Chladnička plná príbehov

| Skutočné príbehy | 23. 9. 2013

Podľa čoho dokážete odhadnúť človeka? Pozeráte mu na topánky, nechty alebo sledujete melódiu jeho reči? Fotografka Anja Schäfer zobrazuje charakter ľudí veľmi svojským spôsobom. Nakúka do ich zásuviek, skríň a chladničiek. Fotografuje naoko obyčajné veci, ktoré o človeku dokážu povedať viac, než tisíce slov.

Neklope však na dvere cudzím, náhodne vybraným ľuďom. So svojimi budúcimi objektmi sa stretáva, komunikuje a robí si poznámky. Až potom, keď sa stanú jej priateľmi, premietne ich život do série snímok.

Rukami nohami

Fotografka sa k nám z Berlína dostala vďaka programu Košice Artist in Residence. K.A.I.R. dáva začínajúcim umelcom priestor na rozvoj svojej práce v inšpiratívnom prostredí Európskeho hlavného mesta kultúry. Anjina kolekcia tu zachytených fotografií má pracovný názov Rukami nohami. „Toto slovné spojenie som si veľmi obľúbila. Presne vystihuje to, ako vyzerám, keď sa potrebujem s niekým na ulici dohovoriť a ten človek nevie po anglicky, rusky ani nemecky. Vtedy miešam všetky tri jazyky spolu s niekoľkými slovíčkami, ktoré viem po slovensky a veľmi gestikulujem,“ hovorí Anja. V Košiciach pracuje tretí mesiac a ísť domov sa jej veľmi nechce. Východ má rada odmalička a jej srdce patrí Rusku. Práve tam zachytila ako desaťročná svoju prvú fotografiu. „Rodičia boli vždy fascinovaní východom. Chodievali sme tam na dovolenky, prijímali študentov z Ruska na výmenné pobyty. Východnú Európu mám rada najmä pre jej obyvateľov. Ľudia sú tu veľmi srdeční a vášniví.“

Anja na návšteve šačanských rómskych bytoviek. Foto: Kristina Forbat

Anja na návšteve šačanských rómskych bytoviek. Foto: Kristina Forbat

Ako vlastná babička

A akí sú Košičania? „Zhovorčiví a otvorení. Je jednoduché nájsť si tu priateľov. Napríklad, raz v parku ku mne podišla neznáma babka a začala sama od seba rozprávať. Po slovensky. Povedala som jej, že veľmi nerozumiem, tak prešla na angličtinu. Vraj sa tento jazyk naučila pred 50 rokmi a odvtedy ho nepoužívala. Rozprávala o tom, že je sucho a ona musí ísť poliať kvety. Potom ma vzala do svojej záhrady, nechala ma jesť slivky a stále veselo štebotala. Mala som pocit, že je to moja vlastná babička. Myslím, že dokonale reprezentuje Košičanov. Niečo také sa mi ešte nikdy nestalo,“ rozpráva fotografka.

Veci, ktoré šokujú

Najčastejšie fotím práve to, čo ma šokovalo. Veci, ktoré by ste o človeku nikdy nepovedali, a pritom tvoria prirodzenú súčasť jeho života. Týmto spôsobom sa k nim snažím zaujať postoj, pochopiť ich, pozrieť sa na ne z diaľky. Fotografia je vždy subjektívna. Je preto dôležité zachytiť to, čo človeka naozaj charakterizuje a zároveň mu to neuškodí. Je v tom istá dávka zodpovednosti,“ opisuje svoju prácu Anja. Najčastejšie fotí analógovo. Práca v tmavej komore ju núti premýšľať. „Vďaka analógu nefotím tisíc obrázkov, ale vyberám si naozaj špecifické veci a miesta. Fotografie neupravujem. Myslím, že dôležitejšie, než dokonalá kompozícia, je zachytiť situáciu takú, aká skutočne je.“

V Anjinej chladničke

Keď som sa naposledy pozerala do Anjinej chladničky, boli tam 3 alebo 4 obrovské fľaše so zaváranými brusnicami. Okrem toho tam bolo iba veľa miesta pripraveného na zaplnenie. Istým spôsobom to Anju charakterizuje. Je otvorená našej kultúre a jazyku a odhodlaná naučiť sa čokoľvek nové. Vie, že sa tak dostane bližšie k ľuďom. Snaží sa robiť veci inak, ,ušiť ich´ na mieru pre Košice. Vďaka tomu vznikajú práce, ktoré sú s týmto mestom naozaj prepojené a práve to je cieľom celého programu,“ hovorí projektová manažérka K.A.I.R. a fotografkina priateľka Adéla Foldynová. Fotografiu brusníc na výstave nenájdete. Rovnako budú chýbať aj príbehy skryté za fotografiami. Tie si bude musieť každý domyslieť sám. Mnohých možno prekvapí, aké tajomstvá skrývajú susedove zásuvky, skrine a chladnička.

Výstavu s neoficiálnym názvom Rukami nohami môžete vidieť od 24. septembra od 18:00 hod. v Kasárňach/Kulturpark. Organizátori by radi poďakovali Goethovmu inštitútu, ktorý Anjin pobyt zastrešuje.

Veronika Samková

Chladnička zo série Osobný index. Foto: Anja Schäfer

Chladnička zo série Osobný index. Foto: Anja Schäfer


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Chladnička plná príbehov
  1. […] Chladnička plná príbehov […]

    Komentoval Kultúrna kronika 2013 – To najlepšie z archívu Zajtrajších novín | Zajtrajšie noviny dňa 16.12.2013 o 17:57:33Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems