Židovské pamätníky na výstave Last Folio

| Reportáž | 1. 7. 2013

Židovská synagóga na Zvonárskej ulici bola 10. júna plná ľudí. Neboli označení hviezdou, no poznačení minulosťou. Minulosťou 2. svetovej vojny, v ktorej jeden národ stratil ozaj veľa. Ostali spomienky, ľudia a staré židovské knihy. Práve im sa v projekte Last Folio venuje slovensko-kanadský fotograf Yuri Dojc.

Projekt Last Folio sa začal v roku 1997, keď Yuri stretol človeka, ktorý prežil holokaust. Vtedy sa rozhodol fotografovať ľudí poznačených životom v koncentračných táboroch a veci, ktoré po nich ostali. Cez svoj vlastný uhol kamery sa snaží preniesť minulosť do prítomnosti a zachovať tak židovskú kultúru. „Nemohli sme nájsť lepšie miesto, než túto synagógu, kde sa križuje naša práca s miestom pamätí,“ povedala na vernisáži výstavy Last Folio Katya Krausová, autorka rovnomenného dokumentu, čo približuje príbehy ľudí a veci na fotografiách. Nemožno s ňou nesúhlasiť. Fresky a maľby na starých a poškodených stenách, podlaha, ktorú tvoria už iba pohodené kamene a skutočná židovská architektúra fascinovali aj samotného fotografa. Skrz tanečnú hudbu kapely Kaschauer Klezmer Band sme židovskú kultúru nielen videli, ale aj počuli. Práve synagóga na Zvonárskej ulici je zvečnená na jednej z fotografií. Na druhej sú knihy a na ďalšej opäť knihy. Nečudo, veď ako povedal Pavol Sitár, predseda Náboženskej židovskej obce v Košiciach, kniha je vec, v ktorej sú uložené spomienky. A tie sú niekedy jediné, čo nám po ľuďoch ostalo.

Last Folio je putovná výstava, ktorú videli už vo Veľkej Británii, New Yorku, Indiane, Bruseli a v Ríme. V Košiciach si ju môžete pozrieť do 28. augusta 2013.

Gabriela Kuchárová

 

Židovská synagóga na Zvonárskej ulici v Košiciach zvečnená na fotografii Yuriho Dojca. Foto: Martin Krestián

Židovská synagóga na Zvonárskej ulici v Košiciach zvečnená na fotografii Yuriho Dojca.
Foto: Martin Krestián


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Židovské pamätníky na výstave Last Folio

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems