Košice sú…

| Skutočné príbehy | 9. 9. 2013

Dvanásť študentov, osem krajín, tri filmy. Medzinárodný letný filmový kemp organizovaný Rotary klubom Košice si dal za úlohu zachytiť Európske hlavné mesto kultúry očami cudzincov, ktorí sú tu po prvýkrát.

Napriek tomu, že študenti natáčali rovnaké miesta, každý z filmov má svoju vlastnú originálnu myšlienku, spracovanie aj dĺžku.

… zábava

Ako by ste opísali Košice jedným slovom? Študentky z Turecka, Anglicka, Rumunska a Bulharska položili túto otázku náhodným okoloidúcim. Odpovede zachytené na kameru boli viac než pestré. Hokej, história, krása, domov. Samotní účastníci kempu použili ako synonymum pre naše mesto úplne iný pojem. Zábava. „Počas takmer dvoch týždňov kempu sme zažili veľa vtipných situácií, preliezli lanový park, alebo, čo bolo najväčším dobrodružstvom, sa stratili v lese. Spoznali sme úžasných ľudí a veľa sa nasmiali,“ spomína Saksham Gupta z Indie.

Gul (Turecko) a Thea (Anglicko) neváhali si vyskúšať kroje Železiaru.Gul (Turecko) a Thea (Anglicko) neváhali si vyskúšať kroje Železiaru.

Gul (Turecko) a Thea (Anglicko) neváhali si vyskúšať kroje Železiaru.Gul (Turecko) a Thea (Anglicko) neváhali si vyskúšať kroje Železiaru.

… spomienky

Krása Košíc spočíva hlavne v jeho obyvateľoch,“ hovorí Chorvát Ivo Pekec. Vo filme, ktorý natočil spolu s ďalšími troma študentmi, zachytil pomyselný kaleidoskop spomienok. „Nechceli sme urobiť suchý dokument. Naše dvanásťminútové dielo je filmovou esejou o meste, ako ho vnímajú jeho obyvatelia. Či už je to pohľad na nočné ulice, náhodný úsmev okoloidúceho, vázu vystavenú v bazéne alebo spev fontány. Práve tieto maličkosti robia toto miesto výnimočným,“ dodáva.

… dobré

Myšlienka kempu vznikla najmä vďaka titulu EHMK. Rotary klub organizuje akciu tohto typu po osemročnej odmlke. „Keďže rok 2013 je pre naše mesto prelomovým, chceli sme, aby bol zachytený aj nezainteresovaným pohľadom cudzincov. Viacerí z nich sú dokonca prvýkrát v Európe, a teda nie sú ovplyvnení médiami a verejnosťou. Je zvláštne, že veci, ktoré my, domáci, pociťujeme ako hendikep, študenti vôbec nevnímali. Aj keď mali možnosť točiť čokoľvek, nevybrali si kontroverzné témy, o ktorých počúvame každý deň. Viac ich oslovilo to dobré, čo v Košiciach máme,“ vysvetľuje organizátor kempu Marcel Para. Návštevníci si obľúbili najmä architektonicky zaujímavé budovy, ako Štátne divadlo či Kunsthalle, dych berúci pohľad na mesto z vrchu Hradová a bezstarostných obyvateľov.

… pokojné

Hovorí sa, že sto ľudí má sto rôznych chutí. Ako teda „chutia“ Košice? „Každý z nás je z inej krajiny. Niektorým to tu pripadá ako doma, iným sa tu zas zdá všetko odlišné. Rovnako je to aj s našimi názormi na ľudí. Podľa väčšiny študentov sú však tunajší obyvatelia mierumilovní, spokojní a usmievaví,“ uzatvára Gül Icel z Turecka.

Filmy, ktoré týchto šťastných obyvateľov zachytávajú, nájdete na internetovej stránke www.metoo.sk. Možno vďaka nim zmeníte to jedno slovo, ktoré vám nápadne, keď sa povie Košice.

Veronika Samková

Foto: Archív Rotary Klubu Košice

Okrem suvenírov si študenti odniesli domov aj veľký autoportrét.

Okrem suvenírov si študenti odniesli domov aj veľký autoportrét.


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košice sú…
  1. Filmy natočené počas kempu nájdete na týchto adresách:
    http://www.metoo.sk/kosice2013tv?relacia=gul
    http://www.metoo.sk/kosice2013tv?relacia=ivo
    http://www.metoo.sk/kosice2013tv?relacia=sara

    Komentoval admin dňa 09.09.2013 o 10:06:49Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems