Českí hudobníci to majú ľahšie

| Hudobný profil, Rozhovory | 23. 9. 2013

A tak si spieva, stále spieva v reflektore temných nocí,
sediac na stoličke a mĺkvymi očami odpľúva znova a znova tie isté
bolestivé noty pretkávané harmóniou vnútorného nepokoja…“
(Úryvok z básne Speváčka od Kristíny Zakuciovej)

Speváčka Kristína Zakuciová píše básne. Najmä v ťažkých chvíľach. Písaním sa vyventiluje a je jej ľahšie. Rovnaký účinok pre ňu má hudba. Momentálne študuje a pracuje v Prahe a do Košíc sa najradšej vracia kvôli mamkinej kuchyni.

Poznám ťa z čias, keď si spievala s The Ringtones, národ ťa objavil vďaka Hlasu Česko Slovenska a teraz som v Košiciach o tebe dlhšie nepočula. Prečo?

Asi preto, že teraz pôsobím v Prahe. S The Ringtones stále fungujem, momentálne prebehli personálne zmeny, keď sa basy chopil vynikajúci hudobník Braňo Valanský, ktorý hrával s menami ako Peter Nagy, Richard Müller, Robo Grigorov. Na gitare hrá Ľubo Šoltés, a bubeníkov obmieňame stále dookola, kým jedného nenájdeme. Práve dokončievame náš prvý album a vyjsť by mal na jeseň. No je to ťažké, keďže som sa presťahovala do Prahy a pol kapely je v Košiciach. S novými skladbami by sme chceli dobíjať najmä českú scénu, takže uvidíme, ako sa to vyvinie.

Cítiš veľký rozdiel medzi slovenskou a českou hudobnou scénou?

Cítim, že slovenským muzikantom sa nedostáva toľko priestoru ako v Čechách. Ľudia v Košiciach už pomaly nechodia na koncerty, kým v Prahe alebo aj v Hradci Králové sú práve za hudbu vďačnejší a úctivejší.

Sama si píšeš texty, čo ťa najviac inšpiruje?

Vlastný život, zážitky a emócie. Z toho sa dá poskladať veľa zaujímavých vecí.

Texty sú v angličtine, prečo?

Je to akési ľahšie zhrnúť ťažké myšlienky do jednoduchých slov v angličtine ako v slovenčine. Mám aj nejaké slovenské, no ešte sme ich nezhudobnili.

Viem, že to škatuľkovanie sa hudobníkom niekedy nepáči, ale ako by si opísala svoju hudbu?

Je to hudba založená hlavne na pocitoch, bez akéhokoľvek naplánovania, že bude dobíjať rádiá a zarábať veľké peniaze. Rock spojený s chill outom, niečo ako Nick Cave, Cardigans, zmiešaný s Garbage. Dynamické, aj melancholické, pocitové.

Osobne ťa vnímam ako klubovú speváčku, vyskúšala si si už aj veľké pódium, kde sa cítiš najlepšie?

Najradšej mám práve kluby, komornejšie koncerty, kde mám osobnejší kontakt s publikom.

Zmenila ti účasť v Hlase Česko Slovenska život?

Určite mi to ukázalo, kam sa nechcem uberať. Videla som tvrdý šoubiznis a myslím, že ma to posilnilo a utvrdilo v tom, čo som si o česko-slovenskom šoubiznise a podobných súťažiach myslela. Je to len veľké divadlo, na ktorom tí vyššie postavení zarábajú. No zároveň som spoznala mnohých talentovaných ľudí z Čiech, s ktorými občas spolupracujem.

Ďakujem za rozhovor.

Gabriela Kuchárová

Foto: Matěj Trakal

kii


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Českí hudobníci to majú ľahšie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems