNP 4, Spoločenský pavilón Maľba The Healer (Liečiteľ) interpretuje silu ľudského ducha. Kompozične je sústredená do nežensky šľachovitých rúk, ktoré držia vtáča. V tomto bode sa triešti aj pozadie. Postava ženy s modrými vlasmi, symbolizujúcimi nádej, hľadí do neba, v čom možno hľadať ďalšie odkazy.

SEPE & PROEMBRION (Poľsko)

Floriánska 5

Cestovatelia, bádači s malými hlavami, veľkými telami a tenkými nohami kráčajú podľa autorov z minulosti do budúcnosti. Na stene s názvom Impact sa za postavami kľukatí kedysi prírodná stromová štruktúra, ktorá sa mení na organickú s prímesou techniky.

PROEMBRION SEPE (PL), Impact (1) (1024x683)

INTI (Chile)

Štúrova 26, chrbtom ku Kasárňam/Kulturpark

Smutný klaun v bielej maske „kussilo“ (bolívijská maska medvedíka) vznikol z emočnej bolesti autora. Srdce na tanieri v spodnej časti a názov Soul food je toho dôkazom. Inti sa inšpiroval všeličím, čo ho počas tvorby stretlo. Kotvu domaľoval po tom, ako počul spievať Santiaga a Karaoke Tundru. Slimáka po rozhovore s okoloidúcim dievčaťom.

INTI (CL),  Soul food (1) (1024x683)

CHAZME & TONE (Poľsko)

Masarykova 12

Základom kompozície muralistického diela s názvom Monopoly sú štyri postavy hrajúce stolnú hru. Maľba sa dvíha do fiktívnej steny vyskladanej z písmen, tvarov a línií. Vznikla priamo na mieste, aktuálne ovplyvnená atmosférou ulice v starom meste.

TONE a CHAZME (PL), Monopoly (1) copy (1024x683)


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Muralizmus preslávi Košice
  1. Som rád, že sa bude tvoriť celoročne, len aby sa z toho nestal čistý biznis..

    Komentoval Davie dňa 19.09.2013 o 21:45:51

  2. […] Muralizmus preslávi Košice […]

    Komentoval Kultúrna kronika 2013 – To najlepšie z archívu Zajtrajších novín | Zajtrajšie noviny dňa 10.03.2014 o 13:45:27

  3. Väčšina diela sa mi veľmi páči. Som presvedčený, že toto má veľký potenciál priblížiť ľuďom, ktorí nechodia často do galérií, súčasné umenie. Chýbajú mi informácie o celom projekte. Kto to dal dokopy, kto oslovuje umelcov a podľa akého kľúča, ako sa vyberajú témy a pod. Viaceré diela muralistov, ktoré som videl napr. v L.A. alebo v USA vznikali v spolupráci s lokálnymi obyvateľmi, cieľom bolo vyjadrenie komunity. Potom aj ich prijatie verejnosťou je menej dobrodružné, čo poviete? Aj keď škandál aspoň zabezpečí publicitu :)

    Komentoval jergus dňa 12.03.2014 o 11:33:00Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems