Maľované sny

| Tretí sektor | 9. 9. 2013

Občianske združenie Momoland odštartovalo svoju existenciu v máji tohto roku vernisážou výstavy Maľuj svoje sny. Predchádzal jej deväťmesačný kurz kreslenia pre deti od 6 do 13 rokov. Práve tu sa zrodil sen o organizácii pre všetkých, ktorí majú chuť venovať sa umeniu.

Stará škola

Hlavným aktérom združenia je výtvarník Marek Moučka. V učiteľských kruhoch sa pohybuje už 30 rokov a systém svojej výučby považuje za jedinečný. „Som zástancom starej školy. Učím svojich žiakov výtvarnému umeniu úplne od základov, usmerňujem ich a nútim premýšľať. Pochopil som, že na výtvarnej výchove v škole sa deti nenaučia všetko. Veľa z nich má na viac, než na výkresy prišpendlené na nástenke. Práve tieto deti chce naše združenie podporiť,“ hovorí Moučka. Neostáva však len pri deťoch. Od septembra spúšťa aj kurzy pre dospelých, seniorov alebo najmenších v jasličkách. „Vek nehrá v umení žiadnu úlohu. Dôležité je chcieť,“ vysvetľuje.

Kolektívna maľba pod vedením Mareka Moučku.

Kolektívna maľba pod vedením Mareka Moučku.

Pripravujeme…

Na stránke združenia toho veľa nenájdete. Väčšina rubrík vás prekvapí nápisom Pripravujeme. Oznam neklame. Keďže združenie funguje necelé 4 mesiace, zatiaľ svoje aktivity len rozbieha. Najbližšie sa chystá otvorenie divadelných dielní. „Začiatkom októbra zorganizujeme konkurz na divadelné predstavenie režírované hercom Bábkového divadla Košice Petrom Orgovánom. Počas skúšania sa deti oboznámia so základom bábkového herectva a navštívia košické bábkové divadlo. S tvorbou kulís im pomôžu malí maliari z výtvarných dielní vedených Marekom Moučkom,“ konkretizuje divadlo projektový manažér združenia Marián Jalč. Súčasťou príprav bude aj zbierka plyšových hračiek, ktoré sa použijú na výrobu bábok.

Čiernobiela klasika

Tretím a posledným pripravovaným je ateliér fotografie. Tu bude učiť osemnásťročný Marek Moučka, syn a menovec zakladateľa Momolandu. Rovnako, ako jeho otec, aj Marek je nadšencom klasiky a už niekoľko rokov sa venuje analógovej čiernobielej fotografii. „Chystáme trojdňový workshop zameraný na staré techniky klasickej fotografie, ako je napríklad dierková komora. Mal by sa konať počas zimných prázdnin,“ konkretizuje Marek. Zdá sa, že Momoland má pred sebou nádejnú budúcnosť. Nakoľko sa však stanú sny, ktoré maľujú jej zakladatelia, pravdou, ukáže čas.

Veronika Samková

Foto: archív OZ Momoland

Maľovanie v priestoroch Botanickej záhrady Košice.

Maľovanie v priestoroch Botanickej záhrady Košice.


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Maľované sny

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems