Veľká reportáž z Leta v parku 2013

| Fotoriport, K13 a VÝMENNÍKY, Reportáž | 30. 8. 2013

Piaty ročník Leta v parku sa opäť vrátil do zrekonštruovaných priestorov bývalých vojenských kasární. Festival odštartovala vernisáž, po ktorej nasledovali koncerty. Oficiálne otvorenie Kasární/Kulturparku bude začiatkom septembra.

Biele budovy, mäkký trávnik, listnaté stromy. V Košiciach vznikla oáza, ktorá osviežila dávkou kultúry. Zvedavci sa prešli Geometrickými poliami, zaskákali si s Walter Schnitzelsson asa zabavili s rapperom Vec či kapelou Hex. Počas otvorenia festivalu pomáhali dobrovoľníci návštevníkom pri zoznamovaní sa s areálom a programom. Sprístupnený bol aj Steelpark. Deti spoločne s dospelými objavovali tajomstvo výroby auta pomocou interaktívnych exponátov. Po prvom dni Leta v parku sa nejeden návštevník nakazil skvelou náladou a tešil sa na ďalšie kultúrne „chody“.

Alica Tkáčová

študentka masmediálnych štúdií

Headlinerom vidiek

Dva jedna pre Českú republiku. Takto dopadol piaty deň festivalu Leto v parku. Kvôli zdravotným problémom speváka skupiny IAMX vystúpila ako prvá pražská kapela Luno, za ňou českí rapperi PSH a headlinerom sa stala slovenská skupina Vidiek. Práve ona v počte divákov bodovala. K dobrej nálade prispeli nielen najväčšie hity Ó maňo, Fajčenie škodí zdraviu, Vidiečan či Vianoce, ale aj čerstvý vánok, ktorý so sebou prinieslo zotmenie a prísľub očakávaného dažďa.

Elektronická, psychadelická a emotívna. Hoci kapela Luno rozkývala hlavy návštevníkov, z mäkkej trávy a stoličiek ich nedvihla. Priestor pred pódiom sa začal napĺňať až pri vystúpení PSH (Peneři strýčka Homeboye). Na nich sa tešila dvadsaťtriročná Adriana, ktorá bude Kasárne Kulturpark využívať aj ako miesto na tancovanie: „Areál je veľmi pekný, pred niekoľkými rokmi sme tu trénovali a naozaj sa to tu zmenilo. Kvôli tancu som tu už od štvrtej a hoci sa najviac teším na PSH, Luno boli tiež dobrí.“ No pódium nepatrilo len mladej krvi. Päťdesiatštyriročný Milan sa roztancoval pri rappe veselo pokračoval na hitoch Vidieku. Podľa jeho slov na veku nezáleží a stará je len prešovská cesta.

Gabriela Kuchárová

Veselý a živelný. Taký bol na pódiu Ján Kuric. Foto: autorka

Veselý a živelný. Taký bol na pódiu Ján Kuric. Foto: autorka

Prechádzka Geometrickými poliami

Festival Leto v parku otvorila výstava Milana Housera a Adama Szentpéteryho. Obaja umelci vyučujú na Fakulte výtvarných umení VUT v Brne a Fakulte umení TUKE, ktoré oslavujú 20. a 15. výročie. Kurátorom výstavy bol Vladimír Beskyd.

Kachličky v kúpeľni, dúhovka, zemiakové chrobáky a ďalšie diela vítali prvých návštevníkov v zrekonštruovaných priestoroch bývalých kasární počas prechádzky Geometrickými poliami. „Sú to dvaja protagonisti, ktorí sa zaoberajú geometrickým jazykom už 20 rokov. Szentpétery tvorí pomocou vrstvenia štruktúr, kým Houser priamo leje farby na plátno a využíva gravitáciu,“ vysvetlil kurátor výstavy Vladimír Beskid. Najväčší úspech zožali parazity – chrobáky, ktoré boli vyrobené zo zemiakov. Deti, ale aj dospelí sa ich túžili dotýkať. Farby na obrazoch sa odrážali ako zrkadlá a lákali okoloidúcich svojím leskom. „Obraz považujem za hmotu umiestnenú na plátne. Pomocou vrstvenia špeciálneho laku a farieb však nestvárňujem všeobecne známe figúry, ale skúmam vplyv optických a fyzikálnych vlastností. Vyžaduje to množstvo času a práce, ale snažím sa hlavne tematizovaťsamotnú maľbu,“povedal Houser.

Každý obraz na Geometrickom poli je ako nádherný kvet, ktorá má mnoho podôb. Osviežujúci, výnimočný, neopakovateľný. Výstava potrvá v Kasárňach/Kulturparku do 1. septembra.

Alica Tkáčová

študentka masmediálnych štúdií

Zemiakový pavúk. Foto: Lucia Zacharová

Zemiakový pavúk. Foto: Lucia Zacharová

Roztancovaní v interiéri

V sobotu 10. augusta sa v Kulturparku mohli vyblázniť fanúšikovia ľahkého reagge, funk-popu, hip-hopu či swingu. Na Lete v parku sa predstavili domáce kapely ako Medial Banana, Love 4 Money, ale aj švédska hudobná skupina Movits!

Začiatok koncertov sa niesol v duchu zlého počasia, kvôli ktorému boli vystúpenia presunuté z vonkajších priestorov do vynovenej budovy Alfa, ktorá tvorí hlavnú časť Kulturparku. Fanúšikovia si z toho ťažkú hlavu nerobili a prvý koncert v podaní hudobnej skupiny Medial Banana si naplno užili aj v miestnosti s obmedzenou kapacitou. Skladbou Sójové rezne kapela podnietila publikum k aktivite v podobe hromadného spevu. Tento hit sa rozliehal ďaleko za brány Kulturparku a zožal najväčší úspech v rámci ich vystúpenia. Zahanbiť sa nedali ani speváci skupiny Love 4 Money, ktorí svoju šou odštartovali zľahka, úvodným vtipom. Publikum priviedli do varu svojimi energickými skladbami a živelným vystúpením speváka Tomáša Palondera, ktorý sa na pódiu cítil ako ryba vo vode. Všetkých prívržencov rappujúcich a swingujúcich rabínov určite potešil koncert troch švédskych bratov, ktorí si hovoria Movits! Fanúšikovia ostali svojim idolom verní aj po viac ako polhodinovom čakaní. Dokonca ich stále pribúdalo. Speváci ohromili priateľskou interakciou s publikom a mnohí v prvých radoch si mohli vychutnať spev a pohľady z očí do očí. Uzavreté priestory budovy Alfa umožnili hudobníkom pokračovať v koncertoch aj po 22. hodine. Podmanivé tóny swingu sa tak ozývali neskoro do noci a roztancovali celý Kulturpark.

Veronika Zvadová

študentka masmediálnych štúdií

Foto: autorka

Šoumen Tomáš Palonder z Love 4 Money.

Šoumen Tomáš Palonder z Love 4 Money.

Švédski Movits! Svojim swingom roztancovali publikum.

Švédski Movits! Svojim swingom roztancovali publikum.

Od láskavého k šialenému

Braňuško Jobus pricestoval na otočku až z festivalu Trutnov, aby odohral koncert s Karpatskými chrbátmi a stretol sa s kamarátom Michalom Kocábom. Ešte predtým však dvojmetrový muzikant s metrovým vrkočom rozprával príbehy zo svojich rozprávkových kníh a spieval pesničky z viacerých hudobných projektov. Spoznali sme zakomplexovaného muflóna Anciáša, ktorý dobrodružstvá zo sveta zbiera v tepláčikoch. Presnejšie to Jobus popísal slovami „robí úchylárny“. Veselá kniha o Anciášovi sa pridala k obľúbeným Láskavým rozprávkam. „Bohapusté kriminálky“ sa naopak rozvíjajú v napínavom titule Komisár Mrodge. Treba však povedať, že každá z Jobusových kníh má v sebe najmä poriadnu dávku priam nežného humoru. Ako aj sám autor, ktorý z kníh nečíta, ale príbeh voľne prerozpráva a svoje vystúpenie prekladá skladbami zo svojich kapiel Abusus, Vrbovskí víťazi a Karpatské chrbáty.

Posledná menovaná kapela prirodzene nadväzuje na lídrov recesistický štýl, ktorý sa prejavuje najmä na divokých kostýmoch a vtipných textoch. Ďalšími špecialitkami sú hudobné pomôcky, napríklad Braňuškova rýľo-gitara či amplión. Takto sa predstavili v Kulturparku, ktorý sa v piatok 16. augusta zaplnil rýchlejšie ako v iné festivalové dni. Zloženie fanúšikov dávalo vedieť, že prichádza špeciálna kapela. Najmä od 40 (neobmedzene) vyššie, najmä páni a najmä v čiernom obsadili priestor pred hlavným pódiom. Vychutnali si tak vynorenie sa z rakvy lídra Pražského výběru Michala Kocába a na prasknutie našponovaného basgitaristu Viléma Čoka. Pôvodnú zostavu skupiny dopĺňali gitarista Michal Pavlíček a na bicích Klaudius Kryšpín a Jiří Hrubeš. To však nebolo všetko, muzikanti mali na pódiu viacero hostí. Potešil v saku bez košele tancujúci pupkatý prvý manažér Josef Novotný či excentrická speváčka v šialených klobúkoch Jana Kratochvílová. Pražský výběr je pojem a vypaľovačky, ako Zubatá spievalo celé publikum. Prídavky o 22:00 hod. však ľudí neuspokojili. Dav neúspešne skandoval ešte dlho. Rozchádzal sa šomrajúc aj po vyše hodine a pol trvajúcej šou akoby ostal dostatočne nenasýtený. Skrátka, verní fanúšikovia chceli viac, nedbajúc na obyvateľov okolitých domov.

Lucia Zacharová

Foto: autorka

Michal Kocáb z Pražského výběru vyšiel na pódium z rakvy.

Michal Kocáb z Pražského výběru vyšiel na pódium z rakvy.

Braňo Jobus a Karpatské chrbáty v recesistických kostýmoch.

Braňo Jobus a Karpatské chrbáty v recesistických kostýmoch.

Strasti a slasti herca

Divadlo Na peróne pôsobí v Košiciach už 8 rokov. Svojimi vystúpeniami si získava publikum nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Počas Leta v parku predviedli Peter Kočiš, Jana Wernerová a Zuzana Psotková predstavenie Fasbuk pod taktovkou Ľuba Burgra.

Hru Fasbuk tvorili improvizácie vedené režisérom. Scénky na seba nenadväzovali. Na začiatku pracovali herci s textom Veľký šváb na Facebooku od Jany Micenkovej, avšak nečakane ho ukončili zúrivým trieskaním do počítačovej klávesnice. Ako prezradila Zuzana Psotková, názov Fasbuk je slovnou hračkou.„Spočiatku mala byť hra o inscenácii dramatického textu (pozn. Veľký šváb na facebooku od Micenkovej), ale chceli sme poukázať na to, ako často musí divadelník bojovať s textom, sám so sebou, ale aj so systémom,“ dodala herečka.

Mladí, drzí a pracovití

Zaplnenou sálou sa ozýval smiech a potlesk divákov. Divadlo Na peróne je charakteristické svojou hrou s textom a pohybom. Herci sa nebránia ani vulgarizmom. Vo Fasbuku upozorňovali najmä na to, aké je ťažké realizovať niektoré sny. Mnohí ľudia sa bránia skutočnej pravde a preferujú klamstvo.

Fidlikanti v parku

Okolo mladomanželov vytvorili svadobčania kruh. „Tanz mit mir chasidi…“ zaspievala speváčka a následne sa spustila hudobná víchrica. Ženy so šatkami na hlave, bradatí muži v klobúkoch a dlhých tmavých šatách tancovali a spievali. Koncert Preßburger Klezmer Bandu mi pripomenul filmové spracovanie muzikálu Fidlikant na streche. Aspoň na hodinu som sa ocitla v časoch pred druhou svetovou vojnou. Vtedy početná židovská komunita prispievala svojou jedinečnosťou do multikultúrnej košickej zmesi. Klezmer v podaní Bratislavčanov bol dynamický, hravý a radostný. Vo vnútri nejedného diváka sa rozhorel plameň, ktorý ho takmer vyhnal zo stoličky a pobádal ho, aby sa nechal unášať hudbou. Napríklad aj na valčíkovú Tumbalalajku.

Večer však nekončil. Komorné zoskupenie Quassars Ensemble, rezidenčný súbor Kasární/Kulturpark, uviedlo ako svojho hosťa husľového virtuóza Dalibora Karvaya. Iva Bittová vystúpila s kapelou Čikori. Na čas nechala vypnúť zvuk i svetlá na pódiu a akusticky si zaspievala s publikom, ktorému tak mohla hľadieť do očí. „Veľmi mi imponovala jej spontánnosť, vrúcnosť a ženskosť. Z fleku po odohratí sa ma spýtala na odozvu z koncertu, objímajúc ma mi vpečatila bozk na pery a tým sa mi definitívne nezmazateľne podpísala do srdca. Iva Bittová je víla, matka, bohyňa, diva, majsterka improvizácie a svojho remesla, šamanka, moja inšpirácia,“ vyznala sa bezprostredne po koncerte nadšená fanúšička Košičanka Jochanan Dianthus.

Alica Tkáčová, študentka masmediálnych štúdií, redakcia

Preβburger Klazmer Band. Foto: Ján Radzo

Preβburger Klazmer Band. Foto: Ján Radzo

Iva Bittová a Čikori oslovili spontánnosťou. Foto: Ján Staš

Iva Bittová a Čikori oslovili spontánnosťou. Foto: Ján Staš


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Veľká reportáž z Leta v parku 2013
  1. […] sme behali z festivalu na festival, a tak sme čitateľom priniesli svieže reportáže na témy: Leto v parku, Jakoby, Warhol, židovská kultúra, Medzicentrum, Rewind, Ghymes, Voßbeck, Mesiac autorského […]

    Komentoval Kultúrna kronika 2013 – To najlepšie z archívu Zajtrajších novín | Zajtrajšie noviny dňa 27.01.2014 o 22:11:57Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems