Bonbóniky Štátnej filharmónie

| Pozvánky | 23. 9. 2013

Otvorenie koncertnej sezóny Štátnej filharmónie Košice je vždy slávnosťou. Tento rok prebehne pod taktovkou Leoša Svárovského. Vynikajúci český dirigent sa pred košické publikum postaví 3. októbra. Okrem neho sa počas Otváracieho koncertu na javisku predstavia Maxim Rysanov (viola) a Jonathan Powel (klavír).

Raritou prvého koncertu sezóny budú Rokokové variácie. „Toto dielo zaznie netradične na viole. Nebýva zvykom, aby sa koncerty pre väčší nástroj prepisovali pre nástroj menší, takže to bude prekvapením pre verejnosť i odborníkov,“ vysvetľuje dramaturgička ŠfK, Mária Kornucíková.

V Košiciach opäť spoločne zaznie aj Brahmsov slávny Koncert B dur pre klavír a orchester a Slávnostná akademická predohra. Tá prináša štyri študentské piesne a v závere hymnu Gaudeamus igitur. Do konca kalendárneho roka ochutnáte aj ďalšie bonbóniky Štátnej filharmónie. V rámci koncertu Czech made sa 24. októbra predstaví etablovaný dirigent Tomáš Brauner a česká huslistka Gabriela Demeterová. Po veľkých koncertoch, ktoré v Košiciach hrala v minulosti, tu tentoraz predstaví výnimočné dielo českej hudby, Dvořákov Koncert pre husle a orchester a mol. „Je to dielo veľkej expresívnej sily, dvořákovskej nehy a lyriky, s pôsobivým finále,“ vraví dramaturgička, ktorá odporúča aj koncert Španielskej zarzuely 17. októbra. „Je to zvláštny hudobný útvar, ktorý nachádzame len v Španielsku. Od vážnej opery sa líši tým, že strieda hovorené úseky s hudbou,“ dodáva Kornucíková.

Redakcia


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Bonbóniky Štátnej filharmónie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems