Kristina Forbat: Medzi miskou pre psov a plechovkami s farbou

| Stĺpček | 23. 9. 2013

O súčasnej umeleckej scéne Košíc som pred mojím príchodom nič nevedela. Po päťmesačnom pobyte som sa postupne dostala na miesta, o ktorých som ani netušila. V budove informačného centra som zbadala rozkošný obchod Design Shop, v ktorom slovenskí dizajnéri predávajú vlastné výrobky. Pyecka Gallery, prevádzkovanú študentmi umenia, nájdete skrytú vo Vitézovom dvore. Toto leto organizovala už po piatykrát medzinárodný festival Street Art Communication. V priestoroch bývalej tabakovej továrne som sa dostala do tmavej haly D.I.G. Gallery, galérie zameranej na umenie nových médií. Ten večer, v dvore Fabricafé Tabačky, medzi mladými umelcami a galeristami som si uvedomila, že tu, v mojej zdanlivo dôverne známej domovine, vzniká niečo celkom nové. Košická súčasná umelecká scéna odrastá z detských topánok, opúšťa svoju kuklu a pomaly, takmer nebadane, avšak nezadržateľne, kráča vpred.

KristinaPrispieva štatút európskeho hlavného mesta kultúry k rozvoju mladých umelcov? „Dáva umelcom viac možností prezentovať sa, no pre absolventov vysokej umeleckej školy je naďalej takmer nemožné zamestnať sa v kreatívnej oblasti a vyžiť z toho,“ hovorí 25-ročná umelkyňa Mirka Kardošová. Stretla som ju v psom salóne, kde brigáduje. Obklopená žuvacími kosťami a sáčkami so psím krmivom sa krútila okolo mladej chlpatej tanečnice. Merala na nej šaty, ktoré pre baletku navrhla na festival dizajnu a módy Bazzart.

Veľa mladých absolventov vysokých škôl odchádza z Košíc, ale mnohí sa po pobyte v zahraničí vrátia späť do rodného mesta. Rozhodnú sa tu ostať a spoločne vybudovať mladú košickú „contemporary art scene“. Vzniká v tomto momente, v bývalej tabakovej fabrike, na pavlači alebo aj v psom salóne. Medzi miskami pre psov, v každodennom boji o prežitie a s náruživou kreativitou. Premeny vznikajú často práve na základe týchto rozporov.

www.mestsky-kronikar-kosice.blogspot.sk

Autorka je Nemka. Poskytovateľmi štipendia „Mestský kronikár“ Košice / Kaschau 2013 sú Nemecké kultúrne fórum pre východnú Európu a K.A.I.R. Košice Artist in Residence, Košice EHMK 2013.

 


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kristina Forbat: Medzi miskou pre psov a plechovkami s farbou

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems