Chute leta

| Editoriál | 27. 8. 2013

V januárovom editoriále som písala: „Každý si nakoniec zoberie z Košíc – Európskeho hlavného mesta kultúry to, čo si sám vyberie. Slobodná vôľa nám (napriek tisícke výhovoriek, ktoré vyťahujete z talóna) stále patrí. Je to na nás.“

Na sklonku leta si to myslím ešte viac. Uhorková sezóna v redakcii nehrozila. Mali sme čo robiť, aby sme obehali čo najviac festivalov a podujatí a priznávame, že všetko sme nestihli. V rukách však máte dvojčíslo Zajtrajších novín plné letných kultúrnych reportáží.

Hoci sa rok 2013 nechýli ku koncu, kde-kto už bilancuje. Udialo sa toho dosť. Zrekonštruované budovy sa začali používať, vlna názorov sa šíri za hranice mesta i krajiny a vracia sa k nám späť. Dokonca aj bratislavskí novinári z týždenníka zavítali do Košíc, aby svojím pohľadom na EHMK uviedli veci na svoju mieru. Ľudia rozprávajú. A to je dobre. Denne počujem aspoň jeden postreh zo známeho aj náhodného okolia na vývoj nášho mesta v rámci titulu EHMK. Misky váh sa dramaticky nakláňajú raz na jednu, raz na druhú stranu. Záleží to od toho, či počúvam hlasy organizátorov alebo návštevníkov, umelcov alebo amatérov, mladších alebo starších, optimistov či pesimistov. V prieniku množín sa však aj pri rôznych skupinách nachádzajú zhodné miesta. Nie všetko je ideálne, niektoré javy sú priam nedobré, ale ešte sa nič neskončilo, je priskoro na závery. Na tie bude skoro aj po Silvestri.

Vždy, keď počúvam negatívnu vravu na túto tému pohybujúcu sa na rovine od hnevu, cez opovrhnutie, apatiu, urážanie a všadeprítomné hundranie, príde mi na um jablko. Také pekné červené, povedzme bio nestriekané, do ktorého sa s chuťou zavŕta aj červík, takže je skraja aj tak trochu nahnité. Je na mne, či jablko hodím do koša kvôli nahnitej časti a pritom si schuti zanadávam (na drzého červíka, obchod, pestovateľa…), alebo ho včas obrežem a zdravé jablko zjem. Nezakrývam si oči pred kazom, ale vyberiem si pre seba to dobré. Naše názory sú zrkadlom, ako sa k životným udalostiam staviame. EHMK 2013 je pre Košice životnou udalosťou. Ale ako vraví Dadan Karambolo z filmu Čierna mačka, biely kocúr: „Sloboda!“ A ja dodávam, v dobrom aj zlom.

Lucia Zacharová

sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Chute leta

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems