Myšlienky hodné šírenia

| Tretí sektor | 27. 8. 2013

Žijeme vo svete, kde sa na všetko pozerá viac čierno ako bielo, väčšina populácie je skeptická a svoje negatívne naladenie ospravedlňuje tým, že doba je zlá. No stále sa nájdu ľudia, ktorí pozitívnym prístupom chcú zmeniť veci k lepšiemu. Túto ambíciu má i nezisková organizácia TED. Jej prvá konferencia sa uskutočnila v Kalifornii v roku 1984. Odvtedy sa formáty TEDx, ktoré sú kombináciou živých vystúpení rečníkov a premietaných videí zo svetového TEDu, rozrastajú v ďalších krajinách, aby tak prezentovali myšlienky hodné šírenia.

Po minuloročnej úvodnej konferencii na tému Prichádza zmena, druhý ročník TEDxKošice nesie podtitul Poskladaj si svoj svet. „Téma výstižne zachytáva podstatu tohtoročného podujatia. Multitematické prednášky, vynovené priestory Kasární/Kulturpark, rečníci z rôznych oblastí, publikum s otvorenou mysľou, to všetko predstavuje jednotlivé kúsky skladačky, ktoré spolu vytvoria nevšedný celok,“ hovorí Zuzka Matkovská, spoluorganizátorka TEDxKošice.

Dominuje školstvo

Z okruhov tém, ktoré odznejú na druhom ročníku TEDxKošice bude mierne prevládať školstvo. „Je to i z toho dôvodu, že účastníci majú možnosť uviesť pri registrácii, ktorá oblasť ich najviac zaujíma a my následne podľa toho prispôsobujeme témy. Najviac účastníkov zvolilo školstvo,“ vysvetľuje Zuzka, ale dodáva, že napriek tomu budú prednášky rozmanité. Rečniť bude napríklad Dávid Králik, odborník v alternatívnom vzdelávaní alebo Daniel Bútora, odborník na zlepšovanie stratégie a procesov orientovaných na školstvo. O tom, aký prínos má pre mladého človeka pôsobenie v zahraničí, porozpráva Júlia Marcinčinová, prezidentka Erasmus Student Network. „Zaujímavé budú aj prednášky Martina Vrábka, viacnásobného držiteľa prestížnych ocenení v oblasti fotografie, či Františka Ďurkovského, popularizátora robotiky, ktorý má pripravený príbeh o jednej skladačke, čo úzko súvisí s našou témou.“

Vladimír Burjan, odborník na školstvo a otvorený kritik súčasnej školy.

Vladimír Burjan, odborník na školstvo a otvorený kritik súčasnej školy.

Zakázané témy

Na svetových konferenciách je najväčší záujem o vedu, hoci výskumy sú niekedy také zložité, že je ťažké ich pretlmočiť verejnosti. Pre slovenskú populáciu sú okrem školstva pútavé témy osobného rozvoja, informačných technológií či umenia a dizajnu. Spoluorganizátorka TEDxKošice Zuzka Matkovská vysvetľuje, prečo licencia prísne zakazuje tému politiky, náboženstva a komerčných reklamných posolstiev. Veda, dizajn či zdravotníctvo sú všeobecné témy, o ktorých sa dá polemizovať, ale nie sú to témy, v ktorých sa stretávajú vyslovene protichodné strany. V prípade politiky je to ľavica a pravica, a taktiež máme rôzne náboženstvá. Mottom organizácie TED sú myšlienky hodné šírenia, ktoré sú rovnako dôležité pre kresťana, moslima či napríklad budhistu.

Nie je prednáška ako prednáška

Sobota strávená v konferenčnej miestnosti počúvaním prednášok nie je lákadlom pre mnohých ľudí, najmä pre mladých, ktorí sa dobrovoľným prednáškam vyhýbajú oblúkom. Konferencie TEDx sú však inšpiráciou tak pre divákov, ako i pre samotných rečníkov. „Pokiaľ má prednáška z lokálneho TEDx potenciál mať globálny prínos, rečník sa môže dostať na svetový TED. Tam sa každoročne vyberie jeden, ktorý na svoj projekt dostane milión dolárov,“ objasňuje Zuzka Matkovská motiváciu začínajúcich rečníkov. Publikum si obohatí všeobecný rozhľad, premýšľa nad ideou a diskutuje o nej. Zuzka ale dopĺňa, že prednášky sú len polovicou z programu konferencie. „Často je oveľa prínosnejšie, že diváci majú šancu porozprávať sa s rečníkmi osobne počas prestávok. A napokon je dôležité, čo z toho je človek ochotný vziať si do života. Pre nás je motiváciou, že stále existujú ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa v tomto meste žilo lepšie. Preto konferencie TEDxKošice jednoznačne majú zmysel.“

Druhýročník konferencie TEDxKošice sa bude konať 7. septembra v priestoroch Kasární/Kulturpark. Vstupenky a ďalšie informácie sú dostupné na stránke www.tedxkosice.com.

 Miroslava Psárová

študentka masmediálnych štúdií

Foto: Roman Siro

Tudor Tarlev, rojko a milovník startupov z Moldavska.

Tudor Tarlev, rojko a milovník startupov z Moldavska.

Jana Babicová, študentka a akademická debatérka.

Jana Babicová, študentka a akademická debatérka.


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Myšlienky hodné šírenia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems