Kristina Forbat: Klezmer v Košiciach

| Stĺpček | 16. 7. 2013

S Pavlom Šalamonom, kontrabasistom Kaschauer Klezmer Bandu, sedíme na slnkom zaplavenej terase kaviarne Schalkház v pešej zóne Hlavnej ulice. Dnešné teplé predpoludnie patrí k tým, keď je najlepším riešením posadiť sa vonku na terase kaviarne, vychutnávať dobré espresso a pozorovať okoloidúcich ľudí. Pavol Šalamon pritom rozpráva príbeh založenia hudobnej skupiny, ktorá pozostáva v prevažnej väčšine z amatérskych hudobníkov. Pred dvoma rokmi mu navrhol jeho terajší spoluhráč, klarinetista Vlado Sidimák, aby založili skupinu, ktorá bude hrať klezmer. Počas dlhých večerov študovali staré platne s nahrávkami klezmerovej hudby a potom začala kapela hrať svoje vlastné úpravy. Pre necvičené uši znie táto hudba ako zmes ruských a arabských melódií, beatu z Balkánu, ale aj východoslovenského folklóru.

Klezmer vznikol medzi 17. a 19. storočím v obciach s vysokým podielom židovského obyvateľstva niekde vo východnej Európe. Presne sa to dnes už povedať nedá. Klezmerská hudba mala centrálnu úlohu v každodennom živote v židovských štvrtiach miest v Poľsku, Bielorusku, Rumunsku, Ukrajine, ale aj na území dnešného východného Slovenska. Jedno príslovie hovorí, že „svadba bez klezmeru je horšia ako pohreb bez sĺz.“ Výraz klezmer pochádza z hebrejčiny a skladá sa z dvoch slov – kley (nádoba) a zmer (melódia). Vo voľnom preklade slovo znamená „nádoba na hudbu“ alebo „hudobný nástroj“.

Kaschauer Klezmer Band nehrá výhradne len na židovských podujatiach, práve naopak. „Muzikanti bandu pochádzajú z rôznych kútov Slovenska a rôzneho jazykového prostredia,“ hovorí Pavol Šalamon. Svojou hudbou chcú jednoducho osloviť ľudí, pretože: „na hudbe je krásne to, že prekonáva národné a jazykové hranice!“

V rámci festivalu Mazal Tov! (18. – 22. 7.) vystúpi 20. júla v priestoroch košickej Historickej radnice Kaschauer Klezmer Band ako predkapela Budapest Klezmer Bandu.

www.mestsky-kronikar-kosice.blogspot.sk

Autorka je Nemka. Poskytovateľmi štipendia „Mestský kronikár“ Košice / Kaschau 2013 sú Nemecké kultúrne fórum pre východnú Európu a K.A.I.R. Košice Artist in Residence, Košice EHMK 2013.


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kristina Forbat: Klezmer v Košiciach

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems