Festivalové Leto v parku

| K13 a VÝMENNÍKY, Predstavujeme | 16. 7. 2013

Jedna z kľúčových aktivít EHMK festival Leto v parku sa po minulom roku vracia nielen do areálu kultúrneho centra Kasárne/Kulturpark, ale aj do starej dramaturgickej koncepcie. Čakajú na nás literárne stredy, filmové štvrtky, hudobné piatky i soboty a divadelné nedele. Tie budú poprepletané aktivitami pre deti aj dospelých. Ďalšou zmenou je, že zrekonštruované Kasárne/Kulturpark disponujú väčším priestorom. „Na námestie v areáli umiestnime väčší stage s rozmermi 10 x 12 metrov s kapacitou cca 3000 ľudí. V parku budú nainštalované drevené pódiá. Prvým podujatím, ktoré sa odohrá v Kasárňach/Kulturparku, budú v prvý deň festivalu (3. augusta) koncerty kapiel Hex, Vec a Walter Schnitzelsson. Po trojkoncerte nasleduje afterpárty s Hafnerom a Beyuzom v interiéri,“ prezrádza koordinátor produkcie festivalu Daniel Franko.

Cieľom organizátorov je prostredníctvom mestského festivalu vytvoriť zelenú oázu kultúry a oddychu práve v centre mesta. Aby návštevník nadobudol pocit, že je mimo ulíc, ktoré pozná. Aby sa nadýchal dovolenkovej atmosféry. „Všetky podujatia sa budú konať v areáli parku, ktorý považujeme za zelenú oázu. Chceli by sme, aby sa na Leto v parku prišli ľudia osviežiť, keď nemôžu ísť stanovať na iný viacdňový festival. Takto zažijú pravú festivalovú náladu aj po práci vo svojom meste,“ hovorí Adela Surová za PR a Médiá Kasárne/Kulturpark.

Zo žánru do žánru

Festival má jasnú koncepciu. V stredy sa začína literatúra vo večerných hodinách o 20:00 hod. Dominovať jej budú interaktívne formáty. V spolupráci s Európskym domom poézie Košice prinesú napríklad New poetry formsnové digitálne formy poézie. Pripravená bude aj festivalová letná čitáreň. Štvrtkové filmy začínajú podobne po zotmení a na starosti ich má o. z. Cinefil. Ponúknu snímky na rozhraní klubových a mainstreamových filmov, ktoré v Košiciach ešte premietané neboli.

Návštevníci sa budú môcť počas horúcich festivalových dní „ochladiť“ výtvarným umením v galérii. V zadnej časti hlavnej budovy bude počas celého festivalu prebiehať výstava Košice – Brno: Geodialógy a v pláne je aj výstava z dielne maďarského umelca Józsefa Tamása Balázsa – UTOPIATRAP. Pre deti bude nachystaná detská zumba, maľovanie na tvár a ďalšie atrakcie.

V rámci divadelných nedieľ sa medzi inými predstaví Bábkové divadlo na Rázcestí. Okrem predstavení Kocúr v čižmách pre deti a Slúžky pre dospelých pripraví aj tvorivé minikurzy animácie.

Bohémske X a dramaturgia pre každého

Piatky a soboty budú patriť hudbe. Lineup je už známy a pozvanie divokého kontroverzného speváka Chrisa Cornera z IAMX hneď vyvolalo vzrušenie. Teatrálna kapela vystúpi na Lete v parku v rámci turné Animal Impulses Tour 2013. „Projekt IAMX sme si vybrali práve pre jeho kontroverznosť. Je to meno, ktoré vzbudzuje vášne a emócie, rozvíri hladinu, stále sa o ňom píše. Spája hudbu a vizuálne umenie. Zaujímavé sú aj ich kostýmy. Okrem údernej hudby prinášajú aj audiovizálny útok a šou,“ vysvetľuje Franko a dodáva, že na interpreta majú od potenciálnych návštevníkov festivalu len pozitívne ohlasy.

IAMX upúta svojou nekonvenčnosťou a pódiovou šou. Foto: Danny Drysdale

IAMX upúta svojou nekonvenčnosťou a pódiovou šou. Foto: Danny Drysdale

Hudobná dramaturgia je však bohatá aj na iné štýly. Zdá sa, že organizátori zabŕdli do každého žánru. Akú cieľovú skupinu chcú festivalom osloviť? Hovorí Daniel Franko: „Letom v parku chceme osloviť každého. Snažili sme sa vybrať podľa možností niekoho, kto by mohol byť headlinerom pre tú, onú cieľovú skupinu. Pre mladších je tu IAMX a Movits!, pre staršiu generáciu Pražský výběr, pre fanúšikov world music, džezu a etna Iva Bittová a Čikori. Z iného súdka sú rappoví klasici PSH z Prahy, ľudia si radi vypočujú aj tú slovenskú ´klasiku´, ako Vidiek, Hex či znovuobnovené Love 4 Money. Reggae zastupuje Medial Banana, humorom pobavia Karpatské chrbáty. Súčasnú vážnu hudbu odohrá náš rezidenčný súbor Quasars Ensemble s husľovým virtuózom Daliborom Karvayom.“ Organizátori sa teda snažia splniť pôvodný zámer Leta v parku, čo je podľa Franka osloviť mestskú verejnosť, aby si každý prišiel na svoje, od detí skrz strednú až po staršiu generáciu. Adela Surová dopĺňa: „Dôležitou časťou festivalu je predstaviť aj možno menej známych interpretov z domácej scény, ktorú zastupujú Korben Dallas, Slow Flow, Walter Schnitzelsson, Frequency či Purist.“

Pre staršiu generáciu je favoritom Pražský výběr s Michalom Kocábom.

Pre staršiu generáciu je favoritom Pražský výběr s Michalom Kocábom.

Lepší zvuk, mokrý variant, dobrovoľníci

Organizátori sľubujú aj kvalitnejšie ozvučenie: „Do zrekonštruovaného centra príde aj celkom nová technika, nový zvuk i svetlá, určite môžeme očakávať posun k lepšiemu oproti minulému roku,“ avizuje produkčný Daniel Franko. Myslelo sa aj na opatrenia proti zlému počasiu. Takzvaný mokrý variant majú naplánovaný v centrálnej budove. Do dvoch multifunkčných hál vedia presunúť časť programu. Najväčší stage síce nie, ale v prípade nepriaznivého počasia to nebude problém. Pódium bude postavené na betónovej ploche, čiže záplava blata nehrozí. V areáli nájdete aj prístrešky a stany, kde sa budete môcť v prípade dažďa schovať. Ak chcete byť aktívnou súčasťou Leta v parku, zapojte sa ako dobrovoľník. Na výber máte z troch pozícií, približuje Adela Surová: „Staff asistenti budú pomáhať produkčným a organizátorom s prípravou festivalu. Press pomocníci budú písať reportáže, ich materiál budeme uverejňovať na webe festivalu. Treťou skupinou budú fotografi.“ Výzva pobeží na webe do 21. júla, dobrovoľníci hláste sa.

Informačné body

Moderátora budete na festivale hľadať márne. Počká na vás voľný program bez moderátorských vstupov, aby ste medzi programom zašli sa pozrieť na výstavu, workshopy, spoznali areál a občerstvili sa. Komunikácia však bude zabezpečená prostredníctvom dobrovoľníkov, letákov a najmä infostánku. K tomu prirátajme sociálne siete a webovú stránku.

Okrem informácií o festivale vás možno budú zaujímať aj novinky o zrekonštruovaných Kasárňach/Kulturparku. Tie sa k vám dostanú prostredníctvom formátu „Raňajky s..“, ktorý je na programe vo vybrané soboty a nedele. V rámci diskusií sú pripravené témy o rekonštrukcii, obsahu i náplni kultúrneho centra. Každopádne, Kasárne/Kulturpark ešte nebudú plne v prevádzke, hoci rekonštrukcia už ukončená bude. Spojazdnenie priestorov ešte nejaký čas potrvá. Návštevníci sa môžu spoľahnúť na to, že priestory potrebné na festivalové účely budú funkčné.

Prehľad vstupeniek

Určite vás zaujíma, ako sú nastavené ceny vstupeniek. Odporúčame sledovať predpredaj v sieti Ticketportal. Otvárací koncert 3. augusta navštívite zadarmo. Literatúra, filmy a workshopy budú mať takisto voľný vstup. Koncerty od 9. do 17. augusta sú spoplatnené predpredajovými lístkami za 10 eur, na mieste 12 eur. Koncerty konajúce sa 23. a 24. augusta stoja 5 eur. Nedeľný program je za 1 euro. Afterpárty sú tiež spoplatnené kvôli kapacitným obmedzeniam symbolickým eurom. Tie sa konajú vždy po hlavnom programe v piatok a sobotu od 22:30 hod. až do raňajších hodín. Ak sa chcete zúčastniť viacerých koncertov, oplatí sa vám kúpiť si permanentku, ktorá stojí v predpredaji 25 eur. Možno rozmýšľate nad výškou vstupného. Daniel Franko ponúka malé porovnanie: „Cena vstupenky na koncert IAMX v Bratislave bola 24 eur. U nás to bude za polovicu a vystúpia naraz tri kapely. Ceny sú adekvátne. Je potrebné si za kultúru platiť, ak chceme, aby v našom meste ostala.“

Festival Leto v parku prebieha od 3. do 25. augusta a okrem kultúrnych zážitkov je skvelou príležitosťou na oddychový piknik, ktorý si môžete usporiadať v areáli s rodinou a priateľmi. Prehľad podujatí nájdete v rubrike Program a na denne aktualizovanej stránke www.letovparku.sk.

Lucia Zacharová

O lístky na Leto v parku môžete aj súťažiť: TU.

Švédski Movits! osviežia zmesou hiphopu a swingu.

Švédski Movits! osviežia zmesou hiphopu a swingu.


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Festivalové Leto v parku
  1. Je to síce iná “šálka kávy” ako tá moja obľúbená, ale mám záujem zistiť aj niečo iné, ako sú moje básne. Vďaka za info.

    Komentoval Veršík dňa 31.07.2013 o 11:55:23Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems