Za olympionikmi nemusíte ísť ďaleko

| Školstvo a vzdelávanie, Šport | 1. 7. 2013

Málokto o nej vie, a pritom je skutočným unikátom. V malej miestnosti uprostred školy je koncentrovaný košický šport v takom rozsahu, aký nikde inde nenájdete. Reč je o Sieni olympionizmu Športového gymnázia na Triede SNP 104. Viac nám prezradili riaditeľka Tatiana Švecová a gestor siene Marián Kafka.

Zo žiakov úspešní športovci

Riaditeľka školy o sieni uvažovala už niekoľko rokov. „Rozmýšľala som, akým spôsobom spropagovať úspechy našich žiakov.“ Sieň olympionizmu je jedinečný projekt, ktorý vznikol hlavne za pomoci Mariána Kafku z Košického olympijského klubu. „Pán Kafka je gestorom histórie košického športu. Preňho je to koníček a vďaka nemu a jeho materiálom sme začali túto myšlienku realizovať,“ dodáva riaditeľka. Práve on naplnil pamätnú sieň. „Máme veľa exponátov, môžem úprimne povedať, že nám treba hľadať ďalšiu miestnosť. Skutočne sa je na čo pozerať,“ pripája sa gestor košického športového unikátu.

Dnešným deťom šport veľmi nechýba

Športové gymnázium je výkladnou skriňou ocenení a úspechov žiakov. Gymnasta Samuel Piasecký, atlétky sestry Velďákové či fitneska Klaudia Kinská, to je len zlomok úspešných a známych reprezentantov školy. V súčasnosti však mládeži šport nevonia. „Deti prestávajú športovať. Veľa žiakov je oslobodených od telesnej výchovy a je ťažké získať deti z regiónu, ktoré by sa cieľavedome venovali športu,“ vysvetľuje Tatiana Švecová.Môžu sa ľahko dostať na šikmú plochu. „Dieťa príde do puberty a keďže nebolo podchytené, prestáva športovať a hľadá si iné záujmy, žiaľ, často aj v negatívnych javoch spoločnosti,“ dodáva riaditeľka.

Viac ako výsledky zaujmú perličky

Spolu s Mariánom Kafkom vchádzame do malej miestnosti a už na prvý pohľad je jasné, že sa ocitáme v olympijskom mikrosvete. Gestor nám podrobne rozpráva o každom exponáte. O niekoľko sekúnd sa môžete ocitnúť na ktorejkoľvek olympiáde. Dostávame nielen oficiálne informácie, ale predovšetkým rôzne kuriozity. „Ľudí nezaujímajú výsledky, ale perličky,“ vysvetľuje Marián Kafka, pôvodne zubný lekár. „Keď som robil monografiu o gymnastke Matylde Pálfyovej, zistil som, že bola snúbenicou Jána Cikkera,“ usmieva sa.

O vzácnosti exponátov sa ani nedá pochybovať. „Máme hokejovú rukavicu ruského brankára Viktora Konovalenka, ten má dve zlaté olympijské medaily. Daroval nám ju Alexander Ragulin.“ Nájdete tu plagáty, hokejku, množstvo fotografiíči dokonca oblečenie. „V zbierke máme aj dresy a tričká a hneď sme dostali otázku, či ich predávame.“ Najviac exponátov je z ľahkej atletiky, ale nechýba ani basketbal, futbal, zápasenie či hádzaná. O osobnosti, ako Igor Liba a Vincent Lukáč, Ivan Némethy, Katarína Ráczová či komentátor Jozef Jarkovský, rozhodne nie je núdza.

Sieň olympionizmu na Športovom gymnáziu nás aspoň na chvíľu vtiahla do sveta olympiád a vrcholných športových súťaží. „Pre žiakov je to veľký motivačný prvok. Zistili, že štúdium aj vrcholový šport sa dajú skĺbiť,“ dodáva Švecová. Sieň sa oplatí vidieť, veď aj Košice dali olympijskému svetu veľa úspešných športovcov.

Denisa Rybárová

študentka masmediálnych štúdií

Foto: Dominika Čarná

Okrem pohárov a medailí nájdete v Sieni olympionizmu i hokejové rukavice, dresy, fotografie či osobné predmety známych športovcov.

Okrem pohárov a medailí nájdete v Sieni olympionizmu i hokejové rukavice, dresy, fotografie či osobné predmety známych športovcov.

Gestor Siene olympionizmu Marián Kafka.

Gestor Siene olympionizmu Marián Kafka.


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Za olympionikmi nemusíte ísť ďaleko

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems